„Smrádek“ má odradit zloděje stromků. Lesníci drží před Vánoci hlídky i v noci

Autor: bud - 
19. prosince 2018
05:50

Stovky lesníků v těchto dnech drží víkendové i noční hlídky v českých lesích, aby chránili stromy před nájezdy nenechavců. Přestože krádeží před Vánoci je oproti dřívějším rokům méně, rozhodně nevymizely. Lesníci proto stromy speciálně zastřihávají, aby nevypadaly hezky, případně je stříkají speciálními tekutinami, aby lidem doma stromky zapáchaly.

Patnáct let stará reklama na Kofolu ukazuje notoricky známou scénu, při které tatínek s holčičkou kradou vánoční stromek, a vyruší je při tom divoké prase. Pokud se v těchto dnech někdo inspiruje, mnohem pravděpodobněji v lese narazí na ostražitého lesníka. Hlídkovou službu jich v těchto dnech drží stovky po celé zemi.

„Procházejí les až do tmy, a to i o víkendech,“ řekl pro Blesk Zprávy Jiří Groda, šéf lesního hospodářství v podniku Lesy ČR. Podle něj není výjimečné, že lesníci chytí zloděje přímo při činu. „Stává se, že zloděj má u sebe stromek, takže se obvykle přizná. V každém případě volají lesníci policii,“ říká s tím, že nejčastěji se stromky kradou v lesích u větších měst.

Stříkání zloděje odradí

Krádeží stromků podle něj v posledních letech výrazně ubylo. „Na trhu je dnes dostatek stromků za dobrou cenu, takže si hodně lidí rozmyslí, jestli riskovat pokutu až 15 000 korun a nepříjemnosti s úřady,“ říká mluvčí podniku Eva Jouklová. Důvod je částečně ten, že Češi mají v poslední době v oblibě hlavně rovné kavkazské jedle, které ale v tuzemských lesích nerostou a pěstují se na speciálních plantážích. Přesto podle Jouklové jen tento státní podnik zaznamená desítky krádeží.

Video Prodejce stromků: Devianti si myslí, že jsou umělé, zákazník řeší hlavně cenu. - Zuzana Zelenková

Lesníci proto podnikají opatření, aby se lidem řezání stromků vůbec nevyplatilo. Vytipovaným stromům zastřihují korunu nebo některé větve, takže nevypadají pěkně, a další stromy chemicky stříkají. „Ročně ošetřujeme ve státních lesích tisíce stromků. Jde o ochranný postřik, který zároveň používáme proti okusu vysokou zvěří. Stromek v teple zapáchá a puchu se zbavíte jen tehdy, pokud stromek odnesete ven,“ vysvětlila Jouklová.

Zbytečné poškození lesa

Podle lesníků je krádež stromků nezodpovědná kvůli lesům. Zloději totiž narušují a poškozují lesní porost. „Vyříznutím stromků na místě, kde to není vhodné, se může les poškodit až natolik, že se musí plocha znovu osázet a o sazenice se bude muset opět několik let pečovat,“ uvedl Pavel Čacký z lesního podniku Křtiny, který obhospodařuje lesy Mendelovy univerzity v Brně.

Některé lesní podniky se snaží omezit krádeže i tím, že před Vánoci dělají pravidelné plánované „prořezávky“ a takto získané stromy pak levně prodávají nebo darují. Státní Lesy ČR tak už několikátým rokem darují stovky stromků do zdravotnických a sociálních zařízení pro děti. Letos plánují darovat 401 stromků.

pkomarkova ( 19. prosince 2018 13:26 )

Zajímavá zbraň v boji se zloději. V naší lesní školce používame také fotopasti, hodně informaci našli jsme tady: https://fotopast24.cz/prirucka/jak-zabranit-kradezim-stromku/

srpmistr ( 19. prosince 2018 11:08 )

Vánoce, svátky klidu a pohody

prasatkopepicek ( 19. prosince 2018 10:36 )

takze si domu natahas hafo stromku a budes je zkouset jestli ti nezacnou smrdet? to ma cenu?

snehulak ( 19. prosince 2018 09:34 )

Smrádek stromky nezachrání. Ten začne působit až v teple bytu. Jenže to už je stromek dávno uříznutý. Takže zloděj má stále dvě možnosti. Bude smrdět, nebude smrdět? A tak je lepší uříznout dva, tři, hodně chytří lesníci.

prasatkopepicek ( 19. prosince 2018 09:20 )

debilita nejvetsiho kalibru. oni kradou, ja muzu taky...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud