Hon na žraloka: „Kousl a vypařil se.“ Starosta žasne nad útokem, predátora hledá rychločlun

Autor: bud - 
18. 8. 2018
06:20

Od tragického útoku žraloka na Petra D. (†42) v egyptském letovisku Marsá Alam uplynuly dva týdny. Tamní starosta Atef Wagdy už zná první závěry z expertní zprávy vědců z Káhiry, kteří místo zkoumali. Blesku potvrdil dřívější spekulace, že šlo o žraloka tygřího. Podle něj měl nejméně dva a půl metrů a po napadení zmizel. Zatím po něm marně pátrá posádka rychlého člunu.

Starosta letoviska Marsá Alam potvrdil dřívější spekulace, že českého turistu v moři napadl žralok tygří. Ukazují to první závěry rozsáhlého průzkumu, který na místě uskutečnili vědci z univerzity v Káhiře, kteří se na žraloky specializují.

Měřil nejméně dva a půl metru

„Kousnutí jasně ukazuje, že to byl tygří žralok. I když jsme nenašli žádné zuby, velikost a struktura rány přesně odpovídají tomuto druhu. Žralok měřil nejméně 2,5 metru, ale s velkou pravděpodobností byl i větší,“ řekl Blesku Atef Wagdy, který čeká na podrobnou expertní zprávu. Ta by měla odhalit okolnosti útoku. „Dáváme dohromady důvody, proč mohl žralok útočit,“ dodal.

Starosta je útokem šokován a nedovede si vysvětlit, proč zrovna tento žralok útočil. Sám se aktivně potápí a chování žraloků má dobře nastudované. „Mám za sebou více než 2000 ponorů, se žraloky v lokalitě Elphistone Reef se potápím přes 30 let, takže znám jejich chování. Mnoho žraloků k vám připlave, můžete se jich dotknout nebo na nich jezdit, a nic vám neudělají,“ řekl starosta.

Žraloka hledá rychlý člun

Žraloci občas útočí na plavce nebo šnorchlaře. Vzpomíná hlavně na rok 2010, kdy žraloci během několika dnů zaútočili v oblasti Šarm aš-Šajch hned na pět turistů. Jednoho dokonce zabili. Tehdy šlo o žraloky dlouhoploutvé, útok tygřího žraloka v Rudém moři ale za posledních 30 let nepamatuje. A stejně tak nestandardní chování tohoto druhu.

Žralok tygříŽralok tygří | Profimedia

„Sám jsem v Marsá Alam spatřil tygřího žraloka jen třikrát,“ nedovede si vysvětlit útok ani následné chování predátora. „Žralok zaútočil a potom už ho vůbec nikdo neviděl. Nemáme fotky, svědectví ani nic podobného. Rančeři s pomocí rychlé lodě stále prohledávají moře. Rádi bychom toho žraloka našli a studovali, kde se pohybuje,“ dodal starosta Wagdy.

Co se ví o útoku?

Žralok na Čecha Petra zaútočil hned poté, co skočil do vody z hotelového mola vedoucího na otevřené moře. Jeho manželka s dcerou všechno viděly, protože na molu stály. „Zahlédla jsem za ním ve vodě velký stín a manžel zmizel pod vodou. Najednou vyletěl nad hladinu ocas žraloka a vyvalilo se obrovské množství krve,“ popsala okolnosti manželka oběti pro MF Dnes.

„Turista zemřel okamžitě, s prvním kousnutím. Žralok ho stáhl dolů a trvalo nějakou dobu, než tělo vyplavalo nahoru,“ popsal starosta už dříve průběh útoku. Tělo bylo nalezeno u hotelu, před kterým žralok útočil.

Video Starosta egyptské Marsá Alam: Český turista zemřel po prvním kousnutí - David Budai, Aleš Brunclík

Co víme o žraloku tygřím?

Tento druh žraloka dorůstá délky 3 až 4,5 metrů a může vážit přes 600 kilogramů. Napadá různé ryby, od menších žraloků, rejnoků nebo korýšů až po některé velryby a želvy. Na rozdíl od jiných druhů žraloků žere prakticky všechno. Zpravidla žije samotářsky, ale více jedinců se může na jednom místě shromáždit kvůli potravě.

Má charakteristickou velkou tlamu na spodní straně těla a masivní čelisti, které jsou vybaveny velkým počtem zubů ve tvaru lomeného trojúhelníku s pilovitými okraji. Vyniká dobře vyvinutým zrakem a při lovu se spoléhá také na čich a detekci elektrických impulzů. Patří mezi pět nejnebezpečnějších žraloků pro lidi, píše National Geographic.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Karel Petr ( 18. srpna 2018 15:52 )

 Proč toho žraloka nenechají být , on je tam doma .

bullshit ( 18. srpna 2018 14:15 )

Přesně tak, hlavně najít nějakého viníka, ať je to kdokoliv nebo jakékoliv zvíře. Byl to sakra pech, ale je to prostě příroda...

jardavozembouchak ( 18. srpna 2018 10:47 )

Rozhodne ne tak odporny, jako clovek s vasimi nazory.

sores ( 18. srpna 2018 10:41 )

Odporný živočich, přímo strašidelný!!!

jardavozembouchak ( 18. srpna 2018 10:38 )

Chudak zralok se nejspis lekl, kdyz zautocil hned, takze musel byt hned u mola. A zdrhl nejspis proto, ze by jinak skoncil v laboratori nebo akvarku, kde by ho zkoumali...

Zobrazit celou diskusi
Další videa