Nekončící zdražování? Nahoru letí ceny nájmů i tepla, potraviny naopak zlevnily

Autor: ČTK, FiM - 
13. 2. 2019
11:15

Meziroční růst spotřebitelských cen v lednu zrychlil na 2,5 procenta, v prosinci loňského roku činil 2 procenta. Podražilo hlavně bydlení, alkohol nebo tabák. Ve srovnání s lednem 2018 naopak zlevnily některé potraviny a nealkoholické nápoje. Statistiky zveřejnil ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1 procento.

Náklady na bydlení rostou podle statistiků již několik měsíců v řadě. Nájemné bylo proti loňskému lednu letos dražší o 3,8 procenta, vodné a stočné o 2,6 procenta, elektřina o 8,2 procenta a teplo a teplá voda o 3,8 procenta. Ve všech případech růst cen ve srovnání s předchozím měsícem zrychlil.

Za lihoviny zaplatili lidé v lednu o 3,4 procenta více, za tabákové výrobky o 4,1 procenta více a také ceny vína přešly z prosincového poklesu v mírný lednový růst. Meziročně více se platilo také například za pohonné hmoty, jejich zdražování ale proti prosinci zpomalilo na 1,6 procenta.

Z potravin zlevnil především cukr, a to téměř o třetinu. Ceny vajec klesly o 22,4 procenta, ovoce o 8,5 procenta, polotučné trvanlivé mléko o 5,4 procenta a nealkoholické nápoje o 1,4 procenta. Více lidé zaplatili za máslo a zejména za brambory, které proti loňskému lednu zdražily o zhruba 56 procent.

Rovněž meziměsíční růst spotřebitelských cen ovlivnilo bydlení. „Vyšší byly ceny elektřiny, tepla a teplé vody, nájemného, vodného a stočného a zemního plynu,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Video Období levných energií skončilo. Fixovat cenu nebo změnit dodavatele, radí lidem poslanec Bauer. - Blesk TV

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

tomik007 ( 14. února 2019 00:45 )

Cukr nezdrazil jenom proto, ze bylo prilis mnoho cukrovkaru

Taurus70 ( 13. února 2019 21:42 )

Zapomeli jste rict ze krome cukru zdrazilo upne vsechno a nevim kde jste byli na ta levna vejce,opet co slovo to lez😵

tomik007 ( 13. února 2019 19:35 )

Co je tam UJO - tak nam inflace zas najak zdivoczela

muscula ( 13. února 2019 15:09 )

nebudete mít na nájem, ale na housku za 10 korun ano. pod mostem Vám bude chutnat

dostojevskij ( 13. února 2019 13:11 )

To by museli politici začít u sebe!!!! Několikrát se pokoušeli žít měsíc z minimálního platu. Žít z něho dlouhá léta a být rád, že vůbec nějaká práce je, je druhá stránka. Pražákům je a bylo HEJ: Nikdy nepoznali nezaměstnanost!!!! Získali levně byty, které pronajímají náplavám, které za ně i makají!!! Rodilý Pražák to je sorta lidí, která málokdy mákne. Umí vydělat jinak.

Zobrazit celou diskusi
Další videa