Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Oblačno, déšť se sněhem 9°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Zemřel autor Zdivočelé země Jiří Stránský. Komunisté ho uvrhli do uranových dolů

Autor: Mii, ČTK - 
29. května 2019
22:06

Ve věku 87 let zemřel spisovatel a politický vězeň Jiří Stránský. Byl mimo jiné autorem knihy Zdivočelá země, podle níž vznikl televizní seriál. Stránský byl za minulého režimu stíhaným pro údajnou velezradu, prošel i jáchymovskými uranovými doly. Ve svých dílech z těchto zkušeností čerpal. 

Stránský nedávno vydal novou knihu nazvanou Štěstí napodruhé, která navázala na soubor povídek Štěstí z roku 1969. Drtivá většina výtisků byla tehdy zabavena a zničena. „Štěstí napodruhé je taková podivná knížka, kde je všechno možné včetně devadesátiminutového scénáře na němý film. Texty jsem napsal ještě v kriminále, ale našel jsem je až při stěhování po úmrtí mé ženy v roce 2010,“ řekl letos.

Literární sklony se u něj projevily už při studiu na gymnáziu. „Hrozně mě bavilo si vymýšlet, fabulovat. Stačilo, abych jako kluk viděl, že někdo šel a zakopl, a hned jsem si dokázal vymyslet celý příběh, co by se mohlo stát. První šestisetstránkový román jsem vyťukal dvěma prsty v sedmnácti letech. K psaní mě přinutily i dramatické osudy rodiny, které jsem chtěl zachovat pro potomky,“ řekl Stránský, který byl až do listopadu 1989 zakázaným autorem.

Napsal řadu próz (Aukce, Povídačky pro Kláru, Přelet, Tichá pošta) a scénářů (Tábor Černého delfína, Bumerang, Kousek nebe), byl také spoluautorem dokumentu Ztráta paměti. Na svém kontě měl i rozhlasové hry, fejetony a překlady z angličtiny. V roce 2007 vydal novelu Stařec a smrt, ve které se muž vyrovnává se smrtí své ženy.

Dvakrát ve vězení

Jiří Stránský v mládí narukoval k Pomocným technickým praporům (PTP) a v roce 1953 byl zatčen a odsouzen za velezradu. Propuštěn byl až v roce 1960 na amnestii. Ve vězení, kde poznal řadu literátů, se utvrdil v rozhodnutí psát. „Měl jsem vlastně v životě velké štěstí,“ říkal Stránský, „protože jsem v prvním vězení seděl s elitou národa a vystudoval jsem tam. Disputace na takové úrovni třeba o estetice nebo o renesanci se asi nedaly na začátku 50. let slyšet jinde než v kriminále.“

V první polovině 70. let byl Stránský podruhé uvězněn. V procesu se zaměstnanci Benziny ho odsoudili za údajné machinace a ve vězení strávil dva roky. Po propuštění pracoval jako jevištní technik a jevištní mistr Státního souboru písní a tanců. Po roce 1989 byl vedoucím zahraničního oddělení Českého literárního fondu. Dostával také nabídky, aby vstoupil do politiky, což ale Stránský odmítal. Zájem neměl ani o angažmá v diplomacii.

Získal řadu ocenění

V roce 1990 se stal členem českého PEN klubu a od roku 1992 mu po téměř 14 let předsedal. Byl také členem Konfederace politických vězňů a od února 2000 až do roku 2006 zasedal v Radě Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj kinematografie.

Za svoji činnost i občanské postoje získal řadu ocenění. V roce 2001 mu prezident udělil medaili Za zásluhy. Za dlouholetou práci pro skautské hnutí obdržel v roce 2011 nejvyšší skautské ocenění - Řád Stříbrného vlka. Ve stejném roce pak Stránský získal medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). Byl laureátem Ceny Karla Čapka, v roce 2015 se stal Rytířem české kultury a před třemi lety dostal Cenu Arnošta Lustiga.

Stránský byl vdovec, manželka Jitka, s níž žil v letech 1960 až do její smrti v roce 2010, byla architektkou. Narodily se jim dvě děti - syn Martin a dcera Klára. Vztah mezi Stránským a jeho ženou byl silný a trvalý, již před svatbou jej sedm let navštěvovala ve vězení.

BABISE-NECHCEME ( 11. června 2019 06:15 )

Tak se smaž v pekle dedku, čau.

kukuku ( 30. května 2019 08:31 )

Je ti líto, že tu Zdivočelou zemi napsal ?

Taurus70 ( 30. května 2019 06:39 )

Nedivatelny serial takze opet brzy budeme mit moznost si ho zopaknout na CT 1😂😂😂

europa ( 30. května 2019 06:17 )

Hm, jaká škoda... kriminálník, jako havel. vzal je oba čert

snehulak ( 30. května 2019 05:34 )

Marně pátrám už delší dobu, za jaký vykonstruovaný zločin Jiří Stránský seděl. On to uvádí pouze slovy za velezradu. Nikde není šance zjistit něco konkrétního. Neví někdo co podle komančů měl vlastně provést? Za velezradu dostat v roce 1953 osm let, je dost nezvyklé. Tehdy se za velezradu věšelo, alespoň podle pamětníků disidentů.

Zobrazit celou diskusi