„Zemřel s prvním kousnutím žraloka.“ Starosta přiblížil smrt českého táty (†42)

Autor: David Budai, kal - 
6. 8. 2018
05:00

Napadení českého otce dvou dětí (†42) v egyptském letovisku Marsá Alam šokovalo místní obyvatele. Starosta Atef Wagdy Blesku řekl, že muž byl napaden hned poté, co skočil z hotelového mola do moře. Manželka útok viděla a zřejmě jen díky tomu sama přežila. „Na toto vůbec nejsme zvyklí. Přijeli k nám dva vědci z Káhiry, kteří prozkoumají, co se stalo,“ řekl starosta v rozhovoru po telefonu. Vyvrátil spekulace o tom, že by v blízkosti plula loď s dobytkem.

Jaká je nyní na místě situace?

Vydali jsme zákaz pro šnorchlaře a plavce v dané oblasti, 15 kilometrů na sever a na jih od místa. Turisté by si měli uvědomit, že když někdo plave ve vodě mezi 12. a 14. hodinou, slunce svítí přímo do moře. A když někdo šnorchluje nebo plave, jde z něj stříbrná záře, a to láká žraloky. A přichází to prozkoumat a očichat. Ne protože by chtěl jíst, ale prozkoumat to. Místní a potápěči to vědí a turistům se to snažíme říkat. Proto pro potápěče zákaz neplatí, nikdy jsme žádný útok na potápěče neměli. Máme v oblasti 17 různých druhů žraloků a jen dva přicházejí blíže k pobřeží.

Video Starosta egyptské Marsá Alam: Český turista zemřel po prvním  - David Budai, Aleš Brunclík

Co se vlastně přesně stalo a jak turista zemřel?

Oběť plavala, nešnorchlovala, neměla masku. Muž skočil z mola do vody a okamžitě byl napaden. Dokonce jeho žena stála na molu a asi za ním plánovala skočit. Ale žralok ho okamžitě napadl, tak zůstala na molu.

Zemřel ten muž okamžitě? A kde bylo nalezeno tělo?

Tělo bylo nalezeno před hotelem, neplavalo na jiné místo. Bylo to stejné místo, kde proběhl útok. Uplavalo jen několik metrů, nejvíce 10 až 15. Turista zemřel okamžitě, s prvním kousnutím. Žralok ho stáhl dolů a trvalo nějakou dobu, než tělo vyplavalo nahoru.

Už víte, proč ten útok proběhl?

Máme tady dva profesory z Káhiry, kteří se specializují na chování žraloků. Přijeli do Marsá Alamu a začali dělat výzkum, aby se zjistilo, jak se to stalo. Protože na toto skutečně nejsme zvyklí. Ale zatím čekáme na závěry, co se skutečně stalo. Setkal jsem se s nimi v neděli ráno, přivezli loď a hlídkují v okolí. S podvodními kamerami dělají průzkum na místě tragédie. Detaily ještě nemáme.

Objevily se informace, že kolem plavala loď, která mohla do vody házet dobytek. Je to správné?

Ne, ne, ne, nic takového. Objevuje se spousta spekulací kolem nehody. Ale musíme počkat, než získáme odpovědi od expertů, kteří celou věc prošetří. Potřebujeme vědecký průzkum, abychom věděli, co to bylo za žraloka a co se stalo.

Video Takto to vypadá v letovisku Marsá Alam - Adam Jaroš

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

vosavopruz ( 6. srpna 2018 19:41 )

Vlk byl správnej dědula,měl rád vynálezy a hlavolamy

prazanda1 ( 6. srpna 2018 19:30 )

 Asi tam plavcik bývá. Ale žraločí ploutev ns hladině je z filmu Čelisti, -))

verprag ( 6. srpna 2018 19:26 )

Na každém hotelovém mole v Egyptě obvykle bývá plavčík...To jako nikdo z lidí včetně plavčíka toho žraloka u mola neviděl ? V Egyptě jsme již byli několikrát a pokud si v dálce jen poskočí delfínci, tak se to hned rozkřikne a všichni na mole i na pláži je hned pozorují ...

prazanda1 ( 6. srpna 2018 18:58 )

 V moři jsou vždy žraloci )

verka1 ( 6. srpna 2018 18:37 )

kdyby do vody skočili manželé spolu to by byla velká tragédie pro rodinu, hlavně pro děti. Prý věděli, že tam jsou žraloci, neměl tam co dělat. Možná vícekrát takhle skákali do moře.

Zobrazit celou diskusi
Další videa