Budou lahve z plastu vratné? Ekologové tlačí na Brabce, vadí nejen „uchošťoury“

Autor: ČTK, for - 
5. listopadu 2018
19:13

Zavedení zálohovaného systému na plastové lahve a další opatření požadují ekologové z Greenpeace v souvislosti s novými opatřeními, které chystá EU v případě bojů se záplavou plastů. Své požadavky předali ekologové ministrovi Richardu Brabcovi (ANO) – a to v souvislosti s peticí, kterou podepsalo přes 100 tisíc Čechů. Budou pravidla pro plasty v Evropě, potažmo v Česku, skutečně ještě přísnější?

Zástupci ekologické organizace Greenpeace ČR dnes předali ministru životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO) výzvu požadující směrnici o omezení jednorázových plastů. Výzva byla součástí kampaně Plast je past, jež odstartovala zhruba před čtyřmi měsíci a podpis k ní připojilo 113 864 lidí. Česko má aktivně podporovat sadu opatření v říjnu schválenou Evropským parlamentem (EP), členské státy směrnici oslabily, tvrdí ekologové.

„Téměř 114 tisíc Čechů a Češek požaduje přísnější omezení jednorázových plastů a zavedení zálohového systému na plastové láhve. Apelujeme proto na Richarda Brabce, aby čeští zástupci při jednání o finálním znění směrnice aktivně podporovali znění schválené parlamentem,“ uvedl Jan Freidinger z Greenpeace.

Budou vratné plastové lahve?

Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že v naprosté většině bodů podporuje navrhovaná opatření. Pro plastové lahve navrhovala Komise mimo jiné zavedení systémů samostatného sběru a požadovala míru jejich sběru na úrovni 90 procent k roku 2025. Dosáhnout tohoto cíle by státy EU mohly například zavedením vratné zálohy.

Video Konec plastových krabiček na jídla nebo příborů: Europarlament zakázal jednorázové plasty tam, kde existuje jiná varianta. - Evropský parlament

Co se týče návrhu zpětného odběru plastových lahví, akceptuje MŽP oba návrhy na závazný cíl, tedy buď ve výši 90 procent, nebo ve výši 75 procent k roku 2025. Který návrh nakonec podpoříme, závisí na situaci v rámci vyjednávání,“ napsala mluvčí Petra Roubíčková.

Členské státy podle Greenpeace s podporou Česka cíl zmírnily na 75 procent s tím, že devadesátiprocentní míra zpětného odběru má být podle nich dosažena až v roce 2030.

Omezení plastového nádobí i brček

Směrnice schválená v plénu EP se týkala deseti skupin plastových výrobků na jedno použití a rybářského vybavení. Tyto předměty podle Evropské komise (EK) tvoří většinu odpadků nalezených na evropských plážích.

Nejvýrazněji by dopadla na plastové nádobí, příbory, brčka, tyčinky do uší nebo tyčky k balonkům. U těchto předmětů chce Evropská komise od roku 2021 zabránit tomu, aby se dostaly na trh, neboť se domnívá, že pro ně existují cenově přijatelné alternativy v ekologičtějším provedení.

Video EU chce zakázat uchošťoury, ekolog souhlasí: „Plasty jsou v pivu i medu!“ - David Budai, Jan Jedlička

Europoslanci schválili rozšíření seznamu zakázaných výrobků o nádoby na jídlo a pití z expandovaného polystyrenu a výrobky z tzv. oxo-rozložitelných plastů. Například u jiných typů krabic na jídlo nebo u nápojových kelímků EU dále požaduje po členských zemích „výrazné snížení“ spotřeby.

Europoslanci navíc chtějí razantní snížení množství odpadu v podobě cigaretových nedopalků, které rovněž obsahují plasty. Odpovědnost za plasty budou mít i výrobci rybářského vybavení.

Podle Greenpeace bylo však v nové úpravě oslabeno rozšíření odpovědnosti výrobců. „Například neobsahuje odpovědnost podílet se na nákladech za likvidaci odpadu z tzv. neobalových produktů – například cigaretových filtrů, balónků a vlhčených ubrousků,“ uvedli ekologové.

Směrnici navrhla Evropská komise v květnu. Evropský parlament ji posléze projednal a schválil své, o něco přísnější znění. V úterý by mělo začít jednání zástupců EK, EP a členských států.

Video Europoslanec Polčák o jednorázových plastech: Proč bychom měli jíst plastovými příbory, když ty dřevěné jsou šetrnější? - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

diskutujici ( 6. listopadu 2018 06:29 )

S tim se bezte vycpat. To uz tu jednou bylo. Tuhle neberou, tu taky ne, protoze neni koupena u nich. Pak se mi doma postupne hromadily flasky, nehlede na to, ze jsem musel prvni domu, abych je vzal do obchodu. Ne, ani omylem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud