Umělý vánoční stromek může ohrozit vaše zdraví. Těžkými kovy a ftaláty

 • Autor: ula - 
  20. 12. 2017
  21:20

  Pořídili jste si na letošní Vánoce umělý vánoční stromeček? Nebo už jej dokonce léta používáte a jen ho jednou ročně vytáhnete z krabice, abyste ho ozdobili? Pokud dáváte přednost plastovému stromku před živým, může to ohrozit vaše zdraví. Navíc plastový stromek je neekologický a nešetrný k přírodě už během výroby. V čem přesně je zdraví škodlivý?

 • 1.Umělé stromky z Číny

  U umělého stromečku je problematický celkově neekologický proces od výroby přes užívání až po likvidaci.

  „Plastový stromek je podobně jako spousta dalších výrobků z plastu problematický. Materiál pro jeho výrobu se získává z ropy, často je to PVC, tedy prakticky ten nejhorší ze všech plastů, který se nedá recyklovat. Může obsahovat ftaláty, těžké kovy a další škodlivé látky. Vyrábí se vesměs v Číně a k nám tedy putuje přes půl světa,“ řekl Jan Freidinger z Greenpeace.

  „Hlavním problémem jsou ale plasty a chemikálie v nich obsažené, mnohdy, jak ukazují občasné kontroly, i v nadlimitním množství,“ uvedl pro Blesk Zprávy Václav Čubr ze Sdružení ENVIC.

  Umělý vánoční stromekUmělý vánoční stromek | Shutterstock

 • 2.Jak umělé stromky škodí životnímu prostředí?

  Problémem je podle odborníků celý proces – od výroby přes užívání až po likvidaci. „Při výrobě se spotřebovává velké množství vody a ještě větší množství energie, plus tedy samozřejmě ropné produkty a zmíněné chemikálie. Když půjdeme do hloubky, ty se rovněž musí vyrobit atd. Pak je tu problém dopravy, zpravidla z velkých dálek, tzn. emise z dopravy,“ zmínil Čubr.

  Samotnou kapitolou je pak likvidace umělého stromku. „Recyklace je obtížná nebo vůbec není možná. Končí tak na skládce (může dojít např. k luhování chemikálií do spodních vod) nebo ve spalovně, kde zas hrozí uvolňování chemikálií do ovzduší,“ dodal odborník.

  Video Jak rychle shoří umělý stromeček v kombinaci se světly od Vietnamců? - Youtube.com

 • 3.Jak mohou umělé stromky škodit lidem?

  Umělý stromeček máme sice doma, ale i náš obývací pokoj je naším životním prostředím. A i to může být jeho užíváním různými cestami poškozováno a tak i naše zdraví.

  Z umělých stromečků, zpravidla těch levnějších, se mohou uvolňovat různé chemikálie. Například změkčovače či zpomalovače hoření. „A když jsme u toho hoření – když nám ohoří pár jehlic u přírodní borovičky, zavoní to. Když u umělého stromku, nejen že rozhodně nejde o vůni, ale dýmající plast, to opravdu není nic dobrého pro naše zdraví,“ upozornil Čubr.

  Umělé vánoční stromkyUmělé vánoční stromky | Profimedia

 • 4.Neškodí přírodě řezání stromků?

  „Přírodě jako celku nikoliv. Samozřejmě pokud se jedná o nějakou rozumně vedenou plantáž či pěstební prořezávku. U lesních pěstebních prořezávek se hustě nasázené stromečky, aby se vytáhly a měly rovné, bezsukaté kmeny, po čase prořezávají, aby už jako starší měly dostatek prostoru, světla a proudění vzduchu. Když se pak tyto prořezávky načasují na dobu sezony vánočních stromků, je to ideální,“ prohlásil Čubr.

  Umělé vánoční stromkyUmělé vánoční stromky | Profimedia

 • 5.Co sledovat při nákupu řezaných stromků?

  Je důležité sledovat lokalitu, odkud stromeček je. Stromky dovezené ze severských zemí díky dopravě nejsou také příliš ekologické, říkají odborníci. Takže pokud si kupujete stromek, tak určitě od českých pěstitelů.

  „Ideální jsou pak stromečky z prořezávek anebo z cílených plantáží, kde se ale používá jen minimum nebo žádné chemické látky. Úplně nejlepší je pak stromeček s certifikátem FSC – byl vypěstován za přírodě blízkých podmínek,“ řekl Čubr, aby doplnil: „Řezané stromky tak lze považovat za obnovitelnou surovinu. Pokud jsou navíc po splnění svého účelu dále využity (topivo ve výtopnách, nadrcení na mulč, krmivo v zoo atd.), jsou rozhodně lepší variantou než dovážené umělé stromky.“

   

  Prodej vánočních stromkůProdej vánočních stromků | Alexandr Malachovský / Blesk

 • 6.Stromek v květináči? Pozor, odkud pochází

  V posledních letech se můžeme často setkat s prodejem živých stromečků v květináči. Zde ale opět pozor na to, odkud stromečky pocházejí.

  „Myšlenka je taková, že si pak stromeček můžeme zasadit, když tedy máme kam. Na cizím bychom neměli – i les, do kterého chodíme na houby, někomu patří a má nějakou koncepci. Zároveň je třeba pamatovat na to, že když by se stromeček ujal, takhle malý nezůstane. Naopak, může z něho být za pár let pořádný a stínící velikán,“ uvedl Čubr.

  Video Pražané už nakupují vánoční stromky. - Eva Fornálová

 • 7.Stromky z hypermarketů nezakoření

  Hned pár dní po Štědrém večeru můžeme ale u popelnic vidět vyhozené i stromečky v květináčích, kdy zpravidla lidé opustí myšlenku, že by ho vysadili. Ovšem ani levné stromečky v květináčích z hypermarketů, často se to týká smrku stříbrného a pichlavého, by nám zpravidla stejně nezakořenily.

  „Stromek nebyl cíleně pěstován pro nádobu, jen ho před Vánoci ze země ‚vykrojili‘ na míru květináče a stromek přišel o spousty kořenů a vznikl nepoměr – hodně zeleného nahoře, málo kořenů dole; stromek po čase usychá,“ zmínil odborník.

  Prodej vánočních stromků: kde a za kolik ho seženete?Prodej vánočních stromků: kde a za kolik ho seženete? | Alexandr Malachovský / Blesk

 • 8.Pronájem stromku?

  Stromek v květináči, který má být schopný růst dál po přesazení, je tak dobré koupit ve specializovaných zahradnictvích nebo ekologických spolcích.

  Novým trendem je také možnost si stromeček v květináči pronajmout. Výhodou je, že stromeček máte již aklimatizovaný z venkovního prostředí do interiéru a firma se pak postará i o opačný proces.

  Prodej vánočních stromkůProdej vánočních stromků | Alexandr Malachovský / Blesk

 • 9.Co se stromkem po Vánocích?

  Důležité je ho po použití dobře očistit od háčků a ozdob, aby mohl být seštěpkovaný a použitý na kompost, jinak jde do spalovny.

  „Neházejte ho do kontejneru s ostatním odpadem, zjistěte si, jak s ním po Vánocích naložit. Třeba stačí odložit ho vedle kontejneru, takový postup platí v Praze,“ doporučil Freidinger z Greenpeace.

  Živé vánoční stromky odkládejte k nádobám na tříděný odpad.Živé vánoční stromky odkládejte k nádobám na tříděný odpad. | Martina Neckářová

jana999 ( 21. prosince 2017 10:51 )

když je tak škodlivý proč se to prodává, at si trhnou nohou jen nevedí jak by z lidí každý rok vytáhli prachy, my ho mám už 25 let a myslím, že jsme s ním hodne přírody naopak ušetřily a ještě ho zdědí další generace i s ozdobami, které když věšíme vzpomínáme na ty, kteří už nejsou mezi námi a jejichž ozdoby jsme podědili

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud