Tučná pokuta pro Billu a Penny Market: Za zneužití síly mají platit 164 milionů

Aktualizováno -
22. února 2019
09:42
Autor: ČTK - 
22. února 2019
09:22

Obchodní řetězce Billa a Penny Market ze skupiny Rewe dostaly od antimonopolního úřadu pokutu 164 milionů za zneužití významné tržní síly. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Rozhodnutí je pravomocné. Souhrnná pokuta je nejvyšší pravomocná sankce, jakou dosud ÚOHS za zneužití významné tržní síly uložil. Jediná vyšší pokuta, 183 milionů korun pro řetězec Globus z roku 2017, pravomocná není, protože Globus proti ní podal rozklad. Skupina Rewe pokutu akceptovala.

Billa a Penny Market podle ÚOHS požadovaly od svých dodavatelů poplatek, označovaný jako RBG bonus, šlo ale v podstatě o zalistovací poplatek za to, že od nich odebírají zboží. Po novelizaci zákona o významné tržní síle z roku 2016, který takové poplatky zakázal, označovaly tento poplatek za množstevní nebo cenovou slevu, kterou jim dodavatel poskytuje, uvedl antimonopolní úřad.


„Úřad ve svém rozhodnutí dospěl k závěru, že RBG bonus je ve všech výše uvedených podobách poplatkem bez reálného protiplnění, který byl vyžadován bez oprávněného důvodu a je nezákonný. Současně byl v některých případech RBG bonus podmínkou dodávek potravin do předmětných obchodních řetězců,“ uvedl předseda úřadu Petr Rafaj.


Rozhodnutí úřadu i pokuta už jsou pravomocné, protože řetězce přistoupily na takzvanou proceduru narovnání. Znamená to, že přiznaly vinu výměnou za snížení pokuty o 20 procent. Proti rozhodnutí tak už nemohou podat rozklad ani jej napadnout žalobou u soudu.


ČTK to potvrdil i ředitel komunikace Rewe Group Michael Šperl. Pokuta je podle něj výsledkem dohody po několikaměsíčním, „intenzivním a konstruktivním“ vyjednávání mezi společností a úřadem. „Skupina REWE dále podnikla odpovídající opatření, aby se podobné pochybení v budoucnu již neopakovalo. Je nutné zdůraznit, že úřadem vytknuté jednání bylo ukončeno již dávno před společnou dohodou, protože neodpovídalo obchodnímu konceptu skupiny REWE,“ dodal Šperl.


Spolu s řetězci Billa a Penny Market dostala pokutu i společnost Rewe Buying Group (RBG) ze stejné skupiny, která poplatky administrovala. Právě podle zkratky jejího názvu - RBG - byly poplatky označeny jako RBG bonus.
Ze souhrnné pokuty 164,372.000 korun nejvíce zaplatil Penny Market, kterému úřad vyměřil 93,377.000 korun, Billa musí zaplatit 70,971.000 korun a 24.000 korun pak uhradí RBG.

wilda ( 22. února 2019 13:01 )

POZOR !!!! Do těchto dvou kvelbů s pochybnou kvalitou a pověstí NECHODIT!!!! Jinak jim zaplatíte pokutu co jim napařily!!!! Děkujte vládnoucí pakáži.

flora ( 22. února 2019 12:25 )

Ještě asi před rokem na hranici bídy žil každý desátý. Nyní je to každý šest a půltý. je to španě, takhle to nikdo nechtěl.. To jsou ty nůžky, o kterých nám Klaus tak rád a neustále vyprávěl, že se musíme připravit, že se budou rozevírat čím dál víc. jen my jsme nevěděli co tím přesně myslí a jak konkretně se k tomu dopracujeme. A když člověk o něčem nic neví, těžko se umí zeptat.I když,.. on by stejně neodpověděl..

jasnovidec01 ( 22. února 2019 11:06 )

A co tesco??? tam nic???

horalysa ( 22. února 2019 11:01 )

Totální hloupost. Penny ani Billa tu pokutu nezaplatí. Tu pokutu zaplatí vždy zákazník. Všichni budete nadávat na podobné supermarkety, ale ti, co nejvíce nadávají čekají na každou slevněnou věc, kterou tyto supermarkety nabízejí. Máme na vesnici večerky, ale zboži je mnohdy daleko dražšší, než v obchodních řetězcích. A český člověk nekupuje podle kvality, ale podle ceny. Na slevy my slyšíme velmi dobře.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud