Budeme platit zálohu i na PET lahve? Výrobce: V zahraničí se to osvědčilo

Autor: ČTK, var - 
23. ledna 2018
15:25

Společnost Karlovarské minerální vody zvažuje, že zavede zálohy na PET lahve. Chce tím dosáhnout jejich většího zpětného odběru od spotřebitelů. PET lahve jsou mezi vytříděnými plasty nejžádanější surovinou, v současnosti se v barevných kontejnerech objeví sedm z deseti lahví uvedených na trh. Výrobce minerálních vod se spojil s Vysokou školou chemicko-technologickou (VŠCHT) a s Institutem cirkulární ekonomiky, společně chtějí hledat možnosti, jak sběr lahví zlepšit. Uvedli to zástupci organizací na dnešní společné tiskové konferenci.

Zálohování lahví se podle ředitelky institutu Soni Jonášové osvědčilo v jiných zemích. „Výzkumy ukazují, že právě díky němu dosáhly země jako Švédsko, Německo a další členské státy Evropské unie až 98 procent míry zpětného odběru nápojových PET lahví,“ uvedla.

V Česku se vytřídí sedm z deseti lahví uvedených na trh. „Není to špatné číslo, na druhou stranu na trh bylo v posledních letech uvedeno 55 tisíc tun PET lahví a zhruba 16 tisíc zůstává mimo systém,“ řekla. Dodala, že mimo systém znamená zejména na skládkách, část lahví byla patrně energeticky využita a část jich znečišťuje přírodu jako pohozené odpadky.

Ředitel Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasquale se k výši zvažované zálohy nevyjádřil, podle něj je záměr teprve na počátku. Řekl pouze, že podle zkušeností ze západních zemí musí být záloha významná, v Evropě to bývá mezi 20 a 30 eurocenty (cca pět až osm korun). „Výhodou zálohového systému je to, že dostaneme zpátky kvalitní, čistý materiál, připravený k recyklaci,“ řekl.

V Polsku spustili chemickou recyklaci

PET lahve patří mezi nejžádanější složky vytříděných plastů, a to právě kvůli tomu, že se dají dobře recyklovat. „Máme největší recyklační kapacitu pro PET v Evropě,“ řekl Milan Havel, expert na odpady z ekologické organizace Arnika. PET se používá například při výrobě umělých vláken ve firmě Silon v Plané nad Lužnicí nebo na výrobu střešní krytiny. Díky novým technologiím ho lze použít i při výrobě nových PET lahví. „Třeba v Polsku byla před několika lety spuštěna chemická recyklace PET, kdy láhev chemicky rozložíte na původní suroviny a můžete z ní znovu vyrobit PET. Je to podle českého patentu Akademie věd,“ uvedl Havel.

Evropská unie nyní dokončuje takzvaný recyklační balíček, který zavede povinnou míru recyklace odpadů. Podle Jonášové bude recyklace u plastových obalů stanovena na 55 procent, což předpokládá vytřídit nejméně 80 procent obalů. Evropská komise minulý týden varovala, že plasty tvoří 85 procent odpadů na pobřeží. Pokud se nezmění nakládání s nimi, bude v roce 2050 v oceánech více plastů než ryb.

PET je zkratka polyethylentereftalátu. Doba rozkladu PET lahve je 50 až 80 let.

Video Ekologická móda: Batoh z jedenácti pet lahví - Adam Balažovič

flora ( 24. ledna 2018 09:52 )

ta záloha ale musí být alespoň 50 kš na láhev. Pro korunu nebo tři se Čech ani nesehne. Všude se válí skleněné zálohované lahve.

zdenek43 ( 23. ledna 2018 17:42 )

je to jenom o b l b o v a k ...... jak zase se nekteri napakuji,,, ale ekologie nic ....... viz. Nemecka cesta ....... po zavedení zálohové povinnosti snížil (meziročně zhruba o 8 procent) a nebylo tak dosaženo zamýšleného cíle. NĚMECKÝ SYSTÉM Zálohování a recyklace nápojových obalů v Německu prošly několika etapami. V roce 1991 stanovil zákon podíl opakovaně používaných obalů na trhu na 72 procent. Pokud by podle zákona tento podíl klesl na nižší úroveň, měl být vytvořen zálohový systém. Ten byl zaveden v roce 1997, po přechodném období byla povinnost zálohovat jednocestné obaly stanovena k datu 1. ledna 2003. Zejména obchodní sítě začaly následně vytvářet privátní zálohové systémy, platilo ale, že příslušný obal vracel spotřebitel v místě, kde jej původně koupil. Nejednotnost systému a komplikace pro spotřebitele vyústily do novely zákona o obalech, která s platností od 1. května 2006 zavedla centrální zálohový systém pro jednocestné obaly a spotřebiteli umožnila vracet tyto obaly i tam, kde nebyly nakoupeny. Zálohová povinnost platí pro pivo, minerální vody a nápoje s obsahem kysličníku uhličitého, avšak ne na další nápoje, i když jsou baleny do stejných obalů. Podle institutu Infoteam Königstein vedl německý systém zálohování a recyklace plastových obalů k tomu, že se v zemi podíl opakovaně použitelných nápojových obalů po zavedení zálohové povinnosti snížil (meziročně zhruba o 8 procent) a nebylo tak dosaženo zamýšleného cíle.

Paja_6681 ( 23. ledna 2018 15:56 )

No, tak hlavně by asi taky chtělo, aby evrospká komise začala provádět osvětu o třídění odpadu spojenou s přísnými kontrolami i na kontinentu u černoušků. Předpokládám, že plasty v oceánech jdou ve větší míře za těmito obyvateli, než za Českou republikou a pokud miliony primitivů v Africe nezačnou třídit, tak se může evropská komise třeba uvztekat, ale plasty se v moři nesníží. Ale ono stejně asi spíš půjde o důvod, jak z lidí vytřískat víc peněz

tomik007 ( 23. ledna 2018 15:45 )

ANO - jakykoliv zpusob jak vytahnout prachy z Czecha, je v zahranici osvedceny

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud