Česko šláplo do pedálů: 20 tisíc cyklistů objelo devadesátkrát zeměkouli

Autor: Nikola Forejtová - 
5. června 2019
18:32

Výzva „Do práce na kole“ zvedla ze sedaček aut skoro 20 000 lidí a ti dohromady ujeli 3,6 milionu kilometrů. Devátý ročník akce, která se mimo jiné snaží zlepšit zdravotní stav notorických řidičů aut, trval celý květen a do výzvy se zapojil pražský primátor Zdeněk Hřib i úředníci z ministerstva dopravy. Ovšem všechny strčil do kapsy vášnivý cyklista David. 

Davidovi se povedlo za měsíc ujet 5 155 kilometrů. To je zhruba stejná vzdálenost jako z Česka do Uzbekistánu. Stal se tak nejvýkonnějším cyklistou už devátého ročníků výzvy „Do práce na kole“. Akce trvala celý květen, přičemž se dalo soutěžit v několika kategoriích. Lidé mohli běhat, chodit pěšky, jezdit na bruslích i na kolech a rozhodnout se mohli i pro soutěž jednotlivců či v týmu.

Vedle Davida na stupních vítězů stojí i Katarína, která ujela obdivuhodných 3 517 kilometrů. „Katarína je akademická mistryně ČR v časovce z roku 2012, takže nás její neuvěřitelný výkon až tolik nepřekvapuje. Zajímavější ale možná je, že motivovala dalších 47 zaměstnanců z firmy Eurosoftware k tomu, aby v květnu do práce jezdili a chodili na vlastní pohon… A to jsme prosím ajťáci!“ okomentovala výkon své kolegyně Kataríny Michaela.

Výzva v číslech

Nebyl by to sportovní výkon bez tabulky výsledků. Výzva za sebou zanechává čísla, která pro vás Blesk Zprávy sesumírovaly.

  • 19 576 účastníků
  • 45 zapojených měst
  • 2 737 účastnících se firem
  • 174 studentů a studentek
  • 3,6 milionů kilometrů zdolaných po svých
  • 70 % cyklistů, 30 % běžců
  • 465,7 ušetřených tun CO2
Tým Auto*Matu, který s projektem přišel.Tým Auto*Matu, který s projektem přišel. | Auto*Mat

Celkově se oproti minulé výzvě zvedla účast o jednu pětinu. Organizátoři ale doufají, že se z jízdy na kole stane standard. „Když lidé přestanou denně jezdit autem, zlepší tak nejen svou kondici, zdraví, náladu a možná i vztahy s kolegy, ale přispějí i k čistšímu ovzduší a celkově příjemnějšímu a bezpečnějšímu městu,“ míní na svých stránkách společnost Auto*Mat, která s projektem přišla. 

V sedle studenti, úředníci i primátor

K účastníkům, kteří se do výzvy zapojili v kategorii týmy, se řadí i zaměstnanci ministerstva dopravy. 33 cyklistů najelo za měsíc 5 459 kilometrů. Což se sice stále nedá srovnávat s oceněným Davidem a Katarínou, kteří si tak vyšlapali nový bicykl. 

Příkladem šel i pražský primátor Zdeněk Hřib, který se nebál osedlat kolo spolu s dánským velvyslancem Ole Frijs-Madsen. Právě Dánsko má jít podle organizátorů výzvy příkladem. Země totiž disponuje velkou sítí cyklostezek. Někteří výherci se dokonce do Dánska podívají a v těch největších městech si budou moci prohlédnout nejen památky, ale právě i kvalitní cyklostezky. 

Do projektu se zapojil i pražský primátor Zdeněk Hřib. Na snímku s dánským velvyslancem Ole Frijs-Madsenenem.Do projektu se zapojil i pražský primátor Zdeněk Hřib. Na snímku s dánským velvyslancem Ole Frijs-Madsenenem. | Auto*Mat

Radost mají organizátoři ze zapojení studentů a studentek, kterých do škol jezdilo na 174. Pro ně je přichystáno speciální projekt – Do školy po svých, bezpečně a udržitelně.  

FMusil ( 5. června 2019 23:40 )

David je kolega ze zaměstnání. Klobouk dolů. Celý měsíc vyvolával diskuse mezi kolegy. Jezdil za každého počasí. A to i v takovém hnusu, že i psy lidé venčili ve sklepě. Dost často připomínal šílence. Má můj obdiv.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud