Studená voda, tma, orientace po hmatu. Tak se zachraňují lidé ze zatopené jeskyně, popsal Čech

Autor: Zuzana Zelenková - 
12. 7. 2018
05:02

Uvěznění lidí v jeskyních hrozí všude, nejen v Thajsku. V Česku už před lety zaplatili dva speleologové za svou vášeň životem, osudným se jim stal přívalový déšť.  Člen České speleologické společnosti a hydrogeolog z Mendelovy univerzity v Brně Milan Geršl promluvil o nesnadném zachraňování lidí z extrémních jeskynních podmínek. Co říká na těžké podmínky, místo v jeskynním komplexu úzké i 60 centimetrů, ostré kameny a špatnou viditelnost? Byla by využitelná ponorka Elenora Muska?   

Dá se říct, proč potápěč, který přinesl chlapcům jídlo, ztratil vědomí a zemřel?

Tuto smutnou událost nemůžeme bez detailních informací posoudit. Vždy jsou ve hře možné především nečekané zdravotní indispozice nebo selhání techniky. Ale bez znalosti detailů by to byly jen spekulace.

Je něco v čem se dalo postupovat lépe/hůře?

Buďme rádi, že akce proběhla tak, jak proběhla. Musíme vzít v úvahu specifické klima oblasti, ale třeba i místní zvyklosti, třeba ty náboženské. Vzhledem k tomu, že v rekordně krátkém čase byla provedena světově unikátní záchranná akce za rekordního nasazení všech zúčastněných, tak zde nelze, opravdu nelze nic vytknout. Po detailním rozboru akce, který bude prováděn, se určitě najdou body, ve kterých se bude možné připravit lépe pro podobné případy v budoucnosti. To je tak vždy. Vzhledem k tomu, že v rekordně krátkém čase byla provedena světově unikátní záchranná akce, tak lze všem zúčastněným jen gratulovat!

Co bylo z vašeho pohledu nejobtížnější? Zprvu šly informace, že by se chlapci měli naučit potápět, poté že neumějí většinou ani plavat. Zachránci je pod vodou spíš protáhli - nebylo to riskantní?

Kdo někdy viděl vodní hladinu v jeskyni, tak si rychle uvědomí, že voda je nepříjemně studená, vše se odehrává ve tmě, a to často i za použití svítilen, neboť zvířené nánosy vodu rychle zakalí. Pak se potápěči orientují po hmatu. To není nic příjemného pro nácvik potápění pro nováčky. Ale extrémně těžká je tato situace i pro zkušené záchranáře, kteří, i když to možná na venek nepřipouští, cítí obrovskou zodpovědnost za zachraňované, hlavně pokud se jedná o děti. Objektivně je jedním z největších nebezpečí uvíznutí v úzkém prostoru. Pod vodou, kde je váš čas omezen množstvím dýchací směsi, je to situace téměř neřešitelná.

Video Záchranáři a potápěči museli rozšířit některé části jeskyně, aby dostali děti do bezpečí. - Reuters
1080p 720p 360p

Jaký výcvik je zapotřebí k tomu, aby se člověk v podobné jeskyni mohl potápět?

V České republice je to speciální výcvik jeskynních potápěčů. Obecně se jedná o velmi náročný výcvik, kde je kladen důraz na zvládnutí techniky pohybu v podzemí, na orientaci v podzemí i na psychiku.

Co říkáte na přerušení záchranných prací v noci?

Opět to berme z té stránky, že akci se podařilo ukončit s výborným výsledkem v rekordně krátkém čase. Při takto náročných akcích je potřeba zrevidovat již jednou použitou techniku, tedy například doplnit dýchací směsi, připravit další techniku, dostat záchranáře do pohody a poté opět pokračovat. Těžko si dokážeme představit takové množství aktivních potápěčů, kteří na dané lokalitě operovali. K tomu je zapotřebí neustále pozorovat měnící se počasí a předpovídat změny vodních stavů. A tady opravdu nesmí být prostor pro spěch a zmatek.

Jsou zásadní rozdíly oproti ČR?

Je to úplně jiné klima. My si pomalu začínáme zvykat na přívalové deště, i ty se již v našich jeskyních staly lidem osudnými. Ale monzunové deště, to je mnohem více vody na delší čas, než si v našich podmínkách dokážeme představit. Rozdíly jsou určitě i v etnografických záležitostech. Ze začátku se lidé modlili a podobně, to je pro nás nepřekonatelné a nepochopitelné, tam je to ale zásadní. A pro nás často zdržující záležitost může být velikou pomocí pro psychiku člověka.

Známe něco takového i z Česka?

Takovéto případy se staly i v Moravském krasu, není to jen o Thajsku, ale o každé jeskyni s vodním tokem. To, co se nedávno stalo těm dvěma keškařům v Praze, je v principu podobné. Podobný případ jako v Thajsku se stal v Moravském krasu. V roce 1970 při přívalových deštích zahynuli v Amatérské jeskyni v Moravském krasu dva zkušení a velmi dobře připravení speleologové.

Video Záběry z jeskyně, kde uvízlo 12 thajských chlapců s trenérem. - Reuters, Thajské námořnictvo
360p

V odborném časopise jsem publikoval rozbor akce, která se odehrála v roce 2004. Tenkrát byli při prosincové oblevě vodou z tajícího sněhu a dešťů uvězněni v jeskyni Nová Rasovna u Holštejna naši čtyři kolegové. Na povrchu probíhala dva dny rozsáhlá záchranná akce. Ale pomohla i příroda tím, že srážková voda začala mrznout a nepřitékalo ji tolik. Jeskyňáři vše přežili bez újmy.

Bylo zapotřebí na místo posílat do Thajska českou pomoc? 

Samozřejmě! To je jisté. Ti kluci a jejich rodiny si to zasloužili. Od počátku bylo jasné, že toto skončí jako nejšílenější klukovina všech dob, nebo jako nejsmutnější záchranná akce ve speleologii. A kdo si toto uvědomoval, tak chtěl pomoct. Bez diskuze s přítomnými záchranáři, bez prohlídky terénu se pokračovat nedá. Takže i česká nabídka byla zcela namístě. Zrovna tak i přivezená ponorka pana Muska. Kdo je nad věcí, tak toto prostě udělá.

Ponorka, kterou nabízel Elon Musk by se dala použít?

Ukázalo se, že nedala. V té jeskyni přeci jen zabírala víc místa, než bylo možné. Ale co kdyby jo a ona čekala na druhé straně zeměkoule? Jak říkám, kdo je lidsky nad věcí, tak v těchto případech rád pomůže. Navíc ta ponorka se u nás často vnímá jako nějaké sci-fi. Ale musím říct, že prakticky totožná zařízení se používají při záchraně potápěčů třeba při nehodách na vrtných plošinách.

Jak vnímáte psychickou náročnost celé akce pro samotné záchranáře a potápěče?

To si nikdo nedokáže představit. Já jsem byl u různých záchranných akcí. Samozřejmě že při akci to nikdo nepřizná, pracuje se podle hesla: „Problémy mají oni, my je mít nesmíme.“ Ale v podvědomí to pořád je. A obzvlášť náročné je rozhodování, kdy akci omezit nebo ukončit, třebaže naděje ještě je, ale ohrožení záchranářů se již může stát smrtelným. Česky se tomu pak říká: „Po bitvě je každý generál.“ Severské národy ale mají výstižnější, tam říkají: „Když je na moři bouře, tak na pevnině ví každý, co by se mělo dělat.“ Takže buďme rádi, že tentokrát to věděli i ti v bouři.

Doporučujeme
Taurus70 ( 12. července 2018 06:30 )

 Pokud vime vse dobre dopadlo,jak dlouho se cessti presstituti budou na tomto pribehu jeste dojimat a prizivovat se?🤐

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud