Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Šíření knihy propagující radikální islám nebylo trestným činem, rozhodl soud

Autor: ČTK - 
11. května 2018
10:44

Bývalý předseda pražské muslimské obce Vladimír Sáňka nebude potrestán kvůli případu šíření radikální islámské knihy. Pražský městský soud ho v pátek definitivně zprostil obžaloby. Sáňka vinu dlouhodobě odmítá. Jeho případ souvisí s razií tehdejšího protimafiánského útvaru v pražských muslimských centrech v roce 2014.

Kauza se týká vydání knihy od Bilala Philipse s názvem Základy tauhídu - Islámský koncept boha. Její autor nesmí do některých západních zemí, kniha je v některých státech také zakázána. Podle výroční zprávy o extremismu vydávané českým ministerstvem vnitra kniha propaguje salafijský směr islámu, který hlásá netoleranci a nenávist k jiným náboženstvím.

Sáňka byl obviněn ze zločinu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Toho se podle policie dopustil tím, že zajistil překlad, vydání a distribuci knihy. Soud Sáňku zprostil obžaloby v roce 2016. Tento rozsudek však odvolací soud zrušil a vrátil případ k dalšímu dokazování. Druhý zprošťující verdikt z letošního února byl nyní potvrzen.

Policie v roce 2014 vnikla do objektů Ústředí muslimských obcí, Muslimské obce Praha a Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě. Razie se odehrála při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam.

Na zásah si stěžovala řada účastníků modlitby včetně zahraničních diplomatů. Nelíbilo se jim například to, že museli ležet obličejem k zemi, podle výpovědí svědků na ně také policisté mířili zbraněmi. Podle vnitra byl zásah v pořádku. Soudy později odmítly řešit žalobu Ústředí muslimských obcí, v níž se domáhalo konstatování, že modlitba byla narušena.

Antonin Blaha ( 12. května 2018 00:44 )

 Podivne soudy😞

Zdenk Kopen ( 11. května 2018 12:43 )

 Nezapomínejme, že poturčenec je horší Turka . Pomalá, ale zato na 100% jistá islamizace Evropy i ČR . Na YT je video: předpověď jejího stavu v r. 2050. Proč islám šířit násilím (jako kdysi), když to jde i jinak. Hlavních cílem vyznavačů islámu je jeho rozšíření a následné ovládnutí světa. Lež i vražda jsou svatými činy, jestliže prospějí šíření islámu. Islamisté budou jen hledat skulinky, kterými by se protáhli a dostali se Evropanům za krk, budou maskovat své pravé úmysly, z našich práv a svobod si vytvoří štít pro svou ochranu, ze soudců si udělají své poskoky. Nedovedu si vůbec představit, že by v některém islámském státě bylo soudní cestou někomu dovoleno šířit Bibli a křesťanskou literaturu. Tady se stále jen brojí proti (křesťanskému) Rusku, místo aby se mluvilo o skutečném hrozícím nebezpečí. Džihádisté ze Sýrie a Iráku utečou do Afriky a z ní polezou s migranty do Evropy . Budu-li onálepkován coby xeno-, pak jsem tedy dokonce HRDÝ xenofob.

cocumysvole ( 11. května 2018 11:12 )

Stejně jako mein kampf

kamcerka ( 11. května 2018 09:41 )

Hnusný, český muslim od pohledu. Zavřít a předhodit spoluvězňům, dobytek jeden.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud