Pátek 24. května 2024
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Oblačno, bouřka 20°C

Velký úspěch českého filmu: Na festivalu v Cannes se objeví hned čtyři!

Jaké filmy nás čekají letos v Cannes? Najdete zde Almodóvara, Seana Penna či Woodyho Allena.
Jaké filmy nás čekají letos v Cannes? Najdete zde Almodóvara, Seana Penna či Woodyho Allena.  (Autor: Reuters)
Autor: ČTK - 
4. května 2016
13:16

V oficiálním programu a dalších důležitých sekcích festivalu v Cannes je po dlouhé době viditelně zastoupena česká kinematografie. Na filmovém trhu Marché du Film se budou promítat čtyři tituly. Česká tvorba bude opět zastoupena i v česko-slovenském pavilonu prostřednictvím Českého filmového centra (ČFC), oznámila dnes ČTK jeho zástupkyně Denisa Štrbová. Festival se koná od 11. do 22. května.

„Úspěchem je účast krátkého animovaného snímku Jana Sasky Happy End v oficiální sekci La Quinzaine des Réalisateurs, která existuje od roku 1969 a představuje celovečerní i krátké filmy a dokumenty,“ uvedla. Ve stejné sekci měla film v roce 2012 Saskova pedagožka Michaela Pavlátová – šlo tehdy o její krátký animovaný film Tramvaj.

Český producent francouzského původu Artemio Benki ze společnosti Sirena Film je zastoupen dvěma koprodukcemi s Francií. V hlavní soutěži MFF Cannes jde o film Oliviera Assayase Personal Shopper (Osobní nákupčí), duchařský příběh ze světa módy současné Paříže. „Byli jsme dobrým koproducentem filmu Marguerite, jehož francouzský producent kdysi produkoval i dva filmy Oliviera Assayase. Takže to má co dělat s dobrou reputací a také s kontakty. Kromě skvělých lokací pomohly filmové pobídky a podpora Státního fondu kinematografie,“ vysvětlil Benki, jak se k této spolupráci dostal.

V sekci Un Certain Regard představující stylově zajímavé a originální filmy se představí film La danseuse (Tanečnice). Debut režisérky Stephanie Di Giustové se vrací do Paříže přelomu 20. století, kdy byla tanečnice Loïe Fullerová hvězdou kabaretu Folies Bergère. „Oba filmy se částečně natáčely v Praze, která v nich představovala Paříž a Londýn,“ dodala Štrbová.

Upozornila i na sekci klenotů světové kinematografie Cannes Classics, v níž bude uvedena česká sci-fi Ikarie XB 1 režiséra Jindřicha Poláka z roku 1963. Film byl digitálně zrestaurován Národním filmovým archivem. „Do stejné sekce byl vybrán i Valmont režiséra Miloše Formana, který v programu zastupuje Francii,“ dodala.

Semaine de la critique neboli týden filmové kritiky si vybral animovaný film Superbia (režie Luca Tóth), který je maďarsko-česko-slovenskou koprodukcí. Českým minoritním koproducentem je společnost Maur Film.

Na možnosti spolupráce mezi ČR, Polskem a Slovenskem se zaměří setkání polských, českých a slovenských producentů, jehož cílem je podpořit mezinárodní koprodukce. „Rozšíří to portfolio našich akcí zaměřených na možnosti spolupráce s Českou republikou, koprodukování i financování u nás,“ uvedla vedoucí ČFC Markéta Šantrochová.

Na filmovém trhu budou promítnuty snímky Nikdy nejsme sami Petra Václava, Laputa Jakuba Šmída, animovaný celovečerní film Pat & Mat Marka Beneše, Aldabra Steva Lichtaga a česká minoritní koprodukce Satisfaction 1720 (režie Henrik Ruben Genz).

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi