Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

Většina Čechů má virus, který snižuje inteligenci, zjistili vědci

Autor: mah, ČTK - 
28. dubna 2018
18:00

Čeští vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy odhalili běžný virus, který nakaženým snižuje inteligenci. Jde o cytomegalovirus, tím byla nakažená více než polovina testovaných lidí. Podle vedoucího týmu Jaroslava Flegra se přitom virus vyskytuje ještě častěji mezi staršími lidmi. Studie vyšla na konci března v prestižním vědeckém časopise Scientific Reports.

Cytomegalovirus patří do skupiny herpes virů a nákaza jím je nenápadná. „U jinak zdravých lidí je infekce považována za bezpříznakovou, může ovšem způsobit vážné komplikace u pacientů s narušenou imunitou. Nákaza v těhotenství může negativně ovlivnit vývoj plodu včetně poškození nervové soustavy,“ uvedla PřF UK v tiskové zprávě.

Chronická infekce však může mít škodlivý vliv na kognitivní funkce včetně inteligence. Tuto spojitost objevili vědci při výzkumu jiné nemoci.

„Primárně, už skoro 30 let, studujeme vliv toxoplazmózy na mentální výkon. Chtěli jsme se podívat, jestli to, co jsme objevili u toxoplazmózy, se objevuje i u nějakého viru,“ řekl Flegr, který vede laboratoř evoluční biologie.

Vědci nepředpokládali, že spojení mezi cytomegalovirem a inteligencí najdou. Toxoplazmóza podle jejich dřívějších výzkumů také snižuje inteligenci, u cytomegaloviru to ale vědce překvapilo. „U toxoplazmózy se předpokládá, že je to manipulace. Potřebuje se dostat z mezihostitele do konečného hostitele - potřebuje, aby mezihostitele sežrala kočkovitá šelma,“ uvedl Flegr. Cytomegalovirus nic takového nepotřebuje.

Ze zhruba tří stovek testovaných lidí se nákaza potvrdila u 52 procent. Vědci k tomu využili výsledky krevních testů a jejich přepočet, kterým vyloučili takzvaně falešně negativní případy. To jsou ty, kdy od nákazy uplyne dlouhá doba a množství protilátek v krvi klesne natolik, že se nedají zjistit přímo. „U starších lidí se počet nakažených blíží 80 procentům, ale může být ještě vyšší. Domnívám se, že do konce života se nakazí téměř každý,“ řekl vědec.

Virus se snadno přenáší. „Hlavní trik, který se naučil, je, že nakaženým moc neškodí, takže ho dál šíří a lékaři proti němu nebojují. Postupně se promoří celá populace,“ vysvětlil Flegr. Zabírají proti němu některá antivirotika, kvůli vedlejším účinkům může ale léčba přinést více komplikací než život s nenápadným virem v těle. Léčba má význam spíše u lidí s chronickými onemocněními či oslabenou imunitou, jimž by virus mohl výrazně škodit.

Vědci se nyní chtějí povídat ještě na další viry a jejich možný vliv na inteligenci. Tím dalším bude EBV virus způsobující mononukleózu. Lidé, kteří chtějí k výzkumům Flegrova týmu přispět, se mohou přihlásit na stránkách pokusnikralici.cz. Najdou zde dotazníky a testy, které lze vyplnit on-line.

agfor ( 29. dubna 2018 11:50 )

Jo a nejvíc napadení jsou debilové z vlády, parlamentu, senátu a ouřadové na zbytečných úřadech.

sores ( 29. dubna 2018 10:56 )

Tak tomu věřím na 100%! Češi jsou silně prostoduchý, tedy většina určitě. Nechají si neustále od vlády s.r.á.t na hlavu a drží h.ub.u! To svědčí o prostoduchosti velmi. Jižní národy jsou mnohem statečnější a hrdější. Čech dokud má co jíst, tak je spokojený,nějak bylo nějak bude,že.

snehulak ( 29. dubna 2018 10:33 )

Zavirovaný(á) janadruhou. Už jen kvůli přezdívce. Měla by být buď jannadruhou, nebo janadruhá.

kradu ( 29. dubna 2018 10:32 )

aha tak proto je kalousek pakárna

zadnice ( 29. dubna 2018 10:22 )

Většina Čechů má virus, který snižuje inteligenci, zjistili vědci. Většinou se to zřejmě projevuje u poslanců podle výsledků "práce"!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa