„Mafián“ z Kuciakova článku s láskou k Ferrari: Obchody s poslancem Fica

Autor: Darina Jíchová - 
19. března 2018
13:15

Muž, o kterém se ve svém článku zmiňoval i zavražděný novinář Ján Kuciak (†27), zřejmě patnáct let podnikal s člověkem z okolí premiéra v demisi Roberta Fica. Podnikatel italského původu Diego Roda (62) měl za obchodního partnera poslance Smeru-SD Jaroslava Sukeľa, manžela někdejší vedoucí daňového úřadu ve Vranové nad Topľou Lýdie Sukeľové. Sukeľová na úřadu stále pracuje, nyní jako vedoucí daňové kontroly. Roda byl opakovaně vyšetřován kvůli daňovým podnikům. Toto jsou poslední zjištění investigativního týmu, který pokračuje v Kuciakově práci.

Finanční správa začala prošetřovat, zda v případě Sukeľové nemohl nastat nějaký konflikt zájmů nebo zda mohla mít přímo vliv na nějakou kontrolu daní ve firmách Rodovců. Roda je tchán Antonina Vadaly (42), ten se oženil s jeho dcerou Elisabettou.

Italové mají Roda za člena mafie

Italští novináři považují Roda za člena ’Ndranghety, Kuciak zase označil Vadalu jako přímou spojku mezi kalábrijskou mafií a slovenskou politikou. Roda obvinění odmítá a chce novináře žalovat. Byl však mezi sedmi lidmi zadrženými během policejní akce po Kuciakově vraždě. Policisté však Rodu záhy propustili, na Slovensku muž proslul láskou k luxusu a svou zálibou ve vozech značky Ferrari.

Roda přišel na Slovensko v 90. letech a usadil se na východu země. Začal skupovat zemědělská družstva a v roce 2000 spolu se Sukeľem založil firmu Argo Košarovce. Společně podnikali patnáct let a v roce 2015 společnost prodali. Sukeľ je zároveň poslancem v místním zastupitelstvu v Košarovcích za stranu Smer-SD.

Sukeľová se brání: O ničem nevím 

Na otázku, zda se Sukeľ s manželkou a zároveň šéfkou daňového úřadu bavili o Rodových problémech, odpověděl Sukeľ deníku SME. „Ne, v žádném případě, o takových věcech se doma nebavíme,“ řekl novinářům. Stejně reagovala Sukeľová. „Pracovní věci, které se týkaly jejich společnosti, jsme doma s manželem neřešili,“ dodala také, že Roda není jejich rodinným přítelem. „Nikdy u nás nebyl ani na návštěvě.“

Sukeľová rovněž uvedla, že si není vědoma toho, že by Rodu opakovaně vyšetřovali z daňových podvodů a dvacetkrát využil účinnou lítost, a vyhnul se tak soudu. „O tom nevím a ani mě to nezajímá,“ prohlásila Sukeľová.

Video  Rozhovor s podnikatelem Vadalou: Odmítá obvinění, věří ve vyšetření Kuciakovy vraždy.  - tv Joj

Vše o vraždě novináře Jána Kuciaka čtěte zde >>>

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 19. března 2018 17:05 )

Uz vysetruji i Cinske podnikatele zapletene s moravskou mafii

pulsar ( 19. března 2018 15:50 )

Rozbehni sa oproti stene, mozno ti to pomoze Ovar je ovar a ***elbovci su ***lebovci. Na plaz!

tomik007 ( 19. března 2018 15:03 )

Aspon nekde jsou videt ty EU dotace

marais ( 19. března 2018 15:00 )

Když někdo úspěšně podniká 15 let, tak mu to snad vynese na Ferrari či vilu, nemyslíte? A obchody s poslancem jsou zakázané? To by Babiš v ČR nemohl být v PS ani minutu.

pulsar ( 19. března 2018 14:51 )

FICO DO BASY!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud