
Komentář: Kauza H-System vrací úder politikům. Ať klienty odškodní i Zeman

Zkrachovalý H-System a jeho kauza se do politiky vrací jak bumerang. Naposled jednal s podvedenými klienty z družstva Maják ministr spravedlnosti za ANO Jan Kněžínek a dohodli se, že se dohodnou příště. Ministr ale odmítá plošné státní odškodnění všech klientů H-Systemu. A má pravdu, přestože je samozřejmě celý H-System jedna velká nespravedlnost.
Justice není spravedlností, i když si tak říká, řídí se prostě zákony. A podle nich nejspíš Nejvyšší soud nedávno rozhodl správně, když nařídil, aby se jiní klienti H-Systemu, sdružení pro změnu v družstvu Svatopluk, vystěhovali z domů, které si navíc sami dostavěli. Nemovitosti totiž stále nejsou jejich, i když si je zaplatili víc než dvakrát. Tak to možná chodí v banditské Zimbabwe, v Česku tomu ale říkáme selhání státu.
Ano, i takhle může po čtvrtstoletí tahanic nakonec dopadnout „spravedlnost“, když někde pořád nefunguje jako u nás. Jiný soud totiž řekl, že někteří klienti vytunelované firmy přišli o peníze i kvůli průtahům soudního řízení, hezká ironie. Do celé kauzy se teď vložili i další politici, kromě zmíněného ministra spravedlnosti i prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).
EMBED_OFF
Prvně jmenovaný si hned ostentativně povolal šéfy Ústavního i Nejvyššího soudu, kteří lidem pustili kapku lítosti. Proč ne. Slova o selhání státu v 90. letech okradené lidi zvlášť potěší od šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského, jenž byl střídavě od roku 1990 místopředsedou vlády a později i ministrem spravedlnosti. Takže o tom jistě ví své. Babiš zatím aspoň pomohl odložit vystěhování členů družstva Svatopluk a domluvit nové ocenění „jejich“ nemovitostí.
Zeman se taky zkouší svézt i na případné ústavní stížnosti klientů H-Systemu. Možná by měl ale spíš sáhnout do svého slavného Fondu prezidenta Miloše Zemana, kam posílá část své štědré výplaty. Původně z něj chtěl mořit státní dluh, zatím jím ale pomohl umořit jen menší dluh dětských Klokánků. Pravda, není v něm moc peněz, protože víc než polovina lidí posílá méně než korunu. Jde však o symboliku.
Peníze od zakladatele H-Systemu Petra Smetky, jenž si za svůj téměř miliardový tunel odseděl dvanáct let, si v divokých 90. letech rád bral i Zemanův zesnulý lobbista a volební manažer Miroslav Šlouf. A v někdejší Zemanově ČSSD nebyl sám. Peníze podvedených lidí tak v politice nepřímo pomáhaly i Zemanovi. Proč jim teď nevrátit aspoň nějaké? Babiš s Kněžínkem mají pravdu, že plošné odškodnění klientů H-Systemu státem by nebylo fér k početným obětem ostatních tunelů zlatých devadesátek, které nikdy neviděly ani korunu. A nejspíš by to spustilo i další „H-Systemy“.
Jednu velkou nespravedlnost bychom tak napravovali ještě větší nespravedlností. Navíc termín státní peníze není úplně správný: jde o peníze lidí, takže by teď oběti vytunelovaného developera ve skutečnosti neplatil stát, ale všichni daňoví poplatníci. Včetně obětí jiných tunelů. A takhle už spravedlnost nevypadá vůbec, ať už je realita lidí oškubaných v někdejších tunelech sebenespravedlivější.
Bylo by dobre, kdyby se tohle uz vyresilo, ale babo rad.