Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Rakovina, autismus i neplodnost: V účtenkách číhá nebezpečí, jsou plné chemie

Autor: Mii - 
20. ledna 2019
05:00

Když se řekne účtenka, většina lidí v Česku si vybaví elektronickou evidenci tržeb, tedy na první pohled nic zdraví ohrožujícího. Většina účtenek ale nebezpečná je, jak aspoň ukázala analýza mezinárodních vědců pod záštitou Granadské univerzity. Vyrábí se totiž z termopapíru, který se potírá látkou Bisfenol A (BPA). O ní existuje vážné podezření, že jde o endokrinní disruptor, který může vést až k rakovině.

Skupina vědců zkoumala 112 účtenek vyrobených z termopapíru, které pořídila ve třech zemích – Brazílii, Španělsku a Francii. U všech zjišťovala, zda obsahují BPA. Účtenky pocházely z nejrůznějších míst, ať už ze supermarketů, benzinových pump, knihoven nebo od drobných stánkařů. Zakoupeny byly mezi lednem 2017 a dubnem 2017.

Výsledek vědce šokoval. Až 90 procent všech účtenek ze Španělska a Brazílie látku obsahovalo. Účtenky z Francie ji obsahovaly v polovině případů, stojí v textu zveřejněném v odborném časopise Environmental Research. Ve Francii byla míra menší proto, že tamní vláda v roce 2014 rozhodla o omezení BPA v termopapírech.

Lidé by podle badatelů měli vzít tato zjištění na vědomí a měli by změnit způsob, jak s účtenkami pracují. „Například by se nikdy neměly dotýkat jídla – třeba masa a ryb – zatímco vyndáváte nákup z tašky,“ vysvětloval profesor Nicolás Oleo. „Stejně tak by se neměly mačkat, hrát si s nimi, psát na ně poznámky nebo je skladovat v peněženkách, autech, kabelkách nebo batozích. Prostě s nimi minimalizovat kontakt,“ dodal.

Podle odborníka lidé nebezpečné účtenky identifikují jednoduše. „Jsou to ty, které postupem času ztrácí to, co na sobě mají napsané, takže když jdete vrátit kalhoty, prodavačka vám řekne, že nemůže nic přečíst,“ popsal profesor.

Náhrada se teprve hledá

Účtenky, kterých se výzkum týkal, se vyrábí z tzv. termopapíru. Ten je oblíbený právě v obchodech, kde na něj tisknou platební terminály a pokladny. Základem je jemný papír, který je potažen chemikálií, jež mění barvu při vystavení teplu. Tato chemikálie obsahuje BPA velice často. Výhodou tohoto způsobuje je, že je to levné a rychlé, protože v procesu tisku nefiguruje inkoust.

Dlouho se BPA používalo, aniž by se tím někdo pozastavoval. Poslední roky a četné výzkumy ale ukázaly, že ve skutečnosti jde o velice nebezpečnou chemikálii, která je spojována s autismem, neplodností, ADHD, diabetem, předčasnými porody i rakovinou. Narušuje totiž hormonální komunikaci mezi buňkami, čímž se řadí mezi endokrinní disruptory.

Termopapír je přitom jen zlomek z celkového počtu předmětů, kde se BPA používá. Nejčastěji jej najdeme v polykarbonátových plastech, tedy například plastových krabičkách na jídlo, určitém typu lahví, ale třeba i v CD nosičích nebo lacích. V klasických PET lahvích se nevyskytuje (jakkoli kdekdo na internetu tvrdí opak, jde o takzvaný hoax).

Největšímu riziku čelí prodavači

Odborníci po celém světě se dlouhodobě snaží najít alternativu k BPA, žádná adekvátní se ale zatím nenašla. Francie částečně BPA nahradila látkou BPS (Bisfenol S). I ten je ovšem podle studie Granadské univerzity endokrinním disruptorem. Je navíc větší zátěží pro životní prostředí. „Tímto směrem to nepůjde,“ myslí si Oleo.

Ke stejným výsledkům, jako současný výzkum, dospělo bádání michiganské neziskové organizace The Ecology Center loni v lednu. Ta upozornila, že BPA a BPS v účtenkách představují riziko hlavně pro prodavače, kteří jich drží v ruce až 30 za hodinu. I v jejich krvi vysokou hladinu těchto látek nalezli.

petrw ( 20. ledna 2019 19:05 )

tak nemaji chlastat ale také se napit obycejne vody a nehulit to svinstvo

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud