Každý pátý dlužník v Česku živoří. Problémy s penězi ničí i partnerský život, ukázal průzkum

Autor: ČTK, AKu - 
8. listopadu 2018
13:25

Pětina dlužníků se závazky po splatnosti si může ze svého příjmu nakoupit pouze nejlevnější a nejnutnější jídlo a oblečení. Pěti procentům nezbudou peníze ani na tyto základní potřeby. Vyplývá to z průzkumu, který si společnost KRUK nechala udělat v rámci akce Den bez dluhů mezi více než 1200 respondenty, z nichž polovina měla dluhy. KRUK spravuje pohledávky finančních ústavů a podniků.

Celých 38 procent Čechů se závazky po splatnosti má podle průzkumu dluhy přesahující měsíční příjem jejich domácnosti. Na 16 procent dlužníků uvedlo, že si dokonce nepamatuje, kolik celkem dluží. Nejčastěji si půjčují na nákup trvanlivého zboží (typicky automobilů nebo domácích spotřebičů) a rekonstrukci bytu či domu.

Průzkum také ukázal, že dluhy a související problémy s domácím rozpočtem jsou zdrojem rodinných konfliktů, ke kterým dochází nejčastěji právě u dlužníků. Ti se také častěji rozhodují ohledně financí za zády svého partnera. Zdrojem konfliktů kvůli finanční situaci jsou zpravidla výdaje na nepotřebné věci a skrývání informací o výdajích před partnerem.

„Dluhy zásadně ovlivňují náš partnerský a rodinný život. Z našeho průzkumu vyplývá, že problémy s domácím rozpočtem jsou častější v domácnostech mladších lidí a rodinách s větším počtem členů. Více jak pětina respondentů s dluhy uvedla, že ke konfliktům kvůli financím dochází v jejich domácnosti nejméně jednou měsíčně,“ uvedla mluvčí KRUK Jana Žaludová.

Úspory, nejčastěji v podobě hotovostního vkladu v bance nebo na spořicím účtu, mají dvě třetiny respondentů. V případě dlužníků je to ale jen o něco více než polovina (55 procent), zatímco u nedlužníků jde o čtyři pětiny. Častěji mají úspory muži než ženy a obecně lidé s vysokoškolským vzděláním či s maturitou a také osoby samostatně výdělečně činné.

V celkové výši do tříměsíčního příjmu má úspory 28 procent respondentů, mezi tříměsíčním a ročním příjmem má naspořeno třetina dotazovaných. Pětina domácností má dokonce úspory větší než jeden roční příjem.

Posilování finanční gramotnosti přináší výsledky

„Úřad práce ČR klade velký důraz na prohloubení finanční gramotnosti klientů. Ta je také součástí řady projektů určených konkrétním skupinám uchazečů o zaměstnání, zejména těm, kteří jsou dlouhodobě bez práce. Práce a pravidelný výdělek brání tomu, aby se člověk dostal do hmotné nouze nebo sociálního vyčlenění,“ uvedla generální ředitelka úřadu Kateřina Sadílková. Celkem 48.000 lidí evidovaných na úřadu, tedy téměř každý čtvrtý, je podle ní nyní v exekuci. „Trend je ale snižující, a to i díky naší snaze prohloubit uchazečům finanční gramotnost,“ podotkla.

Video Ředitel Poradny při finanční tísni o osobních bankrotech. Nejčastěji jsou to ženy, které si půjčily na vybavení domácnosti. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

Každoroční Den bez dluhů se letos opět koná v ČR a na Slovensku 15. listopadu. Organizátorem projektu je KRUK. Hlavním partnerem akce je Úřad práce ČR. Lidé, kteří se potýkají se splácením svých dluhů, se mohou na 22 pobočkách a kontaktních pracovištích Úřadu práce po celé republice zdarma poradit s odborníky, jak řešit svou obtížnou finanční situaci. Odborní poradci budou na kontaktních místech k dispozici v pondělí 12. listopadu.

willi48 ( 9. listopadu 2018 08:51 )

Nemám rád nyní hojně používaný výraz "finanční negramotnost". Proč to nenazýváme správně a logicky "lidská blbost"? Na pochopení co je dluh, co to sebou přináší za problémy, na to není potřeba žádná gramotnost. A vůbec jsem nepochopil účel tohoto článku. To máme dlužníky ještě více litovat, to máme dále vymýšlet jak jim usnadnit život ? To snad ne ! V této republice bude pořádek teprve tehdy, až se začnou dlužníci, protože neunesou morální zátěž z postavení dlužníka, věšet.

tomik007 ( 8. listopadu 2018 15:35 )

ANO - a tedy je skvela ukazka

AliceNovakova3 ( 8. listopadu 2018 14:05 )

Co znám dlužníky, tak to jsou většinou lidé, kteří mají finanční negramotnost. Někdy se může někomu stát, že spadne do problémů, ale těch je malé procento. Lidé s exekucemi totiž nemají soudnost ani vůli vydržet a uskrovnit se, nebo si sehnat nějaký přivýdělek. Nedochází jim, že půjčka se musí splácet, jinak zákonitě přichází navýšení. Známá, co pracovala pro Provident, tak říkala - "je ani nezajímá smlouva, hlavně že mají peníze". A těm lidem ty peníze stejně nepomohou, protože je nedokáží udržet.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud