Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Špatné známky, málo spánku. České školáky ohrožuje závislost na hrách

Autor: ČTK - 
8. dubna 2019
13:36

Zhruba čtyři procenta českých dětí vykazují příznaky závislosti na digitálních hrách a je u nich vysoká pravděpodobnost, že touto poruchou opravdu trpí. Vyplývá to z výzkumu zorganizovaného psychology Univerzity Palackého v Olomouci, do kterého se zapojilo 3950 adolescentů z náhodně vybraných českých škol. Naměřená četnost příznaků závislosti na digitálních hrách je u českých dětí podle autorů výzkumu v porovnání se situací jinde v Evropě mírně vyšší.

Martin Dolejš z katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého dnes ČTK řekl, že takto rozsáhlý výzkum zaměřený na závislost adolescentů na digitálních hrách se v ČR uskutečnil vůbec poprvé. Šetření bylo zaměřeno na adolescenty ve věku 11 až 19 let. Získaná data ukázala, že podíl problematických hráčů se u dětí pohybuje kolem 3,7 procenta.

„A priori nevnímáme hraní her jako takové nějak nebezpečným, hraní her má i mnoho pozitivních aspektů. Přesto však jedno velmi důležité upozornění ze získaných údajů plyne, a to je spojené s faktem, že nejvyšší míru symptomů závislosti na digitálních hrách jsme shledali u žáků druhého stupně základních škol,“ upozornila Jaroslava Suchá z katedry psychologie.

Podle Suché je tak velký prostor pro to, aby se předcházelo vzniku závislosti na hraní digitálních her zejména u této skupiny adolescentů. „Tento apel bychom rádi směřovali k rodinám a zejména k tomu, aby se rodiče o své děti zajímali, trávili s nimi více času, byli s nimi fyzicky přítomní a aby dospívající plnili svůj čas smysluplně. Tedy měli i jiné zájmové aktivity než hraní, což přispívá k tomu, že hry zůstanou pouze volnočasovou a přínosnou aktivitou, a ne aktivitou, která může být destruktivní,“ podotkla Suchá.

Podle obou psychologů je však nutné rozlišovat různé aspekty hraní digitálních her. Doba hraní nemusí vždy znamenat závislost či problematické hraní. Posoudit je třeba celkový kontext hráčova života i další oblasti, do kterých hraní digitálních her zasahuje. Pokud rodina nebo dítě vnímá, že není něco v pořádku, je nutné využít služeb psychologů či adiktologů, kteří se zaměřují na práci se závislými adolescenty.

Autoři výzkumu se zaměřili také na užívání internetu obecně. Při porovnání problematického užívání internetu z hlediska pohlaví zjistili, že vyšší počet dívek trpí mírnou či střední závislostí na internetu, naopak v kategorii vysoce závislých je vyšší počet chlapců. „Dívky jsou častějšími uživateli internetu, častěji i zanedbávají školní povinnosti. U chlapců jsme však zjistili častější problém se snižováním sociálních interakcí,“ řekl Dolejš. Z výsledků tříletého zkoumání podle autorů studie také vyplývá, že trávení času na internetu přináší školní zhoršení a školní problémy 18 procentům adolescentů. Vinou internetu jich téměř pravidelně chodí pozdě spát 27 procent.

Díky výzkumu byla vydána monografie Hraní digitálních her českými adolescenty. Určena je zejména psychologům, adiktologům, pedagogům a například i školním metodikům prevence.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

flora ( 8. dubna 2019 19:02 )

Psychologové vyzývají rodiče aby se dětem víc věnovali. To by ale ty maminky a tatínkové nesměli být sami přilepení celý den a všude k mobilu. Večer pak navíc i k flašce. Stačí se rohlédnout na ulici - 9 z 10 jich stále , vždy a všude čumí na displey.

Lubomír Babáček ( 8. dubna 2019 14:28 )

Řezat, řezat a zase řezat. Jedině tento velmi osvědčený a zdravý výchovný prostředek udělá z dětí slušně vychované občany. Dnešní, přehnaně liberální přístup k unuděné mládeži je způsob, jak vypěstovat z dětí cynické, empatie prosté, bezcitné, potencionální zločince, kteří se neštítí brutálně fyzicky napadat seniory, jak je dnes běžné a to povede pouze jen k horšímu, což je zabíjení pro potěšení a zábavu, nejen ubohá zvířata, ale i lidí, což je již také docela častý jev.

Deneček ( 8. dubna 2019 14:17 )

Zdegerovaná Havlova generace.

adeso ( 8. dubna 2019 14:12 )

čtyři rodiny z pěti mají doma takového hňupa. Jsou líní, nemají kamarády a nejsou hřiště nebo plácky. Dneska nic nemůžou ani dělat, aby dospělí neřvali. A bude hůř.

Zobrazit celou diskusi