Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Oblačno 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Jeho univerzitou byl komunistický lágr: Cenu Arnošta Lustiga dostane Jiří Stránský

Cenu Arnošta Lustiga dostane spisovatel Jiří Stránský.
 (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, sou - 
5. května 2016
09:33

Cenu Arnošta Lustiga za rok 2015 dostane ve čtvrtek spisovatel, scenárista a dramatik Jiří Stránský. Převzít by jim měl ve čtvrtek v poledne v rezidenci pražské primátorky od premiéra Bohuslava Sobotky, který je předsedou čestného výboru ceny.

Cenu pojmenovanou po spisovateli Arnoštu Lustigovi dostávají lidé, kteří se zasloužili o rozvoj společnosti a projevili odvahu, statečnost, lidskost a cit pro spravedlnost. V minulých letech ji obdrželi biskup Václav Malý, moderátorka Kamila Moučková nebo novinář a účastník bojů druhé světové války Bedřich Utitz. 

Cenu Arnošta Lustiga založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora v rámci podpory odkazu spisovatele Arnošta Lustiga. Ten se ve svém díle po celý život zabýval tématem holokaustu, který v mládí sám zažil. Soustředil se především na odkrývání vnitřní síly člověka, která mu umožňuje zachovat si lidskou důstojnost a morální hodnoty i v situacích krajního ohrožení.

Vychází ze zkušeností člověka dvakrát vězněného za komunistického režimu 

Stránského tvorba vychází ze zkušeností člověka, který byl za komunistického režimu dvakrát ve vězení. Přesto svou první knížku povídek nazval Štěstí. Jeho univerzitou byl komunistický lágr, kde se od vzdělaných spoluvězňů mnohému naučil. Až do listopadu 1989 byl zakázaným autorem. Z jeho románů Zdivočelá země o osidlování pohraničí po roce 1945 a dalších poměrech v něm a Aukce, ve kterém osudy hrdinů dovedl až do konce 80. let, vznikl televizní seriál.

„Mám dvě kréda, jimiž se řídím. Jedno mě naučil kriminál a to zní, že je škoda každého dobrého slova, které se neřeklo. To druhé mě naučil básník Jan Zahradníček. Když viděl, jak bych chtěl vraždit ty komunisty, tak mi říkal: Jiříku, nerad radím, ale musíš se co nejrychleji zbavit své touhy se mstít a své nenávisti. Protože první obětí budeš ty,“ řekl Stránský před pěti lety, kdy slavil osmdesátiny. 

Cena Arnošta Lustiga se od roku 2012 předává jedné české žijící osobnosti za rozvoj morálních hodnot ve společnosti. Laureáta této prestižní ceny každoročně volí Výbor Ceny Arnošta Lustiga složený ze 14 osobností české kultury, politiky a vědy, jehož členy jsou třeba kardiochirurg Jan Pirk, publicista Jefim Fištejn, lékař Ilja Kotík, ředitelka Společnosti Franze Kafky Markéta Mališová, socioložka Jiřina Šiklová nebo rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi