Rathovi hrozí další flastr, padla nová žaloba. Úplatky a pletichy, tvrdí státní zástupce

Autor: ČTK, nkov - 
12. července 2018
14:13

Státní zástupce Jiří Pražák ve středu podal obžalobu na devět lidí a osm firem ve druhé větvi kauzy bývalého hejtmana Davida Ratha. Týká se zejména přijetí úplatků, podplácení, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletich při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie. Případem se bude zabývat Krajský soud v Praze. Státní zástupce to uvedl na webu.

„Dne 11. července 2018 byla státním zástupcem Vrchního státního zastupitelství v Praze znovu podána ke Krajskému soudu v Praze obžaloba na devět fyzických osob a osm právnických osob, obviněných ze spáchání celkem osmi skutků,“ uvedl v tiskové zprávě Pražák.

Policie navrhla obžalovat Ratha a ostatní letos v dubnu. Druhá větev kauzy se týká údajné manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic, konkrétně rekonstrukcí či výstavby pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Celkem šlo o zakázky za více než 700 milionů korun. Obvinění v druhé části korupční kauzy podle vyšetřovatelů požadovali úplatky za 66,4 milionu korun, z toho převzali 3,4 milionu korun.

V tzv. první větvi kauzy potrestal na konci června krajský soud Ratha za korupci v souvislosti se zakázkami Středočeského kraje 8,5 lety vězení. Verdikt vynesl podruhé, původní rozsudek totiž v roce 2016 kvůli použití odposlechů zrušil Vrchní soud v Praze. Loni však Nejvyšší soud rozhodl, že odposlechy lze použít jako důkaz. Vrchní soud se bude případem zabývat znovu, Rath se proti rozsudku odvolal.

Státní zástupce podal v druhé části kauzy obžalobu už v červenci 2016, Krajský soud v Praze ale loni v lednu případ vrátil policii k došetření právě kvůli odposlechům, jež při vyšetřování pořídila. „Oproti původní obžalobě podané v červenci 2016 se počet obviněných, počet skutků ani jejich právní kvalifikace nijak nezměnila,“ uvedl dnes Pražák.

Video „Je to divadlo, soud ovlivňuje i Zeman.“ David Rath komentoval trest 8,5 let za ovlivňování zakázek. - Aleš Brunclík

tomik007 ( 12. července 2018 20:11 )

"VED VSECI KRADNU" ma zase pravdu

krista2018 ( 12. července 2018 16:17 )

ruka ruku myje a co je ta tímhle se asi jen tak nedovíme. Jééééé vono se to rýmuje

xxxx666 ( 12. července 2018 15:32 )

Málokdy se vidí tak tragická komedie jako je pokus o odsouzení Ratha.Být to kdekoliv jinde,kde voliči mají rovnou páteř,nebojí se vrchnosti a chápou,že politik má sloužit jim a né naopak seděl by už bez nároku na cokoliv,ale zde v kocourkově vedeném zloději,kteří byli voleni ovcemi je možný vše.Český národ nezklame v jakémkoliv režimu,jsme prostě malí zaprděný ustrašený práskači co se bojí vrchnosti a už vůbec nemají k0ule na jakoukoli rebélii.

havran2 ( 12. července 2018 14:40 )

Za ty jeho podvody by měl dostat doživotí ! ! !

marieajosef00 ( 12. července 2018 14:40 )

Až to nepůjde dál odkládat, sebere se a emigruje do nějaké země, která nevydává. Nepochybně to má již připravené, je to inteligentnější lump, než naše blbá a impotentní spravedlnost -výborně placená ......

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud