Spálené rudé trenky na Hradě řeší inspekce. Zahájila přestupkové řízení

Autor: ČTK, AKu - 
13. srpna 2018
13:19

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zahájila přestupkové řízení kvůli happeningu, při kterém prezident Miloš Zeman na Pražském hradě spálil červené trenky. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Inspekce neupřesnila, proti komu řízení vede. Mluvčí Jiří Ovčáček sdělil, že o věci byl Hrad informován. Zeman v polovině června spálil trenky, které v roce 2015 nad Hradem vyvěsili místo standarty členové skupiny Ztohoven.

Zeman v červnu uvedl, že jeho kancelář získala trenky od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Své gesto vyložil tak, že politika by se měla dělat na základě výměny argumentů, nikoli na základě spodního prádla. Podotkl, že čas spodního prádla v politice skončil. Hradní hasiči v plném hasičském vybavení trenýrky položili na ohniště a spálili. Akce se uskutečnila u rybníka v Lumbeho zahradě v areálu Hradu.

Inspekce zahájila podle mluvčí Radky Nastoupilové řízení o přestupku v pátek. Usnesení spojila s patnáctidenní lhůtou, do kdy může obviněný navrhovat důkazy a vyjadřovat se k podkladům rozhodnutí. Nastoupilová však neupřesnila, kdo obviněným je. „Více případ vzhledem k probíhajícímu řízení nebudeme komentovat,“ řekla Nastoupilová Aktuálně.cz.

 Podle Aktuálně.cz se ČIŽP zabývala případem už od června, kdy dostala anonymní podnět na možné porušení zákona o ovzduší pálením jiných než rostlinných materiálů v otevřeném ohništi. Velitel hradního útvaru hasičů Radek Stránský se k případu odmítl pro server vyjadřovat a odkázal na prezidentskou kancelář. „Omezím se na konstatování, že jsme o věci byli informováni,“ napsal ČTK mluvčí Ovčáček.

 Skupina Ztohoven v roce 2015 v převlečení za kominíky vyšplhala na střechu paláce Pražského hradu a vyměnila prezidentskou standartu za červené trenky. Aktivisté ji zabalili a hodili ze střechy. Později skupina oznámila, že vlajku rozstříhala a rozdala občanům Česka. Svou akcí chtěla protestovat proti chování Zemana jako prezidenta. Červené trenýrky se poté staly symbolem odporu proti Zemanovi. Soud členům Ztohoven za čin pravomocně uložil podmínku.

Video  Miloš Zeman pálil na Hradě červené trenýrky  - ČTK, blesk.cz

dandova ( 14. srpna 2018 14:34 )

ad-ga ( 14. srpna 2018 09:00 )

Inspekce nemá co na práci než řešit takovou prkotinu? Za peníze da%nových poplatníků by měla řešit daleko závažnější případy.

salto ( 14. srpna 2018 07:58 )

Jde o to, z čeho ty trenky byly. Jestliže na ně byl použit materiál z bavlny nebo lnu (rostlinný původ), tak je to OK. Horší by to bylo s hedvábím (bourec morušový sice žere listy, ale pak hmotu přeměňuje) a taky vlna by nebyla příliš košer. Také je otázkou, jakým barvivem byly nabarveny, zdali přírodním (což by bylo opět OK), nebo nějakým organickým. V neposlední řadě je ještě vzít v potaz gumu v trenkách. A zase pokud byla vyrobena z přírodního kaučuku, opět se nic neděje, ale je pravděpodobnější, že ne. Také záleží na teplotě při spalování - možnost vzniku PCB (polychlorované bifenyly) a jiných rakovinotvorných látek. No když se to všechno sečte, tak už je to jednoduché a dle tabulek se zjistí, zda nebyly překročeny emisní limity. Snad jsem na nic nezapomněl a zde je jasně vidět, že požár jakési skládky je proti spáleným trenkám pouhá prkotina. Tvrdý chléb mají ti úředníci z ČIŽP a mám dobrý pocit z toho, že naše daně, z nichž jsou placeni, nacházejí správného adresáta. Bohužel mě zaskočilo, že se našel pouze 1 (slovy jeden) ostražitý občan, který podal podnět. Ale to už si musí kavárna se sluníčky vyříkat mezi sebou

hu11 ( 14. srpna 2018 07:19 )

To máte namysli prezidenta ???????????????

11karel11 ( 13. srpna 2018 18:45 )

Nenávistní psi nedají pokoj, žaloba na zamoření ovzduší kvůli spálení trenek, jen ukazuje jak jsou nenávistní, hloupí a už neví, co by si vymysleli.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud