Zeman se vložil do kauzy H-System. Chce zrušit rozhodnutí Nejvyššího soudu

Autor: ČTK, nkov - 
14. 9. 2018
13:48

Prezident Miloš Zeman zaslal Ústavnímu soudu nevyžádanou intervenci podporující stanovisko stěžovatelů z družstva Svatopluk v kauze H-System. V případu by chtěl vystupovat jako tzv. amicus curiae, tedy přítel soudu. V dokumentu, který ČTK poslal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, navrhuje zrušení rozsudku Nejvyššího soudu v kauze H-System. Rozsudkem podle něj bylo zasaženo do základních práv a svobod lidí z družstva Svatopluk. Zeman podobný způsob intervenci v minulosti avizoval.

Nejvyšší soud v červenci rozhodl, že družstvo Svatopluk musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. NS tak vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. Lidé, kterých se rozhodnutí týká a kteří si domy sami dostavěli, se odstěhovat odmítají. Termín vystěhování byl do 23. srpna. Družstvo Svatopluk se obrátilo na Ústavní soud, ten vykonatelnost rozhodnutí NS do vynesení rozsudku odložil.

Mluvčí Ústavního soudu Sedláčková ČTK potvrdila, že podatelna přijala blíže neurčený dopis z Hradu. Zatím není součástí spisu, podatelna jej zpracuje až následující pracovní den, tedy v pondělí.

Zeman není účastníkem řízení, není tedy jisté, zda a v jaké míře bude soud k jeho vyjádření přihlížet. Do případu chce prezident zasáhnout jako amicus curiae, tedy přítel soudu, což je člověk, který není stranou sporu, ale dobrovolně nabídne soudu informaci o svém právním nebo jiném pohledu na projednávaný případ. Rozhodnutí, zda přijmout takovou informaci či vyjádření, záleží na úvaze soudu.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty sami dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu.

Video „Nedám jim to. Jedině přes mou mrtvolu." Zdrcená klientka H-Systemu paní Milena o šoku z rozhodnutí soudu a nuceném vystěhování. - Martin Pekárek, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Doporučujeme
idneska ( 14. září 2018 17:23 )

kdo hledá blbé voliče? sis asi zase spletl paroubka se zemanem

jussuf ( 14. září 2018 17:02 )

To mi pripomína slávny poľský film Kariéra Nikodéma Dyzmu ( kto nevie o čo ide nech si vygúgli )

peotl ( 14. září 2018 16:53 )

kam se to hrabe na Terezu. jeden výlet s kufrem a je vyděláno

peotl ( 14. září 2018 16:51 )

takhle blbě hledat voliče, nebo tam má kamarády

prasatkopepicek ( 14. září 2018 15:37 )

jo, padly (resp padajici) andel

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud