Prali v Praze Italové špinavé peníze? Podnikatele s luxusními domy šetří policie

Autor: ČTK, Mii - 
12. 3. 2018
11:18

Podezřením na praní italských špinavých peněz v Praze se začala zabývat italská prokuratura. Vyšetřuje bývalého manažera banky UniCredit Massimiliana Fossatiho a také realitního byznysmena Claudia Personnettaze, napsala dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Personnettaz vede společnosti, které skupují luxusní domy v centru Prahy a italští detektivové na něj přišli, když se zabývali aktivitami mafie ’Ndrangheta na severu Itálie, uvedl list.

Firmy, které realitní byznysmen Personnettaz kontroluje, nakupovaly domy na Národní třídě, u Staroměstského náměstí či pod Pražským hradem. Jeho vyšetřování zatím nevedlo k žádnému odsouzení, píše deník.

Kolem aktivit kalábrijské mafie ’Ndrangheta panuje rozruch poté, co byl na Slovensku zavražděn se svou snoubenkou novinář Ján Kuciak, který psal o podnikání rodin z prostředí italské Kalábrie na východě Slovenska.

Zajímají se i o dalšího italského podnikatele

Spolu s Fossatim, který do loňska vedl v bankovní skupině UniCredit oddělení rizik, se italská finanční policie zajímá z pražského byznysu také o podnikatele Edo Chatela. MfD píše, že v době, kdy Fossati podle vyšetřovatelů pomáhal prát peníze v Praze, poskytla jeho banka Personnettazovu realitnímu byznysu stovky milionů korun. Investiční fond banky UniCredit také prodal firmám kolem Personnettaze dva hotely v centru Prahy: Golden Crown a Sunrise.

Fossati byl v minulosti členem představenstva Živnostenské banky a po jejím zániku i české pobočky UniCredit Bank. Byl také společníkem jedné z firem, ve které byl Personnettaz jednatelem.

Italsko-česká obchodní komora se diví

Fossati si loni v červenci vzal v bance volno, aby se mohl věnovat obhajobě své reputace. Personnettaz nechtěl komentovat probíhající vyšetřování, píše MfD. Chatel označil v italském deníku La Stampa podezření za „neuvěřitelné“.

Údiv a pochybnosti nad textem MF Dnes vyjádřila Italsko-česká obchodní a průmyslová komora. Podle ní vychází zpráva MfD z článku zveřejněného v italském tisku před několika měsíci. „Údiv vychází z toho, co bylo v české verzi přidáno, tedy z odkazů na mafiánské organizace, italský článek totiž hovořil pouze o podezřeních na zisky nepřiznané italským finančním úřadům,“ uvedla komora v dnešní tiskové zprávě. Jakékoli zobecňování může podle komory škodit italsko-českým firmám i celé italské komunitě v Praze a v České republice.

Šlachta: Češi lidem z ’Ndranghety pomáhají

Česká novinářka Pavla Holcová, která s Kuciakem spolupracovala a nyní ji chrání policie, řekla týdeníku Respekt, že se ’Ndrangheta v Česku skutečně pohybuje. Řídí odtud z relativního klidu především pohyby drog v bohatých západoevropských zemích, funguje zde několik základních buněk, takže zde může působit několik desítek aktivních mafiánů, uvedla novinářka.

Kalábrijci podle ní v Česku rovněž legalizují své zisky prostřednictvím různých, na první pohled zcela legálních projektů.

Video Češka, kterou chrání po vraždě Kuciaka: Den před smrtí mi řekl, že našel spojení na politiky. - tv Joj
360p

„Dělali jsme konkrétní kauzy spojené s daňovými podvody nebo obchodu s kokainem. Tam Italové byli. Zjistili jsme, že tu ale mají spíše své lidi z řad Čechů, kteří pro ně dělají. Ne že by tady byli nějak ve velkém usazení,“ řekl Respektu bývalý šéf protimafiánské jednotky Robert Šlachta. O prorůstání do politiky české tajné služby žádné poznatky nemají.

Italy zatkli v Praze i Olomouci

O podnikání lidí v Česku napojených na ’Ndranghetu psalo minulý týden Právo. Vůdce jednoho z klanů Francesco Bonavita, který v Itálii čelí obvinění z daňových podvodů a zločinného spolčení, je v českém obchodním rejstříku veden jako spolumajitel sokolovské cestovní agentury Kala Tours. Podle dalších majitelů firma už dnes nefunguje.

Člen ’Ndranghety Antonio Forastefano podle Práva založil olomouckou firmu La Calabrisella, která je v současné době v likvidaci. Bonavitu zadrželi čeští policisté v červenci 2016 v Praze, kde se několik měsíců ukrýval před italskými úřady. Forastefana zatkla česká policie v roce 1998 v Olomouci na základě italského zatykače.

Video Slováci v Praze demonstrovali před slovenskou ambasádou. Chtějí změnu vlády. - Eva Fornálová
1080p 720p 360p

Vše o vraždě novináře Jána Kuciaka čtěte zde >>>

Poslední článek Jána Kuciaka o propojení italské mafie a slovenské politky najdete zde >>>

Doporučujeme
dietr ( 12. března 2018 14:29 )

Si to jako představujete, zlikvidovat mafii v česku? O tom snad rozhoduje Kalousek, ne?

gabreta ( 12. března 2018 11:52 )

Přesně! A teď budou blbečkové dělat, jako kdyby objevili Ameriku!!

horalysa ( 12. března 2018 11:30 )

Praha je hlavní sídlo všech mafii! Tomu tak je, bylo a bude. Všechno zlo přichází z Prahy. To platí od nepamětí. Obyvytelé ČR si na to už tak nějak zvykli.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa