Český rozhlas i ČT natáhly ruku: O kolik chtějí zvýšit koncesionářský poplatek?

Autor: ČTK, nkov - 
9. 10. 2018
19:40

Ředitel Českého rozhlasu (ČRo) René Zavoral by chtěl, aby se měsíční koncesionářský poplatek zvýšil o pětikorunu z nynějších 45 korun. Ředitel České televize (ČT) Petr Dvořák se zase vyslovil pro indexaci koncesionářských poplatků. Za televizi nyní lidé platí 135 korun za měsíc. Zavoral a Dvořák mluvili o poplatcích během úterního semináře nazvaném Média veřejné služby a jak je udržet při životě, který pořádala ve Sněmovně sociálnědemokratická Masarykova demokratická akademie.

Příjmy z poplatků tvoří podle Zavorala asi 95 procent rozpočtu Českého rozhlasu. Poplatek podle něho zaručuje nezávislost veřejnoprávních médií na politické vůli a politické moci. „Což, kdyby byla média financována ze státního rozpočtu, zajistit nelze,“ zdůraznil Zavoral. Zvýšení poplatku, který je dán zákonem, o pětikorunu by podle něho přineslo rozhlasu asi 225 milionů korun ročně.

Dvořák uvedl, že jednorázový růst sice problém vyřeší, za nějakou dobu ale nastane znovu. „Faktická nezávislost znamená, že žijeme v prostředí, kde můžeme dopředu plánovat a máme dostatek peněz na to, abychom mohli veřejnou službu divákům poskytovat,“ zdůvodnil televizní ředitel možnou indexaci poplatků. Zavoral naopak soudí, že indexace má svá úskalí a není úplně běžná.

Účastníci semináře se shodovali v tom, že nynější způsob financování veřejnoprávních médií je funkční a je třeba jej zachovat. Podle ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) je tato forma dostatečnou zárukou svobody a poskytování objektivních informací. Proti úvahám o zestátňování veřejnoprávních médií se postavil také sociálnědemokratický místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel. Rovněž mediální analytik Milan Šmíd soudí, že financování těchto médií musí být odděleno od bezprostředního politického vlivu. Upozornil ale na to, že jejich příjmy stagnují.

Před proměnou veřejnoprávních médií v „média politické služby“ a v „média propagandistická“ varoval spisovatel a publicista Jaroslav Veis, jenž v této souvislosti zmiňoval vývoj v Maďarsku a v Polsku. Média veřejné služby podle něho stojí a padají s liberální demokracií. „Ohrožení liberální demokracie je ohrožením médií veřejné služby,“ řekl.

Video Ředitel ČT o koncesionářských poplatcích - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

padouch236 ( 31. ledna 2019 20:35 )

Celou tu bandu, co si říká Česká televize poslat klopatě a povinnou platbu okamžitě zrušit, proč by se nemohla Čt financovat sama, jako ostatní televize na Českém trhu? Pak se okamžitě ukáže, jak je u diváků oblíbená...

HannaH27 ( 10. října 2018 15:13 )

Poplatky za TV a rozhlas, by měly být zrušeny, protože jsou plné reklam! Reklamy ruší, jak při sledování TV, nebo poslechu rádia.

pieero ( 10. října 2018 10:30 )

Tak jsem hledal, co znamená indexace poplatků, nikde jsem takový pojem nenašel, asi pan ředitel má na mysli pravidelné zvyšování poplatků (zřejmě podle výše průměrné mzdy, inflace, atd.), tak palec nahoru, to tady ještě opravdu nebylo, a propo, všimli jste si, jak se nám z naší nezávislé veřejnoprávní televize stává rodinný podnik? A to před obrazovkou (sourozenci, manželské i ex páry, děti bývalých i současných zaměstnanců) je jenom vrcholek ledovce.

europa ( 10. října 2018 07:20 )

Rozhlas neposlouchám vůbec a ČT je jedna velká neobjektivní žumpa. Takže oběma n.a.s.r.a.t !!!!!

starypes ( 10. října 2018 06:31 )

.........jim do těch natažených ruk!

Zobrazit celou diskusi
Další videa