Třetí vlna kotlíkových dotací na obzoru: Kotle na uhlí tentokrát vynechají?

Autor: ČTK, Mii - 
9. listopadu 2018
20:18

Lokální vytápění a doprava. To jsou oblasti, ve kterých má Česko podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) největší rezervy z hlediska znečištění ovzduší. Lokální topeniště podle Brabce řeší tzv. kotlíkové dotace, ministerstvo životního prostředí proto připravuje třetí dotační výzvu. Zvažuje ale, že by z ní byly vyřazeny kotle na uhlí. Brabec to řekl ve čtvrtek po jednání s eurokomisařem pro životní prostředí, námořní záležitosti a rybolov Karmenuem Vellou.

Z příspěvků ministerstva bylo dosud vyměněno zhruba 60 000 domácích kotlů. Brabec by byl rád, kdyby k nim přibylo do roku 2020 dalších 30 000 až 35 000. Třetí výzva kotlíkové dotace bude vyhlášena příští rok.

„Protože Evropská unie je zdrojem peněz v rámci Operačního programu Životní prostředí, vnímáme apel na další zpřísnění podmínek směrem od uhlí. Velmi pravděpodobně ho zohledníme v dalších diskusích před ohlášením podmínek třetí výzvy,“ řekl Brabec s tím, že první výzva umožňovala dotace i na čistě uhelné kotle, druhá už pouze na kombinované. 

Připomněl, že v roce 2022 budou muset být odstaveny z provozu všechny kotle první a druhé emisní třídy, jejichž prodej je zakázán od 1. ledna 2014, ale kterých je v provozu odhadem stále kolem 300 000. Obce mohou od září díky novele zákona o ochraně ovzduší zakázat na svém území vytápění tuhými palivy v těchto kotlích ještě před jejich plošným zákazem.

Brabec: Jsme vzorem pro Poláky

Resort se chce nově zaměřit i na nízkopříjmové skupiny obyvatel v Moravskoslezském kraji. „Chceme jim nabídnout bezúročné půjčky na část kotle, kterou platí sami, aby nemuseli mít našetřenou ani korunu a mohli si dovolit nový moderní úsporný kotel,“ řekl ministr. Pokud se pilotní projekt osvědčí, je možné rozšíření do dalších krajů, zejména Ústeckého či Karlovarského. Kotlíkové dotace jsou podle Brabce vzorem například pro Polsko, které chystá projekt na výměnu možná milionů kotlů.

Video Anketa mezi žadateli o kotlíkové dotace. Několik lidí popsalo nekalé praktiky podvodníků, kteří kasírovali peníze za lepší místa ve frontě... - Blesk / Zuzana Štíchová

Od října také po spolupráci ministerstva životního prostředí a ministerstva dopravy platí přísnější pravidla pro kontrolu aut s dieselovým motorem. Vozidla s poškozeným, vymontovaným nebo nefunkčním filtrem pevných částic budou muset být do 30 dnů opravena nebo odstavena. Policie ČR dostala kompetence na účinnější kontrolu filtrů přímo na silnicích.

Dobíjecí stanice na českých silnicích

Ministerstvo životního prostředí se také s ostatními resorty podílí na podpoře alternativní dopravy. „Nejde jen o naše dotace samosprávám na elektromobily nebo CNG vozy. Podporujeme i vodíkovou mobilitu, především ale infrastrukturu. S ministerstvem dopravy a dalšími resorty je připravený plán čisté mobility, který by měl umožnit, aby už v roce 2020 byly páteřní sítě v České republice propojeny rychlodobíjecími stanicemi,“ doplnil Brabec. Významným problémem je podle něj i přeshraniční přenos znečištění, zejména z Polska, a zůstává jím i průmysl.

Cílem je evropské limity splnit do roku 2020. „V lednu si Evropská komise pozvala devět členských států. Se všemi jsme řešili obavy, že nesplní pravidla, co se týče kvality ovzduší. Měly měsíc na přípravu plánu, následně jsme posoudili, zda může zajistit splnění požadavků do roku 2020. Šest z těch devíti zemí muselo k soudu. Česko ne, neboť představilo plán, který může zajistit splnění limitů. Pokud by se tak nestalo, budeme postupovat stejně, jako u zmíněných šesti států. Chceme Česku pomoci, ale spoustu práce musí udělat samo,“ řekl Vella.

Video Noční fronta na dotace: Středočeši kempovali před úřadem hejtmanky - Karel Kopáč, dv

tomik007 ( 10. listopadu 2018 00:17 )

Kotlikovy túnel nemajuci konca

horalysa ( 9. listopadu 2018 23:16 )

Proč jde na to stát tak složitě? Proč neslevní ekologické topení na úkor uhlí? Proč je topení elektrikou dražší než uhlím? Proč plyn je dražší než uhlí?Pak by si každý rozmyslel, čím bude topit. Dávají dotace na kotle, ale topení v ekologických kotlech je drahé. Pokud bude zima trvat téměř půl roku, kde dám 70 q hnědého uhlí? Každý nemá obrovský sklep. Poslanci zřejmě bydlí levně a topení mají centrální a levnější, než rodinný dům.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud