Soud rozplétá tunelování Mostecké uhelné. „Končí 20 let trápení,“ říká exmanažer

Autor: base, ČTK - 
26. listopadu 2018
12:10

Pražský městský soud v pondělí na druhý pokus zahájil hlavní líčení v rozsáhlé kauze údajného vytunelování Mostecké uhelné společnosti (MUS). Přišli všichni obžalovaní - pětice bývalých manažerů MUS i exnáměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Manažeři vinu odmítají a poukazují na to, že za totožné skutky už byli odsouzeni ve Švýcarsku. Obžalovaný Koláček, který si změnil jméno na Antonio, uvedl na dotaz soudkyně, že by měl v květnu nastoupit do švýcarského vězení.

Obžaloba viní Koláčka, Jiřího Diviše, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Marka Čmejlu z toho, že ovládli MUS jejími vlastními penězi a podvedli stát jakožto menšinového akcionáře. Česku údajně způsobili podvodem a zneužitím obchodních informací škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Hlavní líčení mělo původně začít už v říjnu, soudu se však tehdy nepodařilo včas obeslat všechny účastníky řízení.

Koláček, který se nedávno vrátil z Peru, v pondělí novinářům řekl, že je za zahájení procesu rád. „Končí 20 let nejasností a trápení,“ vysvětlil. Pro soud si prý připravil písemné prohlášení, na otázky senátu či státního zástupce po dohodě s právníky zatím odpovídat nebude.

Obdobný postup zvolí i Kraus. „Nemám žádný důvod opětovně vysvětlovat složité detaily jednotlivých kroků, které byly činěny v době před téměř čtvrtstoletím. Na řadu z nich si dnes navíc vzpomínám jen složitě, což je pochopitelné s ohledem na velmi dlouhou dobu, která od poloviny let devadesátých uplynula,“ uvedl předem ve svém tiskovém prohlášení.

Zahájení procesu Kraus na rozdíl od Koláčka nevítá. „Česká obžaloba je téměř totožnou kopií obžaloby švýcarské. Česká justice započala proces pouze z formálních důvodů, nástup do výkonu trestu ve Švýcarsku bude znamenat důvod pro jeho okamžité zastavení,“ podotkl.

Soud by skutečně musel zastavit trestní řízení vůči obviněnému, který by nastoupil pro totožný skutek do vězení v jiném státě. Předsedkyně senátu Silvie Slepičková si s obžalovanými vyjasňovala situaci ohledně švýcarských trestů ještě předtím, než dala pokyn k přečtení obžaloby. Potvrdila si u nich, že pravomocné tresty odnětí svobody ve Švýcarsku dostali Koláček a Kraus, zatímco u Klimeckého, Diviše a Čmejly bude tamní prvoinstanční soud výši trestů znovu posuzovat.

Kraus si má odpykat 36 měsíců, podle svých slov však prozatím nedostal žádnou výzvu ani informaci ohledně nástupu do výkonu trestu. Koláček dostal trest 52 měsíců. Uvedl, že se s švýcarskými úřady dohodl na odkladu nástupu do vězení do 2. května 2019, aby se mohl zúčastnit českého hlavního líčení.

Exmanažerům hrozí v Česku až desetileté vězení. Šestému obžalovanému, bývalému náměstkovi Sýkorovi, může soud uložit maximálně osm let za přijetí úplatku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

renataren ( 26. listopadu 2018 15:46 )

Tak podvod je to nabíledni, ovšem je otázkou jestli se vůbec jim něco stane.... Myslím, že nikoliv a ty prachy jsou už taky v pr..deli, zbylo z toho h..ouno!!!

tomik007 ( 26. listopadu 2018 15:41 )

Vyvedením castky 150 milionů dolarů z uctu M.U.S., která byla následně využita k nákupu M.U.S. neboli jakesi komunisticko-imperialisticke "PERPETUM........

tomik007 ( 26. listopadu 2018 15:31 )

Ten komunista KOLACZEK je dobry ochotnik

zdenek43 ( 26. listopadu 2018 14:34 )

.... 1999 - v červenci vláda Miloše Zemana na návrh ministra průmyslu Miroslava Grégra prodala firmě Investenergy zbylý státní podíl v MUS (46,29% akcií) za 650 milionů korun ...... 2003 - v listopadu Česká televize přinesla informaci, že privatizací MUS se zabývá česká protikorupční policie ..... 2008 - Policie znovu případ MUS odložila. Vyšetřovatelé prověřovali, zda MUS nebyla ovládnuta za peníze určené na budoucí rekultivace, ale žádná pochybení neshledala ..... 2011 leden - deník MF DNES uvedl, že peníze z privatizace MUS zprostředkovaně mířily k oficiálním stranickým představitelům ČSSD, která v době vlády Miloše Zemana odprodala státní podíl ve firmě ..... Z A C A L -- OBLBOVAK PRO SPODNICH 10 MILIONU V CR . . . oni uz Svycari do MOSTECKE UHELNE mooooccccc zasakli - 2010 - v září vyslechli švýcarští vyšetřovatelé bývalého premiéra Miloše Zemana a bývalé ministry jeho vlády Vladimíra Špidlu, Miroslava Grégra a Eduarda Zemana .... uz se TO nedalo drzet pod poklickou ,,, aleeeeeeeeeee poceskuuuuu se TO zacalo NATAHOVAT . . . . 2011 - říjen - švýcarská prokuratura obvinila sedm lidí z praní špinavých peněz a podvodných finančních machinací kolem privatizace Mostecké uhelné společnosti - - TAKKK V CESKU milostive??? az 2012 květen - Vrchní státní zastupitelství dává podnět k obvinění manažerů .... 20. června - česká policie oznámila zahájení trestního stíhání v kauze MUS, které se týká vyvedení 150 milionů dolarů z Mostecké uhelné společnosti, která byla následně využita k nákupu akcií této společnosti. Policie také začala zabavovat majetek obviněných, hodnota zabaveného majetku postupně dosáhla až 2,7 mld. Kč.... 2016 - v říjnu navrhla protikorupční policie navrhla obžalovat pro podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause. Kvůli přijetí úplatku navrhla obvinění bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkoru...2018 a teprv SOU

zdenek43 ( 26. listopadu 2018 14:25 )

Ovládnutí Mostecké uhelné v roce 1998 zkoumala bezúspesne policie. Jeden vysetrovatel tvrdí, ze chteli Antonína Kolácka obvinit kvůli jeho dvojímu angazmá : pokud jedna firma provádí s druhou nevýhodné obchody a v obou se na nich podílí stejný clovek, je to trestný cin zneuzívání informací v obchodním styku. Kolácek se ohradil , ze má od notáre potvrzeno, ze na funkci v Newtonu rezignoval pár dní predtím, nez Mostecká uhelná obchody provedla. Privatizaci Mostecké uhelné spolecnosti zacala roku 2003 zase vysetrovat protikorupcní sluzba ceské policie. Nejaký anonym zaslal smlouvy z dob vzniku Appianu. Z nich vyplývá, ze Appian zalozil v USA jistý Stephen Norris a tento pán byla jen postovní schránka. Podnetem pro nové zkoumání privatizace bylo i anonymní udání. Kriminalisté vysetrují i soucasné financní toky ve spolecnosti. ++ Vláda Josefa Tošovského (02.01.1998 - 17.07.1998) + Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002) + Vláda Vladimíra Špidly (15.07.2002 - 04.08.2004) + Vláda Stanislava Grosse (04.08.2004 - 25.04.2005) + Vláda Jiřího Paroubka (25.04.2005 - 04.09.2006) ++ Doly mely na úctu 3 miliardy jako rezervu na rekultivace po tezbe a vydelávaly půl miliardy rocne.......... 2004 : Majitel dolu Mostecké uhelné Antonín Koláček po skole nastoupil jako personální referent v továrne na cokoládu. Pocátkem 90. let presel do stejné funkce v Komercní bance.... tehdejsí predseda Fondu Národního Majetku FNM Roman Češka je presvedcen, ze výkup akcií Mostecké rídili sami její manageri v cele s Koláckem za peníze Mostecké , ze prelévali peníze Mostecké uhelné takovým způsobem, aby je mohli pouzít na její koupi. Doly mely na úctu 3 miliardy jako rezervu na rekultivace po tezbe a vydelávaly půl miliardy rocne. Mostecká byla koupena za 3,5 milardy. Podezrelých operací se podarilo zdokumentovat celou radu.V letech 1996-98 dosáhl celkový objem prevodu na spolecnost Newton výse 2,35 miliardy korun a melo jít o půjcky na blíze neurcené financní operace.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud