Pronajímáte byt přes Airbnb? Vláda na vás chystá poplatek, berňáky zase kontroly

Autor: ČTK - 
12. 9. 2018
10:40

Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě změní. Vláda ve středu schválila návrh novely, podle kterého by se měl od roku 2020 vztahovat i na ubytovatele v soukromí, tedy třeba na službu Airbnb. Ubytovací poplatek se sloučí s rekreačním a lázeňským. Maximální sazbu poplatku navrhuje ministerstvo financí od ledna 2020 na 21 korun za den, od roku 2021 na 50 Kč za den. Obce ale mohou zavést nižší poplatek. Hospodářská komora a Asociace hotelů a restaurací návrh podporují.

Novému poplatku by podléhal krátkodobý pobyt bez ohledu na místo a účel. Cílem normy, o jejímž schválení informoval tiskový odbor vlády, je podle ministerstva financí, aby nebyli zvýhodňováni lidé podnikající například prostřednictvím Airbnb.

Provozovatelé nabízející ubytování přes Airbnb mají oproti hotelům nebo penzionům tu výhodu, že na rozdíl od nich nemusejí do koncové ceny pobytu promítnout místní poplatky za ubytování. Díky tomu, že se nový poplatek bude vztahovat na poskytnutí placeného ubytování bez ohledu na to, zda je místo ubytování kolaudováno jako ubytovací zařízení, či nikoliv, tuto nerovnost odstraňujeme,“ uvedla již dříve ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Nyní může většina obcí vybírat jen poplatek z ubytovací kapacity, který činí šest korun na lůžko za den. Oba poplatky, tedy z ubytovací kapacity a rekreační a lázeňský, mají zavedeny jen ty obce, které jsou lázeňským místem nebo atraktivním turistickým cílem. Lázeňský a rekreační poplatek je 15 korun na osobu a den. Nový poplatek z pobytu bude moci vybírat jakákoliv obec bez ohledu na to, zda jde o pobyt v lázeňských místech nebo v místech velkého turistického ruchu. Poplatek si může každá obec nastavit podle svých potřeb, nejvýše však na úroveň maximální sazby.

„Jsme přesvědčeni, že povinnost odvádět řádně daně za realizované tržby, je minimálním a zcela legitimním požadavkem. Proto tuto iniciativu ministerstva financí jednoznačně vítáme,“ uvedl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Podstata novely zákona o místních poplatcích je i podle Hospodářské komory správná, protože přispívá ke snižování administrativní zátěže obcí i podnikatelů.

Podle ekonoma Křečka budou v případě zavedení poplatku z pobytu de facto zdaněny vybrané služby sdílené ekonomiky. „Nastavená maximální výše nového poplatku však nezmění preference turistů a nepovede k omezení poptávky po ubytovacích službách typu Airbnb ve větších městech,“ upozornil. Řádné vybírání poplatku z pobytu bude ale podle něj komplikované. „V případě, že se lidé vzájemně dohodnou na krátkodobém pronájmu nemovitosti, těžko na to úřady přijdou,“ dodal.

Finančáky se chystají na kontroly

Poplatku nepodléhá přechodné ubytování pro studenty a žáky, tedy například vysokoškolské koleje. Poplatek není třeba hradit také za zdravotnická nebo lázeňská zařízení, pokud nejsou užívána jako hotelová zařízení, a za zařízení sloužící sociálním a charitativním účelům.

Počet hostů ubytovaných v Česku prostřednictvím aplikace Airbnb loni meziročně vzrostl o 52 procent na 1,02 milionu, uvedla dříve společnost Airbnb. V ČR funguje od roku 2009. Vedle Airbnb působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo.

Podle analýzy společnosti Colliers International například v Praze podíl aplikace Airbnb na počtu přenocování vzrostl loni o 4,7 procentního bodu na 14,7 procenta. Je to větší podíl než v Londýně (6,9 pct), Amsterdamu (11,8 pct), Berlíně (6,5 pct) či Madridu (10,1 pct), ale méně než v Paříži (15,2 pct). Loni si hosté zarezervovali v Praze 1,79 milionu přenocování, což je o 61 procent meziročně víc, ukázala analýza.

Generální finanční ředitelství (GFŘ) a hlavní město letos uzavřely memorandum o výměně informací ohledně pronajímatelů krátkodobého ubytování. Finanční správa již má informace o ubytovatelích, na základě kterých hodlá kontrolovat, zda platí daně. Praha je využije k výběru ubytovacích poplatků, kterým poskytovatelé krátkodobých pronájmů podléhají stejně jako hotely či penziony.

Podle GFŘ byli ubytovatelé v uplynulých měsících opakovaně informováni o daňové povinnosti, která jim pronajímáním bytů vzniká. Nyní se daňová správa zaměří na přímé kontroly.

Novela dále mění i poplatky za psy

Novela také mění nastavení místních poplatků za psa nebo ze vstupného. O sníženou sazbu poplatku ze psů by podle předlohy mohli požádat majitelé, kterým je minimálně 65 let. Snížená sazba poplatku ze psů by tak neměla být nadále vázána na pobírání důchodu. Od poplatku budou rovněž nově osvobozeni kromě držitelů průkazu ZTP/P i držitelé průkazu ZTP. Norma také rozšiřuje osvobození od poplatku ze psů na provozovatele všech druhů útulků pro ztracené psy a opuštěné psy.

MF také navrhlo upravit vyjmutí charitativních akcí z poplatku za užívání veřejného prostranství a poplatku ze vstupného. „Toto vynětí se zachovává, avšak doplňuje se protizneužívací klauzule, podle které lze vynětí z poplatku uplatnit pouze v případě, kdy je výtěžek akce na charitativní účely skutečně odveden,“ uvádí materiál.

Doporučujeme
zdenek43 ( 12. září 2018 13:34 )

Česko je opakovaně kritizováno za to, že nedokáže vybrat více k o r p o r á t n í daně a zabránit odlivu kapitálu ze země. !!! SOUDRUH-StBak Andrej B a b i š by daně měl lovit nejen z louže, ale hlavně z moře !!! Andrej Babiš rád mluví o tom, že v České republice se nevybírají daně a že je třeba udělat vše proto, aby systém výběru daní začal fungovat. To je jistě správná věc. Babiše v této souvislosti také před časem napadlo, že by mohl omezit slevu na dani pro živnostníky, kteří uplatňují paušály. Nakonec, zřejmě z důvodu, že tento nápad A. Babiš vypálil pár dni před volbami do EP, svou původní vizi poněkud pokrotil. „Posedlost“ A. Babiše živnostníky, pokud jde o výběr daní, je pro mě poměrně těžko pochopitelná. A myslím, že to není tím, že jsem v současné době sám živnostníkem. Nemohu pochopit, proč tak vášnivě řeší tyto jednotlivosti, které se pohybují v řádech set milionů korun, pokud jde o daňové příjmy, a zároveň vůbec neuvažuje o zavedení druhého pásma korporátní daně, ačkoli v roce 2013 odešlo do zahraničí na dividendách do mateřských firem 315 miliard korun. Již v roce 2010 problém otevřel a navrhoval druhou, zvýšenou sazbu korporátní daně pro největší a obratově nejziskovější firmy. Všímat si , že peněz na dividendách do zahraničí odchází poněkud přespříliš. Pro Českou republiku by bylo dobré, aby si toho všiml i B A B I S. Například v roce 1993 ve formě dividend odplynulo z Česka do zahraničí několik desítek milionů korun, v roce 2000 to už bylo více než deset miliard a v roce 2010 více než 190 miliard korun. Rekordních 214 miliard korun do zahraničí odešlo v roce 2014. 2017 - Z Česka loni odplynulo do zahraničí na dividendách rekordních 289 miliard korun...... Zahraniční vlastníci ale využívají i jiné možnosti, jak z Česka dostat peníze. Odhaduje se, že včetně zmíněných dividend je to až 700 miliard ročně. Šetří třeba na mzdách. Běžnou praxí jsou i triky v rámci vnitropodnikového účetnictví.....

zdenek43 ( 12. září 2018 13:15 )

hlavne S O U D R U Z I se strasne zajimaji kde sehnat H A L E R E . . . samo ze se zamneruji na SPODNICH 10 MILIONU OBCANU CR ............ aleeeee - kdeeeee maji hledat miliardy - - tam neeeeeeeee , , , , Odhady daňových úniků, kterým by současné návrhy Evropské komise mohly zabránit - V případě plné implementace všech čtyř návrhů v celé EU by podle studie H2020 Fairtax, na níž se v České republice podílí Mendelova univerzita, mohl český rozpočet získat 4 miliardy korun navíc. Je proto zvláštní, že Andrej B a b i š unijní návrhy bez uspokojivého odůvodnění o d m í t á , ačkoli důsledný výběr daní je naprostou prioritou jeho politiky. V rozhovoru pro server IHNED.cz český postoj zdůvodnil takto: „Naše konkurenční výhoda je, že máme nízkou korporátní daň. My ji nechceme mít stejnou jako Francie nebo Německo.“ Pozice soudruha-StBaka Andreje B A B I S E se navíc zdá poměrně s ch i z o f r e n n í , jestliže si přečteme jeho pozitivní hodnoceni daňových návrhů na Radě ministrů financí z listopadu minulého roku, kde uvedl že: „ČR obecně podporuje návrhy, které povedou k větší efektivitě výběru daní a omezí možnosti vyhýbání se daňové povinnosti, proto můžeme některé návrhy např. pravidla pro společný základ daně podpořit.“ Čitelnost pozic České republiky v unijní politice zůstává proto nadále bohužel mizerná.“

jentakjenkobliha ( 12. září 2018 09:13 )

auslak: Co je komu po tom koho nechám v bytě přespat.

auslak ( 12. září 2018 09:08 )

Když normálně pronajímáš byt tak taky platíš daně.

jemtakjen ( 12. září 2018 08:58 )

Vláda už rozházela a prošustrovala co se dalo, budete lůzo koblihová platit z každého prdnutí.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa