Desítky zubožených psů skončili po červencovém odhalení množírny v Sedlci a na Vinicích nejdříve v plzeňském útulku. Pak ve smluvních zařízeních ÚZSVM. Teď mají naději na nový domov.

Psy bude úřad nabízet za ceny určené znaleckými posudky. „Ty zohledňují věk a zdravotní stav každého zvířete. Částky se pohybují od několika stokorun až po několik tisíc korun za psa,“ uvedl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Zájemci se mohou od 23. listopadu obrátit na plzeňské pracoviště ÚZSVM, kde bude k dispozici katalog zajištěných psů s jejich popisem, věkem a zdravotním stavem. Peníze získané z prodeje budou uloženy jako takzvaná náhradní hodnota. V závěrečném verdiktu o nich pak rozhodne soud.

Kastrace pejsky ochrání

Pokud si zájemce zvíře vybere a zarezervuje, při další návštěvě po podepsání smlouvy a zaplacení kupní ceny a nákladů na kastraci, psa dostane,“ řekl Ležatka s tím, že vzhledem k režimu, ve kterém nyní zvířata žijí, není možné je v zařízení navštívit.

Právě kastrace zabrání tomu, aby o psy neprojevili zájem možní množitelé. „Jen kastrací lze totiž zajistit, že o jedince ztratí zájem členové sítě množitelů, z nichž mnohým nebyla jejich protiprávní činnost dosud prokázána a kteří se do současných dnů vehementně snaží k zajištěným zvířatům dostat zpět," uvedl Ležatka.

Případem množírny psů se stále zabývá policie, zatím nikoho neobvinila. „Žena (48) je podezřelá z týrání zvířat a ze zanedbání péče o zvíře z nedbalosti,“ uvedla policejní mluvčí Hana Rubášová. Má být vyšetřovaná i pro neoprávněné podnikání.  Ženě hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi.

 VIDEO: V panelákovém bytě trpěly desítky psů.