Uvařili školákům prošlé maso? Hygiena jej odhalila ve školní jídelně v Kostelci

Autor: ČTK, for - 
2. listopadu 2018
12:59

Provozovateli společnosti Scolarest hrozí pokuta až 50 milionů korun po nalezení 60 kilogramů vakuově baleného vepřového a hovězího prošlého masa. Veterináři jej našli v Kostelci nad Orlicí v jídelně, která vaří pro místní školy, školku a veřejnost. Denně se v jídelně nají kolem 700 lidí, sdělil zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer. 

„Vzhledem k tomu, že se suroviny nacházely v běžném skladu a nebyly nijak vyřazeny ani řádně označeny, nelze vyloučit, že byly také zpracovávány,“ uvedl Majer.

Doba spotřeby byla překročena o pět až sedm dní. „Případná příprava pokrmů z prošlého masa by mohla znamenat vážné ohrožení zdraví strávníků z nichž velká část patří mezi nejrizikovější skupiny obyvatel jako jsou malé děti a důchodci,“ dodal Majer.

Prošlé maso bylo na místě znehodnoceno, provozovatel ho bude muset na vlastní náklady zlikvidovat.

Nejde o letošní jediný problém s potravinami v kraji. Policie v říjnu odložila případ otravy jídlem v bistru v Hradci Králové, viníka nenašla. Po požití kuřecího kebabu se zeleninou onemocnělo 81 lidí. Z nich 57 skončilo v hradecké fakultní nemocnici. Akutní otravu lidem způsobil zlatý stafylokok produkující střevní jed enterotoxin typu A. Policie případ vyšetřovala pro podezření ze spáchání přečinu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti.

Bistro v centru Hradce Králové zavřel v úterý 5. června odpoledne sám provozovatel poté, co v nemocnici přibývalo přiotrávených lidí. Hygienici následně uzavření provozovny potvrdili. Po odložení případu policií budou dál řešit pochybení v provozovně, která zjistili při kontrolách.

Video Mražené kočky v bistrech a restauraích? Hygienička popsala, co odhalily kontroly - David Budai, Lukáš Červený

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud