Fico ztratil velká města. Obecní volby na Slovensku ovládli nezávislí kandidáti

11. 11. 2018
15:32

V sobotních komunálních volbách na Slovensku stejně jako před čtyřmi lety uspěli hlavně nezávislí kandidáti. Z politických stran nejlepšího výsledku opět dosáhli vládní sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, kteří ale oslabili a přišli o posty šéfů radnic také v několika větších městech. Vyplývá to z výsledků voleb, které po sečtení všech hlasů zveřejnil slovenský statistický úřad. Kromě primátorů a starostů voliči vybírali také poslance městských a obecních zastupitelstev.

Nezávislí kandidáti obsadí křesla starostů a primátorů ve více než dvou pětinách z celkového počtu zhruba 2900 obcí a měst na pětimilionovém Slovensku. Směr-SD samostatně získal funkce 592 primátorů a starostů, v předchozích obecních volbách v roce 2014 to bylo 847. Kromě toho uspěli i kandidáti, které Směr-SD podpořil v různých koalicích s dalšími stranami. 

Nejsilnější vládní strana Směr-SD ztratila v sobotních volbách úřady primátorů i ve třech krajských městech, a to v Košicích, v Žilině a v Nitře. Směr-SD tak již nebude mít primátora v žádném z osmi krajských měst.¨

„Stranicky jsme opět vyhráli. Chtěli jsme více, ale navzdory tomu, jak nás pomlouvali, osočovali, je to velmi příjemný výsledek,“ řekl Fico ve vysílání televize TA3. Poukázal rovněž na volební výsledky parlamentních opozičních stran, které v komunálních volbách výrazně zaostaly za Směrem-SD a podle Fica se „vypařily“. Fico také nastínil možnost debaty o převzetí volebního systému z České republiky, kde primátoři a starostové nejsou voleni přímo, ale obsazení těchto pozic v samosprávě je výsledkem koaličních dohod v zastupitelstvech.

Směr-SD ztrácí opakovaně

Ficova strana, která se v posledních letech potýká s poklesem popularity, oslabila již v dalších volbách. Směr-SD zaznamenal ztráty v parlamentních volbách v roce 2016 i v loňských krajských volbách. Fico, jenž před čtyřmi lety neuspěl v přímé volbě prezidenta, letos v březnu rezignoval z postu premiéra v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

„Směr ztratil všechna krajská města. Ztratil ovšem zejména schopnost přesvědčit lidi, že dokáže vládnout,“ komentoval výsledky hlasování list Denník N. List Sme označil sobotní hlasování za volby změn, hovořit o drtivé porážce Směru-SD je podle něj ale příliš brzy.

V Bratislavě bude novým primátorem architekt Matúš Vallo, který kandidoval za koalici neparlamentních stran Progresivní Slovensko a Spolu a který získal 36,5 procenta hlasů. Na druhém místě s podporou 22,9 procenta skončil bývalý šéf televize Markíza i Rozhlasu a televize Slovenska Václav Mika. Až třetí místo obsadil úřadující šéf radnice Ivo Nesrovnal.

Vallo už v noci oznámil své vítězství ve slovenské Spolu změníme Bratislavu na lepší místo pro život, prohlásil na tiskové konferenci Vallo, který před volbami vedl mohutnou a nákladnou volební kampaň. Jednačtyřicetiletý Vallo je vnukem někdejšího slovenského básníka a ministra kultury v období komunismu Miroslava Váleka. Novému primátorovi Bratislavy k vítězství gratuloval i Nesrovnal, který zároveň přiznal vlastní porážku.

V Košicích, druhém největším městě Slovenska, uspěl s výrazným náskokem kandidát koalice stran pravého středu Jaroslav Polaček. Za ním skončil dosavadní viceprimátor za Směr-SD Martin Petruško, který se postavil do čela košické radnice dříve v tomto roce poté, co se bývalý primátor a místopředseda Směru-SD Richard Raši stal vicepremiérem.

K volbám příšla skoro polovina lidí

Voleb se zúčastnilo 48,67 procenta oprávněných voličů, oproti předchozím volbám (48,34 procenta) se tak účast zvýšila jen nepatrně. Policie i úřady dostaly během hlasování podněty k prověření podezření z kupování hlasů či porušení moratoria na vedení kampaně, podle šéfa státní komise pro volby Eduarda Bárányho hlasování ale obecně proběhlo korektně.

dragomira ( 11. listopadu 2018 16:49 )

Na světě vždy vyhravalo zlo ,vždy a všude bude a vítě proč??Protože 90% lidí je bližší lež a svuj prospěch!!Vlezdořitství šefum,politikum,zbabělost a nenažranost!!!!Pravda je pro ně pouze slovo a ještě k tomu zatracované!!!Hnuj vladne.Stydim se za to že žiju v teto době a že jsem člověk!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa