Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno 21°C

Zemanovi dali anticenu za výrok o Hance a Tonče. Prezident se těší na dort

Autor: bru/ČTK - 
8. března 2016
12:42

Prezidentu Zemanovi udělilo anticenu Kyselá žába za sexistické výroky za loňský rok sdružení Žába na prameni. Nominován byl za svá slova o Hance a Tonče, Češkách unesených v Pákistánu. Ale také za slova o ženách zahalených v burkách. Zeman na to reagoval slovy, že jakákoli cena se má udělit a nositel ji má s pokorou přijmout. A pochvaloval si, že za anticeny se dávají i dorty. Jeden mu prý ale "sežrali".

Zeman cenu dostal za dva ze tří výroků, za něž ho veřejnost nominovala. Prvním je reakce na jednání dvou dívek, které byly uneseny v Pákistánu. „S děvčaty se určitě nesejdu. Jednaly neprozřetelně a udělaly starosti rodině i českému státu,“ řekl Zeman loni v březnu v pořadu Pressklub na Frekvenci 1.

Druhý vybraný výrok pronesl prezident v říjnu při své návštěvě ve Zlínském kraji, v řeznictví v Lechoticích na Kroměřížsku. Sděloval svou vizi Česka po příchodu migrantů. „Přijdeme o krásu žen, protože ty budou zahaleny v burkách od hlavy po paty včetně obličeje, kde máte jen takovou látkovou mřížku,“ uvedl Zeman. „Dovedu si představit ženy, kde by to bylo zlepšení, ale takových žen je málo a zrovna tady nikoho takového nevidím,“ dodal.

Na udělení anticeny reagoval Miloš Zeman během návštěvy Karlovarského kraje. „Další anticena! Já jsem trojitým ropákem roku, jednou jako premiér, jednou jako důchodce, jednou jako prezident. Anticena má tu výhodu, že je spojena s dortem. Já jsem si jednou pro dort jel, ale oni mě ten dort sežrali. Takže považuji za nesportovní, že když dostanu jakoukoli cenu a když ten dort nedostanu. Jakákoli cena se má udělit. A nositel této ceny má s pokorou takovou cenu přijmout,“ řekl prezident na dotaz studentky chebské ekonomické fakulty ZČU.

Podle Dany Radové, ředitelky sdružení Žába na prameni, které ceny uděluje, se prezident z dnešního večerního předávání omluvil, protože je na návštěvě v Karlovarském kraji. Spolek ale s prezidentskou kanceláří jedná o jiném termínu předání.

Druhé a třetí místo obsadili novináři, komentátor deníku E15 a týdeníku Euro Pavel Páral za text Feminacistky v akci, ve kterém se vyjadřuje ke zrušené výstavě aktů v Akademii věd. Třetí cenu porota udělila redaktorce Mladé fronty Dnes Scarlett Wilkové za článek Genderové šílenství o posuzování učebnic z hlediska genderu, který vyšel v srpnu v Magazínu MfD.

Nominováni byli také bývalý prezident Václav Klaus, bývalý ministr školství Marcel Chládek, americký prezidentský kandidát Donald Trump nebo protiislámský aktivista Martin Konvička.

Pozitivní ocenění Zlatá žába získaly tři reakce na výstavu aktů na akademické půdě. Výstava Women: Scenes in the Library se původně konala v knihovně jako součást festivalu Týden vědy a techniky. Genderová expertní komora ČR a Kongres žen ji ale označily za sexistickou, a knihovna pak výstavu předčasně ukončila. První místo získala právnička Barbora Havelková, která přednáší na oxfordské univerzitě, za článek na serveru Lidovky.cz Akty na akademii - feministky nikoho umlčet nechtěly, druhé redaktorka Respektu Silvie Lauder za text Co odhalila výstava fotografií na Akademii věd a třetí redaktor Nového prostoru Rad Bandit za text Pár zakázaných fotek.

Sdružení vyhlašování cen letos obnovilo, poslední předalo v roce 2008, kdy cenu obdržel tehdejší ministr práce Petr Nečas. „Zatímco dříve se vše odehrávalo ve sféře jakéhosi verbálního šermování, musíme konstatovat, že loni ve veřejném prostoru genderovou korektnost nejednou vymazala zarputilá nenávist, záludnost a někdy i lži,“ vysvětlila návrat cen Radová.

cantre ( 8. března 2016 19:49 )

kurzové sázení, velmi spolehlivé informace : http://dampres.blogspot.cz/

koliska55 ( 8. března 2016 16:23 )

akokoľvek sa budeš snažiť, zo zadku žiadny čerstvý vietor nevypustíš.Vždy to bude smrdieť. Kotlebu volili zväčša normálni zúfalí ľudia, ktorí majú plné zuby súčasných politikov a súčasnej politiky, ale to nič nemení na tom, že Kotleba je "nácek" jak vyšitý, ktorý nič dobrého do politiky nedonesie okrem strachu na takzvanej "štandardnej politickej scéne". V Nemecku kedysi volili Hitlera tiež zväčša slušní ľudia ...Tak si dajte pozor, pretože dopadnete rovnako z vaším Sládkom a Konvičkou, alebo čo to tam máte za idiotov

jana999 ( 8. března 2016 16:19 )

směšný jsou ti co mu dali tu anticenu za sexistický výrok, ani v prvním ani v druhým výroku nevidím nic sextistickýho, spíš tam vidím závist staré báby šiklové, která dělá vše proto, bychom musely chodit zahalený a jí bylo jasný, že zemn myslí ji

koliska55 ( 8. března 2016 15:28 )

Váš Zeman je špekačiek ako náš Fico

potapec ( 8. března 2016 15:22 )

Prezident ČR se stává směšnou figurou. Mrzí mě to.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa