Dankova rigorózní práce z roku 2000 je podle listu prakticky totožná s obdobnou prací advokáta Daniela Pisáka, který ji na UMB obhájil v roce 2001. Pisák v reakci přiznal, že využil pomoc jiného studenta, kterému dal připravit podklady k práci, protože sám byl zaneprázdněn. Danko dříve tvrdil, že práci napsal sám.

Kauzu odstartovalo rozhodnutí Andreje Danka, který po novinářských dotazech v září zakázal UMB dále zveřejňovat svou rigorózní práci. Učinil tak poté, co se média začala zajímat o jeho vzdělání v reakci na plagiátorské kauzy v České republice, kvůli kterým v létě odstoupili dva ministři. Když poslanci slovenské koalice dříve v tomto týdnu zablokovali opoziční návrh na mimořádnou schůzi sněmovny o odvolání Danka, předseda slovenské sněmovny oznámil, že práci nechá opět zpřístupnit veřejnosti. Knihovna UMB tak učinila ve čtvrtek.

Ještě před opětovným zveřejněním Dankovy práce média spekulovala také o možném plagiátorství nynějšího šéfa slovenské sněmovny. Z knihovny jiné univerzity totiž zmizela starší rigorózní práce se stejným názvem a stejným rozsahem jako je Dankova. Zachoval se ale její oponentský posudek, což by podle médií umožnilo jeho porovnání s pracemi Danka i Pisáka a zjištění, zda již Danko nezkopíroval dříve obhájenou práci.

Z prohlášení UMB k podezření z plagiátorství ale vyplývá, že univerzita se případem nebude zabývat. "Univerzita Mateje Bela považuje plagiátorství za vážný celospolečenský morální problém, který byl v minulosti rozšířen i na jiných univerzitách a v celé společnosti. Univerzita Mateje Bela dnes deklaruje transparentní procesy při získávání vysokoškolských titulů," napsala univerzita v prohlášení. Dodala, že slovenský zákon neumožňuje odebírání titulů.

V současnosti závěrečné práce studentů vysokých škol na Slovensku podléhají kontrole pomocí speciálního softwaru, který má odhalit plagiáty.

V Česku zákon od roku 2016 umožňuje vysokým školám odebrat kvůli plagiátorství diplom do tří let od jeho udělení. Univerzita Karlova minulý týden oznámila, že tuto možnost poprvé využila a rozhodla o odejmutí dvou magisterských titulů absolventovi školy.