Knihu chtěl už od roku 2002, kdy si ji u Lustiga zadal, vydat podnikatel a mecenáš celebrit František Vondráček. „Zaplatil jsem panu Lustigovi padesát procent honoráře, a od té doby čekám a čekám,“ postěžoval si v roce 2006.

Celý problém nastal v okamžiku, kdy první verzi rukopisu odmítl nejen vydavatel, ale i Karel Gott sám. „Naprosto se se zmíněným textem neidentifikuji a odmítám ho! Nejsou to moje slova, je to směsice textu, kterou jsem vůbec nevyslovil, propojená pasážemi různých starých interview, citovaných z novin, a to úplně bez kontextu a souvislostí. Mým největším přáním je, aby se jakákoliv část tohoto textu vydávaného Arnoštem Lustigem za moje názory a životní postoje nedostala žádnou cestou k veřejnosti, protože se s ním neztotožňuji a dané názory nezastávám,“ rozzlobil se totiž populární zpěvák po přečtení rukopisu Gott ist Lustig, Lustig ist Gott.

Arnošt Lustig to nikdy nechtěl komentovat a nechal se slyšet, že knihu tedy přepíše. „O knize o panu Gottovi se nebudu vyjadřovat, dokud se nedomluvím s panem Gottem, jakou knížku chce a jakou knížku nechce. Napsat knihu o Gottovi není žádná legrace, protože už tři knihy byly napsány. Nejlíp to ve svý knize vystihuje Ladislav Štaidl. Říká, že Gott je nejtajnosnubnější květina, která se urodila na českém uměleckém poli. Já říkám, že Gott je velice citlivej člověk, prvotřídní zpěvák, má třicet Slavíků, což mně imponuje.“

Bohužel Lustig životopis nikdy dokončit nestihl. Spisovatel, jehož knihy čerpaly z osobních prožitků z koncentračních táborů a byly oceněny několika literárními cenami po celém světě, podlehl 26. února 2011 rakovině.

Fotogalerie
7 fotografií