Nutí vás šéf pracovat přesčas? Víme, kdy na to má právo a kdy to na vás jen „zkouší“

 • Autor: Andrea Ulagová - 
  8. 4. 2018
  05:40

  Problematika přesčasů trápí řadu zaměstnanců. Často řeší, zda jim může nadřízený práci přesčas nařídit povinně a zda mají případně nárok na finanční kompenzaci. Právník Petr Novák pro Blesk Zprávy odpověděl na sedm otázek, které se týkají právě práce navíc.

 • 1.Má zaměstnavatel právo práci přesčas nařídit?

  Práci přesčas zaměstnavatel sice zaměstnanci nařídit může, avšak jen z vážných provozních důvodů. Práce přesčas by totiž měla být vykonávána jen výjimečně, může se jednat například o naléhavé opravné práce, inventurní a závěrkové práce či práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu.

  „Zaměstnavatel tedy práci přesčas nařídit může a zaměstnanec s tím musí počítat. Pokud by práci přesčas v zákonem rozsahu zaměstnanec odmítl vykonat, může mu hrozit i výpověď ze strany zaměstnavatele pro nedodržení pracovních povinností.“ řekl právník Petr Novák ze společnosti Vaše nároky.cz.

  Máte hodně práce a budete muset zůstat v zaměstnání přesčas? Firma s tím počítá, vy nepočítejte s příplatkem!Máte hodně práce a budete muset zůstat v zaměstnání přesčas? Firma s tím počítá, vy nepočítejte s příplatkem! | 

 • 2.Kolik hodin přesčasů může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit?

  Zaměstnavatelem nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než osm hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Pokud chce zaměstnavatel požadovat po zaměstnanci práci ve větším rozsahu, může tak činit pouze na základě dohody se zaměstnancem. Celkový rozsah takto dohodnuté práce přesčas však nesmí činit v průměru více než osm hodin týdně v období, které může trvat nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích.

  Toto období lze prodloužit pouze kolektivní smlouvou, avšak nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích. Zaměstnanec tak může odpracovat maximálně 416 přesčasových hodin za rok s tím, že s odpracováním 266 hodin navíc souhlasil.

  Pokud zaměstnavatel požaduje práci přesčas nad zákonný limit, zaměstnanec příkazu nemusí uposlechnout.

  Práce přesčas? 7 nejčastějších otázek zaměstnanců k přesčasům. (Ilustrační foto)Práce přesčas? 7 nejčastějších otázek zaměstnanců k přesčasům. (Ilustrační foto) | 

 • 3.Má zaměstnanec za práci přesčas nárok na příplatek, nebo na náhradní volno?

  Za dobu práce přesčas náleží zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo, a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku. Zaměstnavatel se se zaměstnancem však může dohodnout i na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku, pak náleží zaměstnanci mzda a náhradní volno. S náhradním volnem za práci přesčas však musí zaměstnavatel i zaměstnanec souhlasit.

  „Pokud zaměstnavatel neposkytne zaměstnanci náhradní volno v době tří kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas, nárok na náhradní volno zaniká a zaměstnanci přísluší k dosažené mzdě příplatek.“ dodává právník.

  Práce přesčas? 7 nejčastějších otázek zaměstnanců k přesčasům. (Ilustrační foto)Práce přesčas? 7 nejčastějších otázek zaměstnanců k přesčasům. (Ilustrační foto) | 

 • 4.Může zaměstnavatel zaměstnanci oznámit práci přesčas hodinu před koncem směny?

  Zákoník práce neobsahuje ustanovení ukládající zaměstnavateli povinnost oznamovat práci přesčas zaměstnanci dopředu. Zaměstnavatel tedy může i hodinu před odchodem zaměstnance ze směny oznámit přesčas. Musí však dodržovat zákonné limity a dobu nepřetržitého odpočinku mezi směnami, která je alespoň 11 hodin.

  Video „Zaměstnanec může marodit častěji, za podnikatele nikdo nezaskočí,“ říká kovář Zdeněk. - Blesk TV
  720p 480p 360p 240p

 • 5.Může si o práci přesčas požádat i sám zaměstnanec?

  Popudem k práci přesčas nemusí být pouze příkaz zaměstnavatele, ale i žádost zaměstnance a souhlas zaměstnavatele. Souhlas nemusí být písemný, ale je vždy třeba. Za souhlas lze považovat například i mlčení zaměstnavatele, stačí, aby o přesčasových hodinách zaměstnavatel věděl.

  „Za práci přesčas však nelze považovat svévolné zdržování se zaměstnance na pracovišti. Pokud si navíc zaměstnavatel práci přesčas nepřeje, může její výkon zakázat,“ upozorňuje Novák.

  Práce přesčas? 7 nejčastějších otázek zaměstnanců k přesčasům. (Ilustrační foto)Práce přesčas? 7 nejčastějších otázek zaměstnanců k přesčasům. (Ilustrační foto) | 

 • 6.Jak má zaměstnanec postupovat, pokud zaměstnavatel nedá kompenzaci?

  Zaměstnanec by měl zaměstnavatele kontaktovat se žádostí o doplacení přesčasů. Důležité je, aby zaměstnanec mohl prokázat, že přesčasy odpracoval. Zaměstnanec může nechat zaměstnavatele prověřit u Státního úřadu inspekce práce. Pokud již vznikl konkrétní finanční nárok zaměstnance vůči zaměstnavateli, může se zaměstnanec obrátit na právníka, případně na soud.

  Práce přesčas? 7 nejčastějších otázek zaměstnanců k přesčasům. (Ilustrační foto)Práce přesčas? 7 nejčastějších otázek zaměstnanců k přesčasům. (Ilustrační foto) | 

 • 7.Kdy zaměstnavatel nemůže práci přesčas nařídit?

  Zaměstnavatel nemůže nařídit přesčas zaměstnancům s kratší pracovní dobou. Stejně tak nelze nařídit práci přesčas zaměstnanci nebo zaměstnankyni, kteří pečují o dítě mladší jednoho roku. Práce přesčas se zakazuje mladistvým zaměstnancům a těhotným zaměstnankyním.

  Přesčas dále zaměstnanec nemusí vykonat, pokud existuje zákonná překážka v práci na straně zaměstnance. Ty jsou uvedeny v zákoníku práce a patří mezi ně například vyšetření nebo ošetření v lékařském zařízení, svatba, úmrtí či narození dítěte.

  Práce přesčas? 7 nejčastějších otázek zaměstnanců k přesčasům. (Ilustrační foto)Práce přesčas? 7 nejčastějších otázek zaměstnanců k přesčasům. (Ilustrační foto) | 

   

Michal Walter ( 8. dubna 2018 09:36 )

 Píšu na mobilu, tak je rychlejší psát bez diakritiky. Váš názor beru, ale já jsem 30lety muž, co si zařizuje bydlení, atd., když člověk dobrovolně chce a v dnešní době je práce hodně a lidí málo, tak mi to moc nedává smysl. Je mi jasný, že v 50letech, možná už i dříve dělat přesčasy nebudu moct.

horalysa ( 8. dubna 2018 08:03 )

Michale, hodně peněz kazí charakter. Mimo jiné, čeština zná háčky nad písmeny. Ale to je detail. My žijeme z důchodu a vůbec si nenaříkáme. Důchod máme něco málo nad průměr. Žijeme skromně a přece spokojeně.

Michal Walter ( 8. dubna 2018 07:02 )

 Resim opacnou situaci, potrebuji vydelat vice penez a 416 hodin prescasu na rok je proste malo. Ale pokud bych sel ke konkurencni firme nebo kamkoliv jinam asi na dohodu prace, tak tam je dalsi limit. Nechapu, proc clovek nemuze si ty hodiny udelat ve svem zamestnani.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa