OKD začne první peníze rodinám horníků vyplácet po Vánocích. Zesnulé uctily sirény

Autor: ČTK, nkov - 
22. prosince 2018
12:10

Těžební společnost OKD začne 27. prosince vyplácet peníze určené na podporu rodinám horníků, kteří zemřeli při čtvrtečním důlním neštěstí. Nejprve půjde o okamžitou sociální výpomoc ve výši několika desítek tisíc korun. ČTK to řekl mluvčí společnosti Ivo Čelechovský. Další peníze ve výši až 240 tisíc na osobu žijící ve společné domácnosti se budou vyplácet později. Památku zesnulých mužů uctily v sobotu v poledne sirény po celém Česku.

Podle kolektivní smlouvy vyplatí v případě svého zaměstnance OKD vdově a každému nezaopatřenému dítěti, popřípadě rodičům, pokud s nimi horník žil ve společné domácnosti, částku 240 tisíc korun. Běžně je tato pomoc určená českým horníkům nebo horníkům v přímém zaměstnaneckém poměru.

Polské horníky má odškodňovat jejich zaměstnavatel, který práci v OKD zprostředkoval. V tomto případě to ale bude jinak. Zprostředkovatelské firmě chce OKD s odškodněním pomoci.

Stejné odškodnění pro Poláky

„Společnost OKD je připravena ve spolupráci s dodavatelskou společností Alpex realizovat odškodnění pozůstalých, které bude založeno na stejném principu jako pro rodinné příslušníky vlastních zaměstnanců. To se týká i případné okamžité sociální výpomoci, která se v souladu s předpisy může pohybovat v řádech několika desítek tisíc korun,“ uvedl Čelechovský.

Aby byly rodiny polských horníků odškodněny stejně jako ty české, považuje za spravedlivé i premiér Andrej Babiš (ANO). V pátek to novinářům řekl při návštěvě Dolu ČSM. Premiér také uvedl, že vedení OKD, jehož součástí důl je, má nyní navrhnout způsob, jak rodinám horníků ztráty kompenzovat.

Pokud by nebylo možné, aby kompenzace vyplatilo OKD, vstoupí do toho podle Babiše stát, který vlastní těžební společnost prostřednictvím státního podniku Prisko.

Po Česku se rozezněly sirény

Přesně v sobotní dopoledne zazněly na uctění památky zemřelých horníků sirény po celém území republiky. Akci předem oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pátek na svém Twitteru. Na pietním aktu se dohodl s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Sirény letos uctily i památku českých vojáků padlých v Afghánistánu.

Mluvčí hasičů Nicole Zaoralová avizovala, že se rozezní přes 8000 sirén nepřerušovaným tónem po 140 sekund.

Video  Na dole ČMS ve Stonavě na Karvinsku vybouchl 20. prosince metan, 13 horníků zemřelo  - Karel Janeček, Blesk

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

darthkonas ( 22. prosince 2018 19:41 )

Nevidím důvod odškodnit polské horníky. Z vlasrni zkušenosti vim že balili sputniky (čidlo na metan) do všelijakých sáčku a hader aby nakopali co nejvic a meli premie. Ten výbuch je jejich prémie. Navic drtivá většina polských horníků ma rentu takze nemaji na dole co dělat. Čest památce českých horníků.

tomik007 ( 22. prosince 2018 13:15 )

KAKALA si nasadi czernou paruku

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud