Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

80 čivav z množírny schovali na tajné místo. Hamižná „chovatelka“ po nich pátrá

Autor: Kateřina Lang - 
27. října 2018
05:30

Chovatelce z Plzeňska odebrala krajská veterinární správa společně s policií téměř stovku zvířat. Otřesný případ z letošního července stále vyšetřuje plzeňská kriminálka. Pětina zubožených psů přežívala ve výkalech v rodinném domě v obci Sedlec u Starého Plzence, dalších osm desítek zvířat se tísnilo v klecích v jednom z bytů panelového domu v Plzni na Vinicích. Čivavy pak putovaly do péče veterinářů plzeňského útulku a chovatelka na policejní služebnu. Dnes je jejich pobyt přísně utajený, mají se ale k světu.

Chovatelce hrozí zatím obvinění ze tří trestných činů. „Je dáno podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat v jednočinném souběhu zanedbání péče o zvíře z nedbalosti a dále přečinu neoprávněné podnikání,“ řekla k případu plzeňská policejní mluvčí Hana Rubášová.

I přesto, že od začátku celé kauzy utekly už více než tři měsíce, žena zatím obviněna nebyla. Podle policie hlavně proto, že jde o rozsáhlý případ. Pokud by se ale chovatelku podařilo za tyto trestné činy odsoudit, mohla by skončit ve vězení až na pět let.

Video  Množírna čivav na Plzeňsku: Týrání psi trpěli v rodinném domku  - FTV Prima
Video se připravuje ...

Čivavy už nejsou v plzeňském útulku

V plzeňském útulku se měli ošetřovatelé o čivavy starat až do začátku soudního líčení. Jenže náklady na péči o takového množství psů se vyšplhaly na částku kolem dvou milionů korun, a tak policie přistoupila k jejich převozu.

„Pokud policie zajistí majetek velkého rozsahu, ke kterému nemá majitel sám kapacitu ho spravovat, může správou majetku pověřit Územní pracoviště pro zastupování státu ve věcech majetkových a to se stalo v tomto případě,“ uvedla ředitelka majetkového odboru Linda Hejlová. Odebraní psi odjeli do několika různých zařízení, ve kterých je pro ně dostatek místa a také komfortu.

Zvířata, která žila většinu života v kleci, se učí chodit na vodítku a poznávají život venku. Zvířata, která žila většinu života v kleci, se učí chodit na vodítku a poznávají život venku. | Linda Hejlová, odbor Hospodaření s majetkem státu Plzeň

„Jezdíme čivavy pravidelně kontrolovat, začínají se socializovat a už nejsou tak vystrašené. Kde konkrétně pejsky máme, to po dohodě s orgány činnými v trestním řízení nebudeme sdělovat. Víme totiž, že se je chovatelka snaží všemožně dostat zpět. Můžu vás ujistit, že jsou v zařízení, které je specializované pro péči o psy a daří se jim velmi dobře,“ dodala Hejlová.

Zachránění psi zůstávají majetkem pochybné chovatelky

„Máme velké obavy, aby z útulků nešla zvířata do adopce ještě před začátkem soudního líčení. Chovatelka má totiž síť spolupracovníků a hrozí, že by je adoptovali lidé, kteří by čivavy vrátili do chovu paní Wastlové, vysvětlila Tereza Plicka z nadace Hlas zvířat, která na celý případ úřady upozornila.

Něco takového ale nehrozí, většina fen musela být ze zdravotních důvodů vykastrovaná. A tak pro chovatelku ztrácí hodnotu. Štěňata se přitom prodávala za částky kolem 15 tisíc korun.

Dům hrůzy šokoval i inspektory

„Za svoji praxi jsem nic podobného nezažil. V domě je obrovský zápach a klece jsou plné výkalů. Na místě je i několik mrtvých zvířat, popsal v červenci situaci v Sedlci vrchní inspektor Marek Svoboda.

Rodinný dům na Plzeňsku měl chovatelce sloužit jen jako odkladiště starých a nemocných zvířat. Dožívat tady měli bez jakékoli péče, možnosti venčení a dostatku potravy. Policisté pak na zahradě našli sud se spálenými zvířecími ostatky, které byly zakopány i na mnoha místech zahrady.

Mezi „uskladněnými“ zvířaty v domě našli inspektoři krajské veterinární správy nejen čivavy, ale i jezevčíky a dva velké psy, kteří běhali po zahradě.

Samotnou množírnu pak chovatelka provozovala v bytě paneláku v Plzni na Vinicích. V pokojích měla instalované několikapatrové klece se zvířaty. Podle sousedů o množírně všichni z domu věděli: „Bylo to naprosto příšerné, nedalo se větrat, z bytu šel velký zápach a policie s tím nikdy nic neudělala. Volali jsme jí mnohokrát. Policisté z bytu nakonec vynosili téměř osmdesát psů.

Podezřelá chovatelka se snaží zvířata dostat zpět

Paní Ingrid ze Strážnice spolupracuje se spolkem, který zachraňuje psi z nevhodných podmínek. Takovým zvířatům poskytuje dočasnou péči, než jim organizace najde nový domov. Letos v září k ní plzeňská chovatelka přijela. „Hrozně mě to překvapilo. Běhala kolem domu a fotila si moje psy na zahradě. Řekla mi, že jsem jí ukradla tři čivavy. Byla jsem ve velkém šoku, a tak jsem zavolala policii,uvedla. 

Během vyšetřování se ukázalo, že chovatelka nemůže svoje obvinění nijak prokázat. Paní Ingrid nebyla ale jediná pracovnice dočasné péče, kterou během září chovatelka takto navštívila.

I přesto, že má žena z Plzně už mnoho let chov zvířat zakázaný, zřejmě se snaží ve výnosném obchodu se psy pokračovat. Že může skončit ve vězení, jí zřejmě vůbec nevadí. „Vyhrožovala i mojí veterinářce, že ji bude žalovat o ušlý zisk, pokud některou z mých fenek v péči vykastruje,“ uzavírá paní Ingrid.

Zajímají vás psí a kočičí příběhy? Sledujte naše sociální sítě Blesk tlapky: Jsme na Instagramu, Facebooku a máme i YouTube kanál.

dragomira ( 27. října 2018 08:10 )

Zlamat té špíně nohy železnou tyčí chovatelská kryplině!

modro ( 27. října 2018 07:23 )

Jsem přesvědčena, podle předcházejících případů množíren, že se jí absolutně nic nestane. Ví totiž, že stačí říct, že se jí to vymklo z rukou. Jen nechápu, proč tito lidé nehradí náklady na veterinární léčbu která se dá lehce vypočítat. A

Zobrazit celou diskusi