Pondělí 17. ledna 2022
Svátek slaví Drahoslav, zítra Vladislav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Smutek ve zlínské zoo: Mládě slona se narodilo mrtvé

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Blesk:Karel Janeček)
Autor: ČTK - 
1. července 2018
09:33

Očekávané mládě slona afrického se v neděli ve zlínské zoologické zahradě narodilo mrtvé, byla to samička s porodní váhou 86 kilogramů. Mělo jít o první slůně africké narozené v Česku. Prvorodička, dvaadvacetiletá slonice Zola, je v pořádku, řekla ČTK mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Sloni afričtí patří ke kriticky ohroženým druhům. Jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají slony indické, kteří jsou ovladatelnější. V ČR chová slony africké vedle zlínské zahrady jen zoo ve Dvoře Králové nad Labem.

První umělé oplodnění slonice africké v Česku se uskutečnilo na konci září 2016. Ošetřovatelé slonice na inseminaci připravovali dva roky, spolupracovali s odborníky ze zahraničí. Pro oplodnění bylo přivezeno zmražené semeno z francouzské zoo, pocházelo od divokého samce z Afriky. Březost slonic trvá 22 měsíců.

Ošetřovatelé a veterináři se na porod pečlivě připravovali a chystali i co nejlepší podmínky pro příchod mláděte. Porod v noci na dnešek byl podle zástupců zoo bezproblémový. Slůně se však narodilo mrtvé, což podle nich u prvorodiček není neobvyklý jev.

Zahrada chová tři slonice od roku 2003, vedení zoo zpočátku jejich rozmnožování neplánovalo.

 

flora ( 1. července 2018 21:55 )

Tak to je smutné. Chudák slonice - 22 měsíců a nic. I tahle máma určitě pozná, že jí umřelo dítě. A chudák malinký sloník... Tak snad příšte to vyjde.

Zobrazit celou diskusi
Další videa