Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Lidé s domácími kotli ušetří. Revize budou povinné jen jednou za tři roky

Autor: ČTK, kal - 
19. července 2018
15:50

Lhůty pro pravidelné revize domácích kotlů se prodlouží o rok na tři roky. Obce také dostanou pravomoc zakázat spalovaní určitých paliv v zastaralých kotlích a zvýhodní se přimíchávání některých druhů biopaliv do benzinu a do nafty. Změny přinese novela o ochraně ovzduší, kterou ve středu schválil Senát. Předloha nyní poputuje k podpisu prezidentovi. Cena revize se přitom pohybuje běžně od 500 do 1500 korun.

Prodloužení lhůty pro revize kotlů souvisí se snahou stanovit horní limit ceny těchto kontrol, které se nyní liší podle regionů a pohybují se až do několika tisíc korun. Lidé si budou moci vyhledat školeného odborníka v databázi ministerstva životního prostředí, do níž budou dodávat informace výrobci kotlů.

Obce dostanou pravomoc zakázat vyhláškou spalování určitých paliv v zastaralých domácích kotlích dřív než v září 2022, kdy začne ze zákona platit zákaz provozu těchto neekologických kotlů.

Obecní restrikce by se mohla podle autorů sněmovní úpravy vztahovat například i na hnědé uhlí; spalování uhelných kalů či lignitu je zakázáno už nyní. Zákaz se podle ministerstva životního prostředí týká jen kotlů první a druhé emisní třídy, nikoli kotlů vyšších tříd. Nebude se vztahovat na kotle pro teplovodní ústřední topení, které splňují zákonem požadované emisní požadavky.

Změny čekají i biopaliva

Novela v návaznosti na předpisy EU předpokládá, že dodavatelé benzinu a nafty budou moci započítávat do povinného minimálního podílu biopaliv dvojnásobně biopaliva, která byla vyrobena z použitých kuchyňských olejů a kafilerních tuků.

Platilo by to i pro biopaliva, která se vyrábějí z odpadů a nepotravinářské biomasy, například z řas, slámy nebo glycerolu. Pokud však dodavatelé minimální podíl biopaliv ve své produkci nesplní, bude jim hrozit přísnější pokuta.

 

V benzinu nyní musí být nejméně 4,1 procenta biopaliv, v naftě šest procent. Podíly předloha nemění. Změna by měla snížit náklady dodavatelů benzinu na splnění povinného minimálního podílu biopaliv. Dodavatelé si podle novely navíc budou moci započítat do snížení emisí skleníkových plynů zemní plyn nebo zkapalněný ropný plyn, vysokoprocentní biopaliva, elektřinu či vodík, které dodali pro dopravní účely.

Desterz ( 19. července 2018 17:02 )

Jak ušetří?! To že jsou státní zvůlí NUCENI platit je takzvaná úspora?! Typický příklad, jak se totalitní stát se@re do věcí, do kterých mu nejen nic není, ale navíc si přihrává hezky DPH z POVINNÝCH kontrol do kapsičky. Úplně stejně jako při kontrolách komínů. A technické u aut a dalších zařízení. Atd, atd. Správný přístup má být takový: kdo chce, DOBROVOLNĚ využije nástroj, který mu stát nabízí výměnou za službu a právní krytí. Kdo nechce, jde si klidně zadarmo na vlastní triko, případně včetně plných následků. Jenže to by tu nesměla bujet postkomančská/neokapitalistická chobotnice, pro kterou je alfa omega hlavně vytřískat z lidí daně a poplatky stůj co stůj.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa