Dlouhé vysedávání u televize? Hrozí smrtelné krevní sraženiny, varují vědci

18. 10. 2018
05:02

Lidé, kteří tráví mnoho času vysedáváním před televizí, mohou být zasaženi vážnými krevními sraženinami, které mohou vést až ke smrti. Vyplývá to ze studie, kterou uskutečnili vědci z Minnesotské univerzity. Jakmile totiž lidé dlouho sedí na jednom místě, krev v nohách necirkuluje zcela správně a může se ucpat, informuje server Studyfinds.

Tento problém se odborně nazývá žilní trombóza (VTE). Vážnější formou je hluboká žilní trombóza, která se zpravidla objevuje při sraženinách v hlubokých žilách na nohách. Pokud se tato sraženina uvolní do krevního oběhu, může po těle putovat a ucpat cirkulaci v kterékoli jiné části. A když dorazí například do plic, hrozí, že vznikne plicní embolie, která je velice nebezpečná.

Aby člověk podobným trombózám v nohách předešel, musí se hýbat – nejrizikovějším faktorem je totiž právě dlouhé sezení. Často tak tyto problémy vznikají například při dlouhých letech, kde se člověk nemůže nikde projít, ale i u obyčejného sezení doma, třeba před televizí. Vědci z Minnesoty upozorňují, že sledování televize je nejčastější sedavou činností na světě.

I sportovci musí dát pozor

Výzkumníci nejdříve shromáždili data, která již na tato témata byla zveřejněna. Vztahem mezi sezením před televizí a krevními sraženinami se zabývali například vědci v Japonsku, kteří jej potvrdili, výsledek ale nebyl zcela aplikovatelný na západní populaci, jelikož Asiati jsou ke krevním sraženinám přirozeně méně náchylní.

Následně výzkumníci vzali lékařské záznamy od 15 tisíc Američanů datující až do roku 1987 a osoby monitorovali, jak se chovají – zda kouří, sportují, jakou mají hmotnost a pokud někdy trombózu utrpěl nějaký člen jejich rodiny.

Když všechny faktory vyhodnotili, zjistili, že lidé často vysedávající před televizí mají 1,7krát větší šanci utrpět VTE než ti, kteří se věnují jiným aktivitám.

„Výsledky ukazují, že i lidé, kteří se pravidelně zapojují do fyzických aktivit, by neměli ignorovat potenciální újmy z prodloužených sedavých zvyků, jako je sledování televize,“ popisoval Yasuhiko Kubota, vedoucí studie. Dodal ale, že lidé, kteří nesportují vůbec, jsou samozřejmě více ohroženější.

Video Rozhovor s MUDr. Danou Mikulenkovou z Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze o vyšetření krve, krevním obraze a krevních skupinách. - Iva Dvořáková
1080p 720p 360p

Gretka ( 18. října 2018 22:21 )

Naše babka sedí u telky a stolu kde luští , snídá, obědvá, večeří i pije kávu tak odhaduji denně 12 hodí a pak spí dalších 12 hodin, jen se projde na wc a žije 97 let a jak je čiperka ani ji klouby nebolí😀😀😀, co vy na to doktoři?

fortun ( 18. října 2018 12:51 )

opět jsi vedle, já psala doktorka

spania ( 18. října 2018 11:43 )

Ano,tomu věřím.To samé je ale s dlouhým vysedáváním u počítače.Ani to není zdravé.Už po hodině těžknou nohy,špatně v nich cirkuluje krev,ničí se páteř,zápěstí...Prostě je dobré nesedět ani u TV ani u PC dlouho,každou chvíli se trochu projít,protáhnout,rozhýbat.A určitě si najít čas aspoň na malou procházku na čerstvém vzduchu nebo na cvičení.

satanas ( 18. října 2018 10:56 )

Varovgani--Sledovani tzv"Ceske telefvize" skodi zdravi!

avina ( 18. října 2018 10:11 )

Politici sedí v práci- PS,Senát. Sledují řečníka, tablet,mobil…..dlouhé hodiny. Stejně úředníci -ÚP,ZK,VH.....

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa