Dita láká ženy na superplaty v IT: Programování zvládnete i s dětmi

Autor: David Budai - 
17. března 2018
07:00

České firmy „prahnou“ po IT pracovnících a kvůli jejich nedostatku nabízejí také vysoce nadprůměrné platy. Přestože je zájem o technologické pracovníky obou pohlaví, ženy tvoří jen asi desetinu z nich. „Je to žalostně málo, Česko je na tom v Evropě nejhůře,“ řekla v rozhovoru pro Blesk Zprávy Dita Přikrylová, které „dělá“ z žen a dívek moderní „ajťačky“. Odstranit zažité stereotypy spojené s touto prací ale podle ní potrvá léta.

Jen každý desátý pracovník v IT a technologiích v Česku je žena. To je vůbec nejméně v Evropě, přestože zaměstnání v této oblasti nabízí nejen velmi vysoké platy, ale i vysokou flexibilitu. Přestože žen přibývá, potrvá nejméně 114 let, než se tyto počty vyrovnají. Myslí si to Dita Přikrylová, ředitelka organizace Czechitas, která se věnuje vzdělávání dívek a žen právě v oblasti IT.

Za nezájem žen o technologickou nebo digitální práci mohou hlavně letité stereotypy. A to přesto, že ještě v polovině 90. let tvořily ženy v tomto odvětví až třetinu zaměstnanců. Pak ale počty strmě klesaly dolů a dnes má Česko méně než 10 tisíc „ajťaček“.

„Na IT není potřeba IQ 140“

„Panují tady stereotypy spojené s práci ajťáka, se kterou se ženy neztotožňují. Je to dáno i výchovou a kantory, kteří jsou na středních školách a podvědomě směřují ženy do jiných pozic než technických,“ uvedla Dita Přikrylová ve Studiu Blesk. „Je tam také bariéra nějakého strachu a přesvědčení, že IT je těžká oblast, která vyžaduje lidi s IQ 140 plus. Myslí si, že to není pro ně a nezvládnou to,“ dodala. 

Podle odbornice se ale odvětví změnilo a v současné době v něm najde uplatnění každá žena, která o to stojí. „Je to flexibilní a kreativní práce. A je to také práce lukrativní,“ zmínila Přikrylová s tím, že už na juniorských pozicích si lidé běžně vydělají 30 až 35 tisíc korun. „Může se to lišit v regionech, ale je to nadstandardní ohodnocení začínajících pracovníků. A je tam velká možnost relativně rychlého růstu,“ připojila.

Video  „Programování zvládnete i s dítětem.“ Dita boří IT stereotypy, ženy láká na superplaty.  - David Budai, Jan Jedlička

Firmy nabízejí flexibilnější úvazky

Podle Přikrylové jde o moderní práci, kterou je možné v případě potřeby dobře skloubit třeba s péčí o dítě. „Na trhu chybí tolik odborníků, že spousta firem nabízí nejrůznější flexibilní úvazky. Navíc je práce, kterou lze dělat často i z domova,“ uvedla.

Firmy si už dávno uvědomily, že žena je stejně schopný kandidát jako muž, zmínila dále Přikrylová. A pomalu si to začínají uvědomovat i samotné ženy, které se stále častěji hlásí na vysoké školy zaměřené na informatiku. Třeba brněnská fakulta informatiky na Masarykově univerzity loni zaznamenala 17 procent přihlášek od žen. To je trojnásobek oproti počtu před 10 lety.

„Dneska mohou ženy dělat i programování, je to stejně atraktivní práce jako jakákoliv jiná technická profese. Ženy jsou úspěšné také v oblastech testování, vývoje a tvorby webových stránek, v grafickém designu nebo datové analytice,“ prohlásila odbornice s tím, že jsou to činnosti, do kterých se člověk velmi rychle dostane. „Znalosti si osvojí během 3 až 6 měsíců,“ dodala.

Dita Přikrylová věří, že v budoucnu bude v Česku moderních „ajťaček“ mnohem více a především bude tento obor lákat zcela přirozeně. „Existuje hranice kolem 20 až 30 procent dívek v IT, kterou stačí přesáhnout, a potom už bude dostatek přirozených ženských vzorů. V takovou chvíli už kariéra žen v IT nebude divná pro rodiče, učitele ani pro děti samotné. Dnes jsou dívky stále divné, pokud se nevěnují módě a nejdou studovat personalistiku nebo jiné sociální vědy,“ dodala v rozhovoru.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

MonKun84 ( 19. března 2018 17:39 )

No neumím si představit programování s dítětem v pokoji. Vyžaduje to hodně soustředění. Leda že by to dítě bylo nějak abnormálně klidné.

tomik007 ( 17. března 2018 15:29 )

Tohle znam z domova, jakmile computer prestane fungovat, tak se ozve zdeseny vykrik...

tomik007 ( 17. března 2018 15:24 )

Zenska a computer - je jako voda a olej

akublender ( 17. března 2018 11:28 )

Paní Dita je jako ČSSD - absolutně neví, o čem mluví a slibuje nemožné. A asi ani nemá děti. Konkrétně programovat za 6 měsíců se nenaučí ani génius. Za druhé - juniorská pozice za 30tis. má být výhra v loterii? Vždyť to je plat prodavačky v Lídlu. Dále programátor potřebuje nepřerušovaný časový prostor plný soustředění na projekt, kolikrát pracuje i 14 hod denně na projektu, jak asi tohle chce zvládat ženská na mateřské, která se sotva ráda postará o dítě, domácnost a o sebe? Paní Dita by měla přestat vyprávět blbé pohádky o věcech, ve kterých je zcela mimo.

dyskrymynaclja ( 17. března 2018 09:59 )

Program napeče,opraví cesty,postaví baráky.Vše vytiskneme na 3D.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud