Schyluje se k válce miliardářů? Vítkovu matku žalují exmajitelé Mostecké uhelné

Autor: ČTK, simao - 
8. 2. 2018
12:25

Miliardová žaloba může strhnout dosud nevídanou válku českých boháčů, píše web E15.cz. Proti realitnímu magnátovi Radovanu Vítkovi vytáhli údajně bývalí majitelé Mostecké uhelné Marek Čmejla a Jan Diviš. A podali u soudu žalobu - na Vítkovu matku Miladu Malou.

Společnost Investhold LTD z Marshallových ostrovů podala u Městského soudu v Brně žalobu na matku majitele realitní skupiny CPI Property Group Radovana Vítka Miladu Malou. Firma žádá soud o určení nároku za půjčku peněz a uvádí, že v krajním případě by pokuty mohly překročit až 30 miliard korun.

Nárok Investhold uplatňuje vůči Malé, kterou označuje za svého dlužníka, a přeneseně vůči skupině CPI ovládané Vítkem. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Investholdu Jiří Reichl. CPI považuje zprávu za účelovou a nepravdivou, snažící se poškodit její jméno. Podle mluvčího Jana Buriana CPI žádné peníze nedluží a bude se bránit všemi prostředky, napsal ČTK.

Spor o více než osm miliard

Právní zástupce Malé Tomáš Rybář taktéž ČTK sdělil, že ani ona nemá žádné závazky vůči Investholdu a bude se bránit. Mluvčí soudu Petra Hovorková přijetí žaloby potvrdila a uvedla, že zatím není nařízeno jednání.

Investhold tvrdí, že v letech 2008 až 2016 financoval Vítkovy aktivity, a umožnil tak skupině CPI Property Group rychle získat pozici jedné z nejsilnějších evropských realitních společností.

„Prostředky byly poskytnuty paní Miladě Malé, matce Radovana Vítka, přičemž se jednalo o částku v celkovém objemu přesahujícím osm miliard korun. V důsledku neplnění a porušení uzavřených dohod ze strany Radovana Vítka přikročila společnost Investhold k vymáhání svých nároků,“ uvedla firma.

Investhold: Stojí za ním exmajitelé Mostecké uhelné?

Žalující společnost tak tvrdí, že půjčila Malé více než osm miliard korun. „Přes veškerou snahu o smírné řešení se však (firma Investhold) nesetkala s očekávatelným férovým přístupem. Po vyčerpání všech mimosoudních možností je tak donucena soudně se domáhat sankcí vyplývajících z uzavřených smluv,“ uvedl Reichl.

Jak CPI, tak Malá jakékoli dluhy odmítají. „Skupina CPI nedluží společnosti Investhold žádné peníze, není podle informací skupiny akcionářem CPI ani ji nijak neovládá. Investhold se snaží přiživit na jejím obchodním úspěchu z posledních let a případně získat neoprávněný prospěch,“ uvedl Burian.

Za skupinou Investhold podle něj stojí kontroverzní podnikatelé Marek Čmejla a Jiří Diviš, kteří byli ve skupině odsouzených ve Švýcarsku za podvod a praní špinavých peněz v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti.

Podnikatel Marek Čmejla před soudem ve ŠvýcarskuPodnikatel Marek Čmejla před soudem ve Švýcarsku | ČTK

Před čtyřmi lety soud v Bellinzoně potrestal Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz.

Švýcarská nejvyšší soudní instance na konci prosince 2017 v hlavních bodech odmítla odvolání pěti odsouzených v kauze Mostecké uhelné, nařídila však nižšímu soudu, aby přezkoumal tresty tří odsouzených - Klimeckého a právě také Diviše se Čmejlou. Odvolání Koláčka a Krause soud zamítl.

Právník Malé: Absurdní nárok na 30 miliard

V aktuálním sporu, který se skrze Malou týká vlastně i Radovana Vítka, advokát Malé Rybář uvedl, že žádné nevypořádané smluvní vztahy nejsou ani mezi Malou a Investholdem. „Milada Malá se proto velmi důrazně ohrazuje proti zcela absurdnímu nároku na zaplacení částky ve výši 30 miliard korun, který se vůči ní pokouší uplatňovat. Pohledávka prokazatelně neexistuje,“ uvedl Rybář.

Primárním cílem žaloby je podle Reichla potvrdit nárok na odškodnění, který společnost vůči CPI uplatňuje. Pokuty by mohly podle Reichla v krajním případě převýšit 30 miliard korun. Uvedl také, že soud může značně zkomplikovat pozici CPI v mezinárodním bankovním i auditorském prostředí.

Vítek vlastníkem od ledna 2011

CPI je přední realitní skupinou ve střední Evropě. Existuje od roku 1991, investuje do nemovitostí a spravuje je v oblasti maloobchodu, bydlení, hotelového ubytování, kanceláří, průmyslových areálů, logistických center. Působí také v biozemědělství. Spravovaný majetek dosahuje podle informací na webových stránkách skupiny zhruba 170 miliard korun.

Vlastníkem CPI je však Vítek teprve od ledna 2011, předtím byla oficiální majitelkou firmy právě jeho matka. Proč tomu tak bylo, není zcela jasné. Média jako důvod nejčastěji zmiňovala Vítkův rozvod s manželkou Evou, jejíž nároky vystoupaly na několik miliard korun.

O rýsující se válce českých miliardářů čtěte více na E15.cz

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 8. února 2018 20:24 )

Deti pojdte se podivat, k u r v y se perou !

zdenek43 ( 8. února 2018 17:35 )

Skuteční kmotři. Pět rodin?? - Petr Kellner z PPF, Marek Dospiva z Penty, Patrik Tkáč z J&T, Karel Komárek z KKCG a Zdeněk Bakala z BXR aaa.. + Úloha velkých kmotrů nabývá na důležitosti, zatímco kmotříčci jsou vytlačováni na okraj. Tento trend nejspíše vysvětluje, proč v posledních měsících tolik čteme o Janouškovi, Rittigovi, Hrdličkovi a dokonce i Vítu Bártovi. Jak říkal don Barzini ve filmu Kmotr: „Časy se změnily. Už to není jako za starých časů, kdy jsme si mohli dělat, co jsme chtěli." Pravidla se mění a velcí hoši určují nová pravidla.. ! Babiš, Martin Roman nebo Radovan Vítek rovněž nejsou opravdovými kmotry. Babiš tímto směrem možná vykročil, ale postrádá širší "rodinu", kterou ostatní mají. Babiš jede stále z velké části na vlastní pěst. Roman byl vždy tak trochu loutkou v rukách ostatních, a pokud si někdo v jeho blízkém okolí zaslouží být nazýván kmotříčkem, je to Vladimír Johanes. Vítek chvíli flirtoval s kmotřením při jednání o Sazce, ale nyní je opět pouhým developerem???.. Kmotříčci jako Janoušek, Ivo Rittig, Tomáš Hrdlička, Patrik Oulický a Pavel Dvořák jsou ve srovnání s těmi skutečnými kmotry ničím. Mají nějaké ty dovednosti, i pokud jde o černý trh, a mají důležité kontakty, ale nevlastní ono zásadní bohatství: doly, banky, pojišťovací společnosti, loterijní byznys, noviny - tedy nic z toho, co dělá českého kmotra kmotrem. .....Kmotříčci jako Roman Janoušek, Ivo Rittig, Tomáš Hrdlička, Patrik Oulický a Pavel Dvořák jsou ve srovnání s těmi skutečnými kmotry ničím. Mají nějaké ty dovednosti, i pokud jde o černý trh, a mají důležité kontakty, ale nevlastní ono zásadní bohatství: doly, banky, pojišťovací společnosti, loterijní byznys, noviny - tedy nic z toho, co dělá českého kmotra kmotrem.....jakémukoli pokusu Bakaly zapojit se více do politiky. Je ale také možné, že hlavním cílem o OKD je sám Bohuslav Sobotka, který byl v době privatizace OKD ministrem financí, a kterého Miroslav Motejlek označuje za strůjce Bakalova fantastického

zdenek43 ( 8. února 2018 16:19 )

halo?? uvedomujete si , ze TO? jsou vsechny pripady , ktere zacali uz v 90.letech 20.stoleti ?? po Sametaku 1989 . . vsichni moc dobre vedeli co se veskutecnosti ODEHRAVA - ale jelikoz u moci byli soudruzi-pratele z CSSD a jejich pratele // ... Vláda Josefa Tošovského (1998 - 1998)+ Vláda Miloše Zemana (1998 - 2002) + Spidla + Gross + Vláda Jiřího Paroubka (2005 - 2006) // - tak se TO??? zahrvalo do AUTU??? jak Policie CR tak Statni zastupci a Soudy CR ... NEJKRIKLAVRJSI?? PRIKLAD - Mostecka uhelna , ale stejny pres kopirak je OKD , vlastne prachy pana Altnera kdy soudruzi-pratele z CSSD dluzi 338 milionu korun..atd. M O S T E C K A uhelna - Svycari odsoudili CECHY uz v roce 2013 ..AA v Cesku pise se rok 2018 a velkeeeee N I C?? +++ 1999 - v červenci vláda Miloše Zemana na návrh ministra průmyslu Miroslava Grégra prodala firmě Investenergy zbylý státní podíl v MUS (46,29% akcií)za 650 milionů korun.. +++ 2003 - v listopadu Česká televize přinesla informaci, že privatizací MUS se zabývá česká protikorupční policie.. +++ 2008 - Policie znovu případ MUS odložila. Vyšetřovatelé prověřovali, zda MUS nebyla ovládnuta za peníze určené na budoucí rekultivace, ale žádná pochybení neshledala... +++ 2011 leden - deníkMF DNES uvedl, že peníze z privatizace MUS zprostředkovaně mířily k oficiálním stranickým představitelům ČSSD, která v době vlády Miloše Zemana odprodala státní podíl ve firmě.. - - ZACAL PROBLEM ??? PROSAKOVALO - ze ve Svycarsku JE SOUD - - + 2005 - v červnu začala švýcarská policie prověřovat podezření, že z Mostecké uhelné byly nelegálně vyvedeny peníze následně vyprané ve Švýcarsku.. + 2010 - v září vyslechli švýcarští vyšetřovatelé bývalého premiéra Miloše Zemana a bývalé ministry jeho vlády Vladimíra Špidlu, Miroslava Grégra a Eduarda Zemana.. + 2011 říjen - švýcarská prokuratura obvinila 7 lidí z praní špinavých peněz a podvodných machinací kolem privatizace Mostecké uhelné společnosti, uřady také zablokovali na účtech 12,2 miliardy korun

1plus1 ( 8. února 2018 13:58 )

sores: V Česku uz se nepozná kdo je podvodník a kdo slušný clovek!

sores ( 8. února 2018 12:52 )

Máte jistě na mysli zlodějských a podvodných miliardářů!!!! Ať se pozabíjí vzájemně! V Česku se roztrhl pytel s megaři, to přeci není normální při poctivém podnikání. Být boháčem trvá hodně let než se toho dosáhne poctivou a slušnou cestou!!! V Česku už se nepozná kdo je podvodník a kdo slušný! Podívejte se na naše politiky, jeden za všechny a všichni za h.o.v.n.o, ti jsou nejhorší podvodníci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa