Kaliňák má zlatou hvězdu od falešných rytířů. Řád ocenil i šéfa policie

12. 4. 2018
15:20

Vlastní tituly, ocenění i nepravé pasy vydává na Slovensku falešný řád Maltézských rytířů. A mezi jeho „laureáty“ patří i i exministr vnitra Robert Kaliňák a policejní prezident Tibor Gašpar. Ve svém posledním článku to uvedl tým investigativních novinářů #AllForJan, který pokračuje v práci zavražděného novináře Jána Kuciaka (†27).

Do programu exministra Kaliňáka patřilo každoroční slavnostní odevzdávání hasičské techniky, bývalý ministr na akci vždy zval i novináře. Loni byl celý ceremoniál o něco slavnostnější. V prosinci 2017 do města Gabčíkovo dorazili také zástupci Svrchovaného řádu svatého Jana z Jeruzaléma, Maltézští rytíři, Federace nezávislých převorů (KMFAP).

Rytíř Kaliňák: Nic to neznamená

Od tohoto pseudořádu dostal Kaliňák ocenění zlaté hvězdy a zařadil se mezi jejich nejvyšší důstojníky. „Nic to neznamená, je to jen ocenění, nejsem jejich členem,“ vysvětlil Kaliňák. Jeho jméno však figuruje na jejich oficiálních stránkách na seznamu členů a držitelů významných ocenění. V řádu jsou podle všeho i předseda koaliční strany Most-Híd Béla Bugár a šéf slovenské policie Tibor Gašpar.

Exministr vnitra Robert Kaliňák obdržel ocenění od falešného řádu Maltézských rytířů.Exministr vnitra Robert Kaliňák obdržel ocenění od falešného řádu Maltézských rytířů. | 

„Ano, ocenění jsem dostal, nepřevzal jsem si ho osobně, ale bylo mi doručeno na sekretariát,“ komentoval to Gašpar, dodal, že řád a jeho minulost nijak neprověřoval. Za Kaliňákem do Gabčíkového nedorazili náhodně, sídlí tam totiž Komplexní centrální záchranná služba, jejíž předseda Ján Culka je členem řádu od roku 2011.

Vazby na záchranáře i bezpečnostní služby

„Celé službě udělili čestné členství, ocenili nás za naše záchranářské mise ve světě,“ uvedl Culka. Oslovil ho prý tým velmistra řádu George Poppera. Culka řekl, že jim neplatí žádné členské příspěvky, ocenění přijal a nic za tím nehledal. Šéf soukromých záchranářů byl v minulosti dvakrát právoplatně odsouzen za ekonomickou trestní činnost.

Novináři z deníku SME připomněli, že milionové dotace na svoji záchranářskou službu získal Culka z rezortu ministerstva vnitra, kterému v té době předsedal právě Kaliňák. Ocenění od KMFAP získali také Vendelín Horváth z Prezidia dobrovolných hasičů a Alexander Nejedlý, velitel slovenských profesionálních hasičů.

Oba muži popírají, že by rytířům platili členské příspěvky. Kromě záchranářů je řád podle dostupných informací napojen i na složky bezpečnostních služeb.

Falešný versus pravý řád

Skutečný řád byl založen v 11. století a uznávají ho všechny mezinárodní organizace, OSN, Evropská unie i slovenská diplomacie. Se slovenskými pseudorytíři ale nemá nic společného. KMFAP je podle všeho maďarskou odnoží jakéhosi řádu sídlícího v USA. Není jasné, zda má tato americká organizace nějaké vazby na skutečné Maltézské rytíře.

V čele KMFAP stojí velmistr Popper, původem z Maďarska. Působí podle všeho jako viceprezident Pro Deo univerzity v USA. Škola čelí podezření, že vydává falešné diplomy. Maďarská diplomacie řád oficiálně neuznává ani jeho dokumenty, nepovažuje je ale za padělané.

Znak falešného řádu Maltézských rytířůZnak falešného řádu Maltézských rytířů | 

Policisté na Slovensku, Rakousku, v Itálii, ve Švýcarsku i v Česku o působení nepravého Maltézského řádu dobře vědí, s jeho činností je obeznámen i oficiální řád. „Členové těchto organizací byli vyšetřováni, protože se prokazovali neplatnými pasy, to vedlo k několika zatčením a obviněním z protiprávní činnosti,“ sdělil tisku Dominik Brichta, tajemník velvyslanectví Maltézského řádu SR.

Skutečný řád je evidovaný na ministerstvu zahraničních věcí. KMFAP není zaregistrován v žádném rezortu ministerstva, v seznamu občanských hnutí je zapsaná pouze jeho sportovní asociace. Velmistr řádu Popper ani představený slovenské frakce nereagovali na dotazy novinářů.

Pochybné praktiky

Pochybné praktiky KMFAP už před časem v blogu, který publikuje SME, popsal Rastislav Gajdošík. Jeho známého podnikatele, který chtěl přispívat na charitu, oslovil tento řád, nabídli mu členství a následně si řekli o peníze. Slíbili mu, že část příspěvku budou distribuovat mezi potřebné charity.

„Mluvili s ním o administrativním poplatku. Na Slovensku rovněž nemají právo udělovat rytířské tituly, protože to naše zákony nedovolují. Známý si začal ověřovat, kolik peněz se skutečně dostane na charitu, celé se mu to nějak nezdálo a nakonec od toho dal ruce pryč,“ popsal situaci Gajdošík. Dodal, že poplatky jsou prý různé, závisí na podnikateli. Reportéři se dopátrali, že vstupní příspěvek může dosahovat až 380 tisíc korun.

Velmistr falešného Řádu Maltézských rytířů Maďar George PopperVelmistr falešného Řádu Maltézských rytířů Maďar George Popper | 

Co mají politici, podnikatelé a další funkcionáři z členství řádu? Podle blogera jde hlavně o společenskou prestiž. Často ale mezi sebou rytíři sdílí důležité informace. V řádu figuruje i mnoho maďarských a rumunských politiků a obchodníků, společným jmenovatelem je to, že všichni mají blízko k sociálnědemokratickým stranám.

Pravdou je, že v současnosti je skutečných řádů málo, většina z nich má dlouhou historii a dané tradice. Věnují se charitě a mají své vyslance i diplomatické zástupce. Falešné řády je kopírují, jde jim jen o finanční zisk, uvádějí slovenští novináři. Konktrétně KMFAP vydával jak tituly, tak různé diplomatické dokumenty a pasy, ty jsou ale v praxi neplatné.

Rytířský titul pro podvodníka

Rytířským titulem se může pochlubit také daňový podvodník a samozvaný král Zemplína Mikuláš Vareha, který tvrdil, že ho v Maďarsku pasovali na maltézského rytíře. Jako důkaz prý předložil fotku v barevném rouchu, na krku se mu skvěl zlatý řetěz s insignií řádu a v ruce měl kalich. Jeho tvrzení mezi skutečnými maltézskými rytíři vyvolalo pořádný rozruch.

Vareha si ve vězení odpykává svůj trest za daňové podvody, ze seznamu pseudorytířů byl vyškrtnut, zůstávají na něm ale jména vysokých politických i policejních hodnostářů.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa