Budou lahve z plastu vratné? Ekologové tlačí na Brabce, vadí nejen „uchošťoury“

5. 11. 2018
19:13

Zavedení zálohovaného systému na plastové lahve a další opatření požadují ekologové z Greenpeace v souvislosti s novými opatřeními, které chystá EU v případě bojů se záplavou plastů. Své požadavky předali ekologové ministrovi Richardu Brabcovi (ANO) – a to v souvislosti s peticí, kterou podepsalo přes 100 tisíc Čechů. Budou pravidla pro plasty v Evropě, potažmo v Česku, skutečně ještě přísnější?

Zástupci ekologické organizace Greenpeace ČR dnes předali ministru životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO) výzvu požadující směrnici o omezení jednorázových plastů. Výzva byla součástí kampaně Plast je past, jež odstartovala zhruba před čtyřmi měsíci a podpis k ní připojilo 113 864 lidí. Česko má aktivně podporovat sadu opatření v říjnu schválenou Evropským parlamentem (EP), členské státy směrnici oslabily, tvrdí ekologové.

„Téměř 114 tisíc Čechů a Češek požaduje přísnější omezení jednorázových plastů a zavedení zálohového systému na plastové láhve. Apelujeme proto na Richarda Brabce, aby čeští zástupci při jednání o finálním znění směrnice aktivně podporovali znění schválené parlamentem,“ uvedl Jan Freidinger z Greenpeace.

Budou vratné plastové lahve?

Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že v naprosté většině bodů podporuje navrhovaná opatření. Pro plastové lahve navrhovala Komise mimo jiné zavedení systémů samostatného sběru a požadovala míru jejich sběru na úrovni 90 procent k roku 2025. Dosáhnout tohoto cíle by státy EU mohly například zavedením vratné zálohy.

Video Konec plastových krabiček na jídla nebo příborů: Europarlament zakázal jednorázové plasty tam, kde existuje jiná varianta. - Evropský parlament
360p

Co se týče návrhu zpětného odběru plastových lahví, akceptuje MŽP oba návrhy na závazný cíl, tedy buď ve výši 90 procent, nebo ve výši 75 procent k roku 2025. Který návrh nakonec podpoříme, závisí na situaci v rámci vyjednávání,“ napsala mluvčí Petra Roubíčková.

Členské státy podle Greenpeace s podporou Česka cíl zmírnily na 75 procent s tím, že devadesátiprocentní míra zpětného odběru má být podle nich dosažena až v roce 2030.

Omezení plastového nádobí i brček

Směrnice schválená v plénu EP se týkala deseti skupin plastových výrobků na jedno použití a rybářského vybavení. Tyto předměty podle Evropské komise (EK) tvoří většinu odpadků nalezených na evropských plážích.

Nejvýrazněji by dopadla na plastové nádobí, příbory, brčka, tyčinky do uší nebo tyčky k balonkům. U těchto předmětů chce Evropská komise od roku 2021 zabránit tomu, aby se dostaly na trh, neboť se domnívá, že pro ně existují cenově přijatelné alternativy v ekologičtějším provedení.

Video EU chce zakázat uchošťoury, ekolog souhlasí: „Plasty jsou v pivu i medu!“ - David Budai, Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Europoslanci schválili rozšíření seznamu zakázaných výrobků o nádoby na jídlo a pití z expandovaného polystyrenu a výrobky z tzv. oxo-rozložitelných plastů. Například u jiných typů krabic na jídlo nebo u nápojových kelímků EU dále požaduje po členských zemích „výrazné snížení“ spotřeby.

Europoslanci navíc chtějí razantní snížení množství odpadu v podobě cigaretových nedopalků, které rovněž obsahují plasty. Odpovědnost za plasty budou mít i výrobci rybářského vybavení.

Podle Greenpeace bylo však v nové úpravě oslabeno rozšíření odpovědnosti výrobců. „Například neobsahuje odpovědnost podílet se na nákladech za likvidaci odpadu z tzv. neobalových produktů – například cigaretových filtrů, balónků a vlhčených ubrousků,“ uvedli ekologové.

Směrnici navrhla Evropská komise v květnu. Evropský parlament ji posléze projednal a schválil své, o něco přísnější znění. V úterý by mělo začít jednání zástupců EK, EP a členských států.

Video Europoslanec Polčák o jednorázových plastech: Proč bychom měli jíst plastovými příbory, když ty dřevěné jsou šetrnější? - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

diskutujici ( 6. listopadu 2018 06:29 )

S tim se bezte vycpat. To uz tu jednou bylo. Tuhle neberou, tu taky ne, protoze neni koupena u nich. Pak se mi doma postupne hromadily flasky, nehlede na to, ze jsem musel prvni domu, abych je vzal do obchodu. Ne, ani omylem.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa