Zákon o realitních makléřích je měkký, tvrdí expert: „Před šmejdy zákazníka neochrání“

19. 2. 2019
06:15

Vysokoškolské vzdělání nebo alespoň potřebná kvalifikace pro realitní makléře – nejen tato kritéria jim přichystala vláda v čele s ministerstvem pro místní rozvoj. Realitní kanceláře plán regulací vítají. K dokonalosti má ale daleko, řekl v pořadu Blesku Epicentrum specialista na realitní právo Oldřich Platil.

Experti upozorňují na to, že zákon, který klade na realitní makléře nejasné požadavky, v Česku dlouho chybí. „Jsme jedním z posledních států, kde není norma, která by regulovala přístup do tohoto řemesla,“ říká Platil. Přesto upozorňuje na to, že má norma spoustu mezer. 

Video Specialista na realitní právo: Makléřů je tu moc, jejich zkouška by měla být tvrdá. - Blesk TV
1080p 720p 360p

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová si od zákona slibuje právě ochranu klientů. Podle specialisty Platila se tak zákon ale pouze tváří a takzvaných realitních šmejdů zákazníky rozhodně nezbaví: „Ten, kdo to dělá na hraně zákona, si tu cestu vždycky najde.“ Platilovi v návrhu zákona chybí především seznam realitních odborníků s případným rizikem vyloučení.

Zákon je podle něj hodně měkký a není tak dostatečným sítem pro vytřídění kvalitních zprostředkovatelů prodeje a pronájmu nemovitostí: Samotné prokázání tříleté praxe – já si neumím představit, kdo a jak to bude prokazovat. Víme, jak to chodí v jiných oborech. Je to věc, kde určitě narazíme na pokusy obejít tuto povinnost.“

 

Jan Brandis ( 19. února 2019 07:40 )

No však ten zákon zřejmě nebyl dělán aby ochránil zákazníky.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa