Expertka: Jak odlišit šarlatána a klinického psychologa? Nepomlouvá a neslibuje zázraky

Autor: ula - 
30. července 2018
05:45

V Česku dramaticky chybí kliničtí psychologové, dětští kliničtí psychologové a psychoterapeuti, kteří ordinují ve zdravotnických zařízeních. Zároveň od loňského podzimu již není k dispozici na Ministerstvu zdravotnictví ČR Registr zdravotnických pracovníků, kde si lidé mohli ověřit, zda je psycholog, kterému hodlají svěřit péči o své duševní zdraví, opravdu klinickým psychologem. Podle prezidentky Asociace klinických psychologů ČR (AKP ČR) aktuálně na tyto závažné nedostatky paradoxně upozornila kauza pražského institutu Aktip, který se údajně zabýval léčbou psychosomatických potíží. Zároveň asociace upozornila na co si dát pozor, pokud poprvé navštívíte klinického psychologa.

V Česku dramaticky chybí kliničtí psychologové, dětští kliničtí psychologové a psychoterapeuti, kteří svoji péči poskytují pacientům v rámci zdravotnictví. Chybí zejména tedy ve zdravotnických zařízeních, jako jsou např. nemocnice.

„Na 100 000 lidí v Česku připadá 8 klinických psychologů, podle Světové zdravotnické organizace by jich mělo být 26. Počty klinických a dětských klinických psychologů jsou trvale podhodnoceny a změny navrhované Reformou péče o duševní zdraví problémy s dostupností péče bohužel neřeší,“ uvádí Jahnová, podle níž zůstává kapacita všech klinicko-psychologických ambulancí daleko za skutečnou potřebou.

Objednací doby na první vyšetření činí ve většině regionů 4–6 měsíců. V některých oblastech ambulance dětských klinických psychologů chybí úplně, například na Karlovarsku, Tachovsku či Jindřichohradecku.

Asociace podle Jahnové už dlouhá léta na tyto problémy upozorňuje, ale většinou se jejich požadavky nesetkaly u Ministerstva zdravotnictví s dostatečnou odezvou. Paradoxně ale asociaci pomohla kauza pražského institutu Aktip, kterou odhalila v dokumentu Česká televize.

Samozvaní odborníci radili lidem pochybné praktiky, které měly pomoci jejich fyzickému a duševnímu zdraví. Díky této kauze se asociace rozhodla zaměřit svoji pozornost na laickou veřejnost a přinést informace o tom, kdo v rámci zdravotnictví psychologickou a psychoterapeutickou péči poskytuje.

Prezidentka AKP ČR: Dokument byl pro nás cenný

„Je nám nesmírně líto lidí, kteří do Aktipu docházeli, kteří si platili za „jakousi“ péči, ale byli místo toho uváděni v omyl. Oslovili jsme jak režisérku dokumentu, tak ministra zdravotnictví s tím, že dokument je cenný v tom, že ukazuje, jaký nešvar se v rámci zdravotnictví a v rámci péče o pacienty v naší republice děje. Dokument upozornil na závažné etické, profesní a právní otázky, které se týkají klinicko-psychologické a psychoterapeutické péče,“ řekla pro Blesk Zprávy Hana Jahnová. Ta pracuje jako dětská klinická psycholožka ve Fakultní nemocnici Brno, na Neonatologickém (novorozeneckém) oddělení.

Ministerstvo zdravotnictví ČR podle Jahnové aktuálně vyslyšelo pacientské organizace a připravuje projekt, který počítá s navýšením počtu dětských klinických psychologů. Asociace doufá, že tak naroste počet skutečných odborníků.

Video Milenec, sítko do záchodu i rozvod, to měli doporučovat v centru Aktip. Pacienti promluvili - česká televize

Odborník nesoudí, nechce protislužbu

Do září roku 2017 si lidé mohli ověřit, zda psycholog, kterého si vybrali, je registrován na Ministerstvu zdravotnictví v Registru zdravotnických pracovníků, skutečně jako klinický psycholog. Pokud se po zadání jeho jména do registru neobjevily údaje potvrzující registraci, neměl psycholog splněné všechny podmínky vzdělávání v oboru klinická psychologie a nebyl klinickým psychologem. Tento registr byl ale zrušen a nyní nově vznikající, který vytváří ÚZIS, je neveřejný. Není tedy oficiální možnost ověřit si, zda je psycholog klinickým psychologem. Jak tedy poznat jinak šarlatána od skutečného odborníka?

„Klinický a dětský klinický psycholog nebo psychoterapeut nepopírá účinnost tradiční klasické medicíny, zajímá se o další výsledky odborných vyšetření pacienta a nevyvrací je, respektuje je a zahrne do terapeutické péče,“ vysvětlila pro Blesk Zprávy Hana Jahnová. Odborník od vás nechce protislužbu a nemluví neustále o sobě.

Jak dále poznat dobrého klinického psychologa? Co by měl prokázat? Jak by měla vypadat jeho ordinace a kde by měla být? Zjistíte v rozhovoru:

Video Jak rozeznat šarlatána od klinického psychologa? - Andrea Ulagová, Jan Jedlička

 

 

 

 

doktormediciny ( 30. července 2018 10:34 )

Z pomerne obsahleho pojednani jsem jaksi nepochopil, jaqka je funkce kliniskeho psychologa. V nemocnicich se setri, jeden plat vysokoskolaka navic znamena plat asi l a pul sestricky diplomovane.Tato je u umirajiciho snad dulezitejsi, nez klinicky psycholog. Na psychiatrickych oddelenich jsou psychologove, kteri provadeji dle testu diagnostiku onemocneni. Zpravidkla se divime, jeswtli mame IG 90, 1210 nebo 130.Pak jsou jeste projekcni testyx/ Rorschach/ ale try uz nejsou tak matematickypresne/ Viz filmm osobne strazce/.. 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud