Prvním miminkem roku 2019 je Tomáš z Písku. Porazil Míšu z Prahy

 • Autor: ČTK,kal - 
  Aktualizováno -
  1. 1. 2019
  10:45
  1. 1. 2019
  09:00

  Pouhou minutu po půlnoci se v nemocnici v jihočeském Písku narodil chlapec Tomáš. Vážil 3700 gramů a měřil 51 centimetrů. V Praze přišel na svět v čase 0:11 chlapec Míša v porodnici U Apolináře a dvě minuty na to hočička v porodnici Nemocnice Na Bulovce. V krajích byli letos obecně kluci „čipernější“ než dívky.

 • 1.Jihočeský kraj: Tomáš (0:01) z Písku

  Prvním letošním dítětem narozeným v nemocnicích na jihu Čech je Tomáš. Narodil se v nemocnici Písek minutu po půlnoci. Váží 3700 gramů, měří 51 centimetrů. Uvedla to mluvčí holdingu Jihočeské nemocnice Iva Nováková.

  Přirozený porod byl podle zdravotníků bez komplikací. „Miminko je zdravé a má se čile k světu. Rodičům gratulujeme a přejeme vše nejlepší,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.

  Matka prvního letos narozeného dítěte v Česku je prvorodička. Pochází z Bělčic na Strakonicku. „Paní přišla do porodnice navečer (v pondělí),“ řekla Nováková.

  Primář písecké porodnice Michal Turek řekl, že porod byl spontánní. „Nebyl ani císařským řezem, ani vyvolávaný, což jsem strašně rád vzhledem k tomu času, že nás těžko může někdo nařknout, že jsme si to tady vymysleli sami. Přišla někdy večer, v pět, šest, o půlnoci rodila, což je standardní průběh porodu u prvorodičky. Byla to moc hodná maminka, byla tam i s přítelem. Docela pěkný porod, rodila v termínu,“ řekl Turek.

  Druhé letošní jihočeské dítě se narodilo ve 2:56 v českobudějovické porodnici. Chlapec Dominik vážil čtyři kilogramy a je s matkou již v pořádku na oddělení šestinedělí, doplnila mluvčí.

 • 2.Praha: Míša (0:11) a dívka (0:13)

  První dítě letošního roku v Praze se narodilo 11 minut po půlnoci v porodnici U Apolináře. Chlapec měří 49 centimetrů a váží 3390 gramů, řekl profesor Antonín Pařízek, vedoucí lékař perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze. Je to chlapec Míša. O dvě minuty později přišla na svět holčička v porodnici Nemocnice Na Bulovce, její matka si nepřála zveřejnit podrobnosti, řekla porodní asistentka.

  Prvním loni narozeným dítětem v Praze byla Eliška, která se narodila dvě minuty po půlnoci v porodnici Fakultní nemocnice Motol. Tuto noc se v motolské porodnici narodilo jedno z posledních loňských novorozeňat, chlapec přišel na svět ve 23:16, řekla mluvčí nemocnice Pavlína Danková.

  Praha tradičně odměňuje všechny pražské děti narozené na Nový rok. Chce tak zabránit soutěžení porodnic o prvenství. Dar 15 tisíc korun od hlavního města loni dostalo 30 dětí, které se narodily na Nový rok v pražských porodnicích. Nejvíce dětí se v posledních letech v hlavním městě na Nový rok narodilo v roce 2016, a to 36, naopak nejméně v roce 2004, kdy jich bylo 16.

  Tradice předávání daru prvnímu pražskému občánkovi vznikla podle magistrátu pravděpodobně v šedesátých letech 20. století za primátora Ludvíka Černého. Do roku 2000 dostával dar pouze první občánek narozený na Nový rok. Dar byl od 5000 do 15 tisíc korun a formou vkladní knížky na jméno dítěte ho předával primátor matce ještě v porodnici.

  Na přelomu tisíciletí primátor předával dar dvěma posledním pražským občánkům narozeným v minulém tisíciletí a prvnímu v novém. Od roku 2001 dostávají dar všechny děti, které se na Nový rok narodí matkám s trvalým bydlištěm na území hlavního města. Nejprve to byla odměna 10 tisíc korun, od roku 2005 se příspěvek zvýšil na 15 tisíc korun.

 • 3.Ústecký kraj: Jakub (0:14), Ústí nad Labem

  Prvním miminkem narozeným v roce 2019 v porodnicích nemocnic Ústeckého kraje je Jakub z Ústí nad Labem. Narodil se 14 minut po půlnoci, měří 51 cm a váží 3,9 kg. Sdělila to Krajská zdravotní, pod kterou spadá pět krajských nemocnic.

  V Litoměřicích se narodila holčička 21 minut po půlnoci. Váží 3,3 kg a měří 49 cm. Prvnímu dítěti roku dává tradičně finanční dar Ústecký kraj. V minulých letech to bylo 15 tisíc korun.

  Loni se první dítě kraje narodilo v porodnici v Kadani na Chomutovsku. Byl to rovněž Jakub, který přišel na svět v první minutě po půlnoci. V Kadani se letos jako první narodila dívka. „Bylo to v 01:26,“ řekla bez dalších podrobností lékařka novorozeneckého oddělení.

 • 4.Pardubický kraj: Verunka (0:14), Svitavy

  Prvním dítětem letošního roku v Pardubickém kraji je Verunka z Městečka Trnávka. Narodila se 14 minut po půlnoci v nemocnici ve Svitavách. Po porodu vážila 3,45 kilogramu a měřila 50 centimetrů. Sdělil to mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Dušan Korel.

  Prvním miminkem loňského roku byl v Pardubickém kraji chlapec Adam z Nekoře. Narodil se 1. ledna 2018 v čase 1:59 v nemocnici v Ústí nad Orlicí.

 • 5.Plzeňský kraj: Laura (0:24),Stod

  Prvním dítětem narozeným v Plzeňském kraji byla v roce 2019 dívka Laura. Přišla na svět 24 minut po půlnoci v porodnici ve Stodu, měřila 50 centimetrů a vážila 3310 gramů. Řekl to mluvčí nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška. Holčička i její matka jsou zcela v pořádku, doplnil.

  Ve Fakultní nemocnici Plzeň se první dítě narodilo v 6:15. „Je to holčička s porodní hmotností 3080 gramů a délkou 49 centimetrů,“ řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

 • 6.Jihomoravský kraj: Jiří (0:26), Břeclav

  Prvním letošním dítětem narozeným v Jihomoravském kraji je chlapec Jiří. Na svět přišel v břeclavské porodnici 26 minut po půlnoci. Maminka je z Rohatce. Řekla to Nikola Lupínková z odboru vnějších vztahů krajského úřadu.

  Chlapec Jiří váží 4,2 kilogramu, měří 54 centimetrů. První letošní dítě narozené v Brně je chlapec Ladislav, který přišel na svět 40 minut po půlnoci ve fakultní nemocnici v Bohunicích, maminka je ale z Hodonína. První „Brňák se narodil v čase 3:25. Holčička Terezka váží 3,7 kilogramu a měří 50 centimetrů.

  Porody prvních letošních dětí mají za sebou už i další porodnická zařízení v kraji. Například v Ivančicích se v 0:55 narodil kluk Michal, v 1:13 se v Kyjově narodila holčička Anička, ve Vyškově v 3:34 chlapec Jakub.

 • 7.Královéhradecký kraj: Holčička (0:48), Hradec Králové

  Prvním miminkem letošního roku v Královéhradeckém kraji je děvče narozené 48 minut po půlnoci ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Druhým dítětem je chlapec Jiří, který se narodil hodinu po půlnoci v krajské Oblastní nemocnici v Náchodě.

  V pořadí třetím dítětem narozeným v kraji je chlapec narozený v 5:17 v hradecké fakultní nemocnici. Chlapec je z Hradce Králové.

  První holčička a první chlapeček, kteří se narodí v některé ze čtyř nemocnic patřících Královéhradeckému kraji obdrží od kraje dárkové poukazy v hodnotě pět tisíc korun. Peněžní či jiné dary dávají prvním narozeným občanům i radnice. Například radnice Hradce Králové obdaruje první dítě narozené v hradecké fakultní nemocnici, které je občanem Hradce Králové.

  Prvním novorozencem loňského roku v Královéhradeckém kraji byl chlapec Nicolas Alexander. Narodil se 1. ledna 2018 22 minut po půlnoci v nemocnici v Jičíně.

 • 8.Moravskoslezský kraj: Jonáš (1:20), Frýdek-Místek

  Prvním dítětem narozeným v Moravskoslezském kraji v roce 2019 je Jonáš, přišel na svět v 1:20 ve frýdecko-místecké nemocnici. V Ostravě-Vítkovicích se v 1:38 narodil Matteo. Řekli to mluvčí nemocnic v kraji a zdravotníci z porodních oddělení.

  Mluvčí nemocnice ve Frýdku-Místku Jolana Filipová uvedla, že Jonáš po narození vážil 3810 gramů a měřil 52 centimetrů. O 18 minut později se pláč novorozence rozléhal i porodním sálem v nemocnici v Ostravě-Vítkovicích. „Chlapec Matteo se narodil v čase 01:38 s porodní váhou 3200 gramů a mírou 49 centimetrů. Jeho maminka přijela do porodnice rodit z obce Markvartovice na Opavsku,“ uvedla mluvčí nemocnice Lucie Drahošová.

  V porodnicích ve Fakultní nemocnici Ostrava, Městské nemocnici Ostrava, Třinci, Havířově, Karviné, Opavě, Krnově a Novém Jičíně se do osmi ráno žádné děti nenarodily.

 • 9.Středočeský kraj: Heliodor (1:23), Hořovice

  První letošní Středočech se narodil v hořovické porodnici na Berounsku. Jmenuje se Heliodor a na svět přišel v 1:23. Druhý Středočech, Jakub, se narodil v Čáslavi na Kutnohorsku zhruba o dvacet minut později, zjistila od personálu středočeských porodnic.

  Heliodor po porodu měřil 49 centimetrů a vážil 3,76 kilogramu. Jakub měřil 50 centimetrů a vážil 3,4 kilogramu. První Středočeškou je zřejmě holčička narozená v mladoboleslavské porodnici ve 3:29. Podle mluvčí nemocnice Hany Kopalové se jmenuje Natálie, vážila 2,16 kilogramu a měřila 46 centimetrů.

  Porodní souboj v Příbrami skončil remízou

  V příbramské porodnici mají letos raritu, první letošní děti jsou dvě, narodily ve stejný čas, a to v 6:48. Nejedná se ale o sourozence. Chlapec Tadeáš vážil 3,23 kilogramu a dívka Vanessa vážila 3,45 kilogramu.

  „Oba porody proběhly spontánně a bez komplikací. Děti jsou zdravé. Tatínkové byli v obou případech přítomní u porodu. Skoro by se až zdálo, že spolu maminky soutěžily a to, že se obě miminka narodila ve stejný čas, je velmi šťastná náhoda,“ řekla k průběhu porodů lékařka z příbramské porodnice Veronika Javůrková.

  V největším středočeském městě Kladně se jako první narodila Tereza, a to až chvilku před sedmou ráno. Vážila 3,17 kilogramu a měřila 50 centimetrů. Loni se první Středočech narodil v mladoboleslavské porodnici. Na svět přišel čtyři minuty po půlnoci.

 • 10.Olomoucký kraj: Filip (1:38), Šternberk

  První letošní dítě Olomouckého kraje se narodilo ve Šternberku na Olomoucku. Chlapec Filip na svět přišel v Nemocnici Šternberk dnes v 1:38 s porodní váhou 2950 gramů a mírou 50 centimetrů. Jeho maminka přijela do šternberské porodnice rodit z Uničova. Uvedla to Lucie Drahošová ze skupiny Agel, která provozuje nemocnice ve Šternberku, Jeseníku, Prostějově a Přerově.

  Ve Fakultní nemocnici Olomouc se první letošní dítě narodilo v 2:09. „Je to děvčátko a jeho maminka pochází ze Suchdola u Prostějova,“ řekla zdravotní sestra olomoucké porodnice. V Nemocnici Šumperk na prvního letošního novorozence zatím čekají.

 • 11.Liberecký kraj: Nina (1:42), Česká Lípa

  První dítě v Libereckém kraji se na Nový rok narodilo v České Lípě. Malá Nina přišla na svět v čase 1:42. Drobná holčička váží 1850 gramů a měří 41 centimetrů. Ona i její maminka z nedalekého Nového Boru jsou zdravé, řekla mluvčí Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa Kateřina Amrichová.

  První chlapeček roku 2019 v Libereckém kraji se narodil až v 4:19 v Jilemnici a jmenuje se Jakub. První miminko v Novém roce už uvítali ve všech porodnicích v Libereckém kraji. V Jablonci nad Nisou přišla ve 3:40 na svět malá Zuzanka. Nejdéle čekali na první dítě roku 2019 v Liberci. Až v 6:29 se narodil malý Demir.

  „Na rozdíl od minulých let, kdy první holčička a také chlapec narození v daném roce v Libereckém kraji dostávali od hejtmana Martina Půty zlatý řetízek s přívěskem se znamením kozoroha, letos dostanou pamětní zlatý dukát,“ řekla mluvčí krajského úřadu Andrea Fulková. Rodičům předá hejtman také tradičně peněžitý dar a dětskou kosmetiku a hrádecký výrobce hygienických potřeb přidá zásobu plenek na celý rok.

  Loni se první miminko v kraji narodilo na Nový rok také v České Lípě. Malá Nela přišla na svět 11 minut po půlnoci. První chlapec nového roku v Libereckém kraji přišel na svět až v 6:25 v Krajské nemocnici Liberec. O půl hodiny později se další chlapeček narodil v Jablonci nad Nisou.

 • 12.Zlínský kraj: Štěpán (4:40), Zlín

  Prvním letošním dítětem narozeným v nemocnicích ve Zlínském kraji je chlapec Štěpán. Na svět přišel v porodnici Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně v 4:40, řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. „Chlapec Štěpán vážil 2970 gramů,“ uvedla Lipovská. Maminka je z Luhačovic na Zlínsku.

  V ostatních třech krajských nemocnicích, tedy ve Vsetíně, Uherském Hradišti ani Kroměříži se od půlnoci zatím žádné dítě nenarodilo. Stejně je tomu v Nemocnici Valašské Meziříčí, která patří do sítě Agel. Loni se jako první ve zlínské nemocnici i v kraji narodil 1. ledna v 0:44 mamince z Otrokovic chlapec Jan.

 • 13.Karlovarský kraj: Ondřej (5:46), Karlovy Vary

  První dítě roku 2019 v Karlovarském kraji je chlapec Ondřej. Narodil se v 5:46 v porodnici krajské nemocnice v Karlových Varech s porodní váhou 2300 gramů a délkou 50 centimetrů. Jeho rodiče pochází z Ostrova, řekl mluvčí nemocnice Vladislav Podracký.

  O šest minut později se v porodnici Sokolově narodila holčička Jolana. Vážila 3870 gramů, uvedla mluvčí nemocnice Markéta Singerová. Porodnice je v Karlovarském kraji ještě v Chebu.

 • 14.Vysočina: Adam (6:46), Nové Město na Moravě

  Prvním letošním dítětem narozeným v nemocnicích na Vysočině je Adam. Narodil se v nemocnici v Novém Městě na Moravě v 6:46. Váží 2840 gramů, měří 48 centimetrů. Řekla to mluvčí nemocnice Tamara Pecková Homolová. V dalších porodnicích kraje Vysočina na první narozené miminko zatím čekají.

  „Mluvila jsem s panem doktorem, (dítě) je úplně v pohodě, byl to nekomplikovaný porod,“ řekla Pecková Homolová. Rodička pochází z vesnice.

  Od roku 2002 obdarovává prvního narozeného občana Vysočiny kraj. Pro rodiče je připravený šek na 10 tisíc korun a pro dítě zlatý přívěsek se znamením kozoroha. Návštěva z hejtmanství dorazí do nemocnice v Novém Městě na Moravě podle mluvčí 2. ledna mezi 10:30 až 11. hodinou.

  První děti narozené v novém roce dostanou ve městech na Vysočině většinou hračku, pamětní předmět, knihu nebo peníze. Nejštědřejší je kraj, který dává 10 tisíc. Pět tisíc korun je připraveno pro prvního občana Jihlavy a Pelhřimova, dvoutisícovou poukázku do lékárny dostane první narozený Třebíčan.

  Primář písecké porodnice Michal Turek řekl, že porod byl spontánní. „Nebyl ani císařským řezem, ani vyvolávaný, což jsem strašně rád vzhledem k tomu času, že nás těžko může někdo nařknout, že jsme si to tady vymysleli sami. Přišla někdy večer, v pět, šest, o půlnoci rodila, což je standardní průběh porodu u prvorodičky. Byla to moc hodná maminka, byla tam i s přítelem. Docela pěkný porod, rodila v termínu,“ řekl Turek.

   

Doporučujeme
jasnovidec01 ( 1. ledna 2019 21:37 )

Ty máš určitě nějaké zajímavé jméno co ??jako třeba de.me.nt a ko.ko.t do diskuse,chudák tvá matka ,určitě by byla radši kdyby jsi se nenarodil id.io.te papa taky tě mám rád

victor1 ( 1. ledna 2019 21:09 )

Matteo?No,to znamená,že jsou rodiče nepochybně retardovaní.

victor1 ( 1. ledna 2019 21:06 )

Se směješ,ale s našimi českými kur*vami budou za chvíli v modě jména: Abdulách,Abdullah,Abdul Alim - služebník Vševědoucího,Abdul,Azim,Aziz,Abdul,Baqi a podobní ***.

victor1 ( 1. ledna 2019 20:56 )

Pravděpodobně myslíš,aby jim dávali americká jména,co blbe?Stačí,že blbé krávy dávají jména z telenovel či jiných blbých seriálů!

luklovah ( 1. ledna 2019 20:27 )

Bože to jsou jména Míša Jakub Tomáš.To ti tupý Češi nemůžou vymyslet trošku výjmečná jména a pořád se opičit po druhých.To je milion Tomášku Kubů,Honzů Lukášu,Elišek,Andulí .Pořád dokola jak retardovaní 10stejných jmén na a holky a 10stejných jmen na kluky.No retardi. Jo to Matteo to je moc pěkné jméno.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa