Českému řidiči za převoz migrantů v Calais zpřísnili trest: Dva roky vězení

Autor: ČTK, for - 
31. ledna 2019
16:45

Soud v severní Francii dnes zpřísnil z 18 měsíců na dva roky vězení trest pro českého řidiče, v jehož kamionu úřady našly loni v přístavním městě Calais skupinu Iráčanů. Sdělil jeho právník Ladislav Drha. Řidič Jiří Sagan, který od počátku tvrdí, že o migrantech v chladícím boxu vůbec nevěděl, má také na čtyři roky zakázaný pobyt ve Francii.

Soud ve městě Douai tak dnes vyhověl požadavku francouzské prokuratury a naopak nevyhověl návrhu obhajoby na úplné zproštění.

Podle právníka Drhy by se nyní řidič, který dlouhodobě s rodinou žije ve Španělsku a pracoval pro španělského dopravce, mohl podmínečně dostat na svobodu v červenci. Do délky trestu se mu totiž započítává i jeho dosavadní pobyt ve věznici Longuenesse.

O uprchlících v mrazáku nevěděl

Soud loni Sagana potrestal za pašování migrantů poté, co se v jeho kamionu po cestě z Calais do Anglie našlo 15 Iráčanů. Řidič od začátku tvrdí, že o migrantech v chladicím boxu kamionu nevěděl. Běženci mu prý do návěsu vlezli, když spal. Petici za jeho propuštění podepsalo několik tisíc lidí.

Spravedlnosti se dožaduje také europoslanec Tomáš Zdechovský, který se případu řidiče věnuje od začátku. „Manželka řidiče Gábina má rakovinu, je dost možné, že zemře, než její manžel vyjde z vězení ven. Za mě je to pochybení ze strany státu i policie,“ vyjádřil se pro Blesk Zprávy a dodává, že nevidí jediný důvod zpřísnění trestu, jelikož byly všechny protidůkazy spolehlivě vyvráceny, a lze tak spolehlivě řidiče nazvat jako nevinného. 

O nepřiměřeném trestu hovoří i jeden z řidičů. „Nemůžu být sprostý, tak co na to jiného říci. Jestliže dostal dva roky za něco, co nemůže, tak by s tím náš stát měl něco udělat. Je to ptákovina postavená na hlavu. Podle mě nás chtějí z Francie dostat úplně, za pár let tohle můžeme řešit třeba v Rumunsku,“ řekl Blesku pobouřený řidič Martin Medelský.

V tomto kamionu převáželi migranty.V tomto kamionu převáželi migranty. | Policie ČR

Migrantů si všimnout nemusel

Na řidičově nevině trvají i kolegové z oboru. Podle nich si lidí v nákladovém prostoru opravdu nemusel vůbec všimnout. „Pokud jedete s chlaďákem, máte tam izolační plechovou vrstvu. Tam prostě nejde poznat, že se tam někdo dostal, hlavně vás ani nenapadne, že by někdo vlezl do mrazáku,“ obhajuje řidič Martin kolegu.

Náklad navíc řidič většinou nekontroluje do detailu. Mohl by tak narušit plombu nebo celnické lanko, a náklad tak znehodnotit. Vysvětlil řidič Blesk Zprávám. 

Pobouřený je i šofér Lukáš Vařil, který se Francii snaží vyhýbat. „Je to prostě nespravedlnost. Francouzi, když se děje problém, tak ne aby hledali důkazy o nevině, ale hledají důkazy, aby člověka odsoudili,“ svěřil se řidič a dodává, že dění ve Francii je naprosto šílené, často se bojí kdekoliv zastavit, aby jim někdo nevykradl celou kabinu.

Soud mu nicméně kromě trestu odnětí svobody vyměřil také dvouletý zákaz vstupu na území Francie, také v tomto ohledu tedy prokuratura uspěla. Sagan se proti původnímu rozhodnutí soudu odvolal loni na počátku října.

jasnovidec01 ( 7. února 2019 09:28 )

Dobře mu tak,najednou se ohání ženou s rakovinou???nato měl myslet dříve,chtěl rychle přijít k prachům ,ale měl smůlu načapaly ho,trest mu změnit na dva roky by se měl starat o ty migrouše co pašoval,veškeré náklady na jeho hlavu ,pak by si rozmyslel je pašovat..dobře mu tak.

ov21 ( 4. února 2019 20:14 )

to jdou bohužel pozůstatky myšlení koloniálních velmocí, oni si to byli zvyklí vozit domu , aby jim tam sloužili ...

iFender ( 31. ledna 2019 18:05 )

Normalni clovek nechape.Francouzi si je berou dobrovolne a Francie je naveky zamorena budiz jim to prano.Kdyz si vzpomenu na starou francouzkou literaturu a kinematografii tak se me dela zle.Je to vice mene obrovsky mischung lidi a kdyz se podivate na sportovce,reprezentanty tak to se clovek pta kde vlastne ta Francie lezi,v Evrope nebo Africe? Hruuuuuuza!

animka ( 31. ledna 2019 17:46 )

Dobře mu vyměřili. Jinak se migrantů v Evropě nezbavíme. Dostal balík EUro a je ochoten je popovízt. Jo, ať jde sedět!!

boxer ( 31. ledna 2019 17:29 )

A kolik let dostane Angela Merkel ,za zamoření celé Evropy ??? Aha já zapomněl, ona dostala nějaké vyznamenání !! Je vidět, že spravedlnost je nejenom u nás slepá a hlavně se používá dvojí metr.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud