Lékaři vyčíslili úspěch protikuřáckého zákona. A jdou do boje proti jeho změkčení

Autor: Zuzana Štíchová - 
9. 4. 2018
11:20

Skupina lékařů v čele s bojovnicí proti kouření Evou Králíkovou a uznávaným chirurgem Pavlem Pafkem zveřejnili předběžné statistiky spojené se zavedením protikuřáckého zákona. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ubylo díky němu devět tisíc akutních hospitalizací u nemocí přímo spojených s kouřením, jako jsou infarkty, ischemické choroby nebo astma. Lékaři se bouří i proti variantám oddělených kuřáren, kterou navrhuje ve své novele Marek Benda (ODS). Právě jeho návrh by měli řešit poslanci na nadcházející schůzi Sněmovny.

„Začíná dvoutýdenní schůze parlamentu, na které se rozhodne, zda návrh pana Bendy projde prvním čtením. My doufáme, že ne,“ připomněla aktuálnost tématu vedoucí Centra pro závislé na tabáku Eva Králíková. Zdůraznila, že tzv. protikuřácký zákon má 55 ze 195 zemí světa. „Jde o to, aby kuřáci nekouřili tam, kde dýchají jiní. Tato drobnost znamená o tisíce méně hospitalizací,“ dodala k nejnovější statistice.

Ondřej Májek z ÚZIS upřesnil, že za pět měsíců porovnávaných v letech 2016, kdy zákon nebyl, a 2017, kdy začal platit, ubylo odhadem 9 tisíc hospitalizací napříč chorobami s kouřením spojených. „U akutního srdečního infarktu je ten pokles u mladších lidí o 13 %, napříč populací pak sedm procent. U anginy pectoris o 16 % u mladších, napříč populací o 15 %,“ přiblížil jen dvě ze sledovaných nemocí. Celkem jde podle předběžných dat o devět tisíc hospitalizací méně než ve stejném období roku 2016.

„Kuřárny jako plynové komory“

Králíková zdůraznila, že zákon není mířen proti kuřákům a že v zahraničí ho dokonce i kuřáci podporují. Boj o nekuřácké prostory, který se znovu opakuje, si vysvětluje tabákovou lobby. Hned po zvyšování daní jsou nekuřácké prostory druhým nejsilnějším faktorem v poklesu prodeje cigaret. „Státní rozpočet nezkrachuje, kuřák nezačne peníze zahazovat, investuje je do něčeho jiného," dodala Králíková.

Uznávaný chirurg Pavel Pafko zase mluvil o svých zkušenostech. Zažil prý kuřárny v kinech i letadlech. Obojí je dnes považováno za přežitek. „Nikdo z vás nepochybuje o tom, že vdechování kouře škodí, o tom už nepochybuje nikdo, kromě pana senátora Kubery,“ rýpl si do zatvrzelého obhájce kouření Jaroslava Kubery z ODS.

Video Jaroslav Kubera (ODS) po zavedení protikuřáckého zákona: Je to teprve začátek, zakážou nám i červené maso - Blesk / Zuzana Štíchová

„Organizace separátních komor? No plynové komory tady byly, to už je minulost. Já si pamatuji kuřárny v lepších kinech, to je všechno minulost. Kdo se chce dívat do budoucnosti, se musí podívat zpět. Pamatuji popelníky v letadlech, to už vás dnes ani nenapadne,“ zavzpomínal.

Proti kuřárnám brojí i Králíková. Upozornila na to, že by se v ní hromadilo nádobí, pravděpodobně by do ní musely vést dveře a také by tam po skončení provozu musel někdo uklidit. „To je, jako byste řekla, že budete dýchat venku výfukové plyny, ale jen trošku,“ poznamenala předsedkyne Společnosti pro závislé na tabáku.

Video Eva Králíková o změkčení protikuřáckého zákona: Nevěřili jsme vlastním očím, čísla hovoří jasně - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

Předběžné statistiky hospitalizace pacientů s chorobami, které s kouřením přímo souvisí. Celkem ubylo za pět měsíců 9000 akutních návštěv nemocnic.Předběžné statistiky hospitalizace pacientů s chorobami, které s kouřením přímo souvisí. Celkem ubylo za pět měsíců 9000 akutních návštěv nemocnic. | Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová, ÚZIS

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ad-ga ( 10. dubna 2018 10:32 )

Hlavně když kouří při chůzi a otravují lidi za sebou. To je opravdu požitek jít za takovým smradem. To jim nevadí, že po ulici chodí děti ? Pěkný příklad se jim dává.

victor1 ( 10. dubna 2018 09:14 )

„Jde o to, aby kuřáci nekouřili tam, kde dýchají jiní." =============== Jde o to,aby tam kde dýchají oni "jiní" nepřekáželi kuřákům v jejich koníčku!

zdenek43 ( 9. dubna 2018 14:59 )

spotřeby drog pomocí analýzy odpadních vod Odhady pomocí analýzy odpadních vod jsou založeny na laboratorním vyšetření drog a jejich metabolitů v komunálních odpadních vodách s cílem zpětně kvantifikovat (tzv. back-calculation) míru konzumace drog ve spádové populaci uzlového bodu kanalizační sítě nebo čistírny odpadních vod...... Potvrdil se zvýšený výskyt MDMA o víkendech a v době konání letních festivalů, což souvisí s rekreačním užíváním extáze. Vyšší výskyt drog byl zaznamenán ve větších městech (Praze, Brně, Ostravě), spotřeba k o k a i n u v Praze n ě k o l i k a n á s o b n ě překročila h o d n o t y v ostatních městech. Spotřeba metamfetaminu v ČR výrazně překračuje hodnoty v jiných evropských městech a zemích, u ostatních drog se ČR nachází v průměru....... ......Odhady o výrobě a spotřebě drog se provádějí rovněž z dat o míře a frekvenci užívání z populačních průzkumů a odhadů problémového užívání drog, na které jsou aplikovány údaje o průměrných dávkách drog a informace o dovozu a vývozu zachycených drog. Podle posledních odhadů bylo v ČR spotřebováno 21,4 t konopných drog, 6,0 t pervitinu, 0,8 t heroinu, 0,8 t kokainu, přibližně milion kusů tablet extáze a asi 100 tisíc dávek LSD. Spotřeba marihuany je kryta převážně a pervitinu výhradně domácí nelegální produkcí....

zdenek43 ( 9. dubna 2018 14:52 )

ze se tak vzdelany clovek vubec nestydi - - manipulovat?? s daty . . . a vykladat je TIMTO lacinym?? zpusobem ...... anoooooo - muze klesnout??? POCET kuraku obycejnych ZATRACOVANYCH cigaret ALEEEEEEEEEEEEEEE??????? nadruhou stranu okamzite v y s t r e l i JINA DROGA - - - a taaaaaaaaaaaa se do TECH POCTU??? nazapocitava - - - klasika O B L B O V A K na spodnich 10 milionu obcanu CR . . . . +++ Nejkokainovější město je Londýn. V kanálech je tu víc drogy než v Amsterdamu.... Žebříček padesáti nejkokainovějších měst světadílu sestavilo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost při práci na výroční zprávě o trendech v konzumaci drog. V Británii je kokain natolik rozšířený, že jeho metabolizovaná forma se loni dostala i do čerstvých zásob vody. Tvrdil to tamní inspektorát pro bezpečnost pitné vody. Amsterdam je sice na žebříčku až druhý, jednoznačně ale vede ve výši koncentrace marihuany v odpadních vodách. V žebříčku následují Antverpy, Curych a Barcelona. Do deseti nejkokainovějších měst Evropy se dostala i tři další švýcarská města – Basilej, Ženeva a Bern. Ze švýcarské pětky nejlidnatějších center se tak v žebříčku objevila hned čtyři města země známé díky hodinkám, čokoládě, bankám, nacistickým pokladům, politické neutralitě a specifickému politickému systému. Reputací kokainu – drogy bohatých – zpráva rozhodně neotřese.

flora ( 9. dubna 2018 14:45 )

Přesně tak. Blbnutí lidí, výsledek to nepřinese žádný, je štvaní do vybrané cílové skupoiny. Co neprokouří v hospodě, to si dohulí doma. A nekuřáci stejně chodí s kuřákama před hospodu tak o čem se pak bavíme ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa