V lékárnách došel Endiaron. Víme, proč lék proti průjmu není k sehnání

Autor: Zuzana Zelenková - 
26. 2. 2018
18:00

Lékárny bijí na poplach, ve spoustě z nich chybí lék proti průjmu Endiaron. Na vině je podle zjištění Blesk Zpráv více faktorů. Jedním z nich je výpadek na straně výrobce, tedy společnosti Zentiva. Druhým pak to, že se právě v těchto dnech majitel známého léku mění - nově bude v portfoliu společnosti Pfizer. Do kdy bude Endiaron nedostatkové zboží, Státní ústav pro kontrolu léčiv zatím neví.

To, že Endiaron není téměř k sehnání, potvrdil redakci Blesk Zpráv Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). „Endiaron má změnu v registraci. Má tady kód B. Takže se musí doprodat stávající balení a až potom se nasazují nová. Pokud v lékárně není, tak existuje řada dalších přípravků,“ uvedla mluvčí SÚKL Hana Pavlíčková.

Za nedostatkem je podle mluvčí ale ještě jeden problém. Výrobce, společnost Zentiva, hlásí výpadek ve výrobě.

Lékárny i na e-shopech hlásí vyprodáno

Endiaron nemají kamenné lékárny ani e-shopy. „S výpadkem se potýkají i naše lékárny. Jeho přesné důvody neznáme. Podle neoficiálních informací bude přípravek nejdříve v létě,“ uvedl pro Blesk Zprávy mluvčí sítě Dr. Max Michal Petrov.

Další řetězce oznamují nedostatkové zboží ve svém e-shopu. Například Benu.cz a Lékarna.cz hlásí výrobek jako nedostupný. V případě řetězce Lékárna.cz je na webu také hláška, že výrobek objednali, ale neznají termín jeho doručení.

Co všechno se s lékem děje v případě, že se mění výrobce, případně další důležité informace? „Když je jakákoli změna, tak se musí udělat nové krabičky, všechno nové, kde bude název držitele. Kdyby byla změna čehokoli jiného, tak se to musí promítnout i do příbalových informací a do obalu,“ dodala pro Blesk Zprávy Pavlíčková. Endiaron od Zentivy mohou zákazníci kupovat do srpna, pokud jej vůbec někde seženou.

Magistra Pavla Horáková, která šéfuje online poradně společnosti Lékárna.cz, říká k Endiaronu, že ten je vhodný především k léčbě infekčního průjmu u dospělých. Proto ne vždy pomůže. Většina obyčejných průjmů je totiž jiného původu (převážně dietní chyby, stres, antibiotika a podobně).

Vhodnější jsou tedy jiné léky, například Imodium, které je určené k léčbě akutního i chronického průjmu a je vhodné i pro menší děti (cca od 6 let). V případě kontraindikace je možné sáhnout i po známém živočišném uhlí (Carbosorb). Pokud lidé užívají nějaké léky, je dobré je užívat v odstupu 3 až 4 hodin od živočišného uhlí. Pro menší děti je vhodnější Smecta nebo Enterol. Pacienti by také neměli zapomínat na probiotika, která pomohou urychlit léčbu průjmu.

Jak na průjem?

Společnost Zentiva se na dotaz redakce prozatím nevyjádřila. Není to ale první výpadek známého léku. Loni se to stalo dvakrát a v roce 2016 třikrát. To, kdy má jaký lék výpadek, je možné zjistit na webu SÚKLu.

Jako náhrada za Endiaron může dobře fungovat například živočišné uhlí, nebo třeba známá Smecta. Pokud do sebe někdo nechce „cpát“ chemii, může zkusit přežít na suchých rohlících a černém čaji. Podle babských rad na průjem také prý zabírá banán, borůvky a nebo tři kuličky rozkousaného černého pepře jako desinfekce.

Doporučujeme
starypes ( 27. února 2018 18:42 )

Doufám, že v tý Prazi se zeserou všichni.

rentierskej ( 27. února 2018 18:04 )

lžičku mleté kávy (asi) klidně pozřu. kávu mám rád (i když normálně si do ní přidávám vodu). ale rozkousat 3 koule pepře, do toho bych (raději) ani nešel. ale živočišné uhlí a suchary, to fungovalo vždy dost spolehlivě.

paralenka ( 27. února 2018 16:35 )

Když babské, tak babské - zkuste do sebe dostat lžičku mleté kávy, ale neuduste se. Je to odporné, ale zabírá to. Mně se pos*ala půlka třídy a ne z českého kapitalizmu, ale z výživného vaření stále experimentujících školních jídelen a povinných jídel ve stylu coje zdravé, nedá se žr*át! To víte, zdravé potraviny, od bulguru přes neidentifikovatelné asijské kašovité blafy vypadající jako právě vyblinkaná směs. Fakt nedoporučuji https://www.toprecepty.cz/recept/46691-dal-tadka-indicka-lusteninova-kase/ . Já radši svíčkovou nebo řízek z vlastní kuchyně, to je sázka na jistotu.

santikxauz ( 27. února 2018 14:36 )

Vykoupili ho pomatení voliči Drahoše po neúspěchu jejich loutky,protože z toho dostali průjem.

gabreta ( 27. února 2018 13:36 )

Tys byl nejdál tak v Berlíně na Bahnhof Zoo, nastavit perdel a sehnat něco do žíly! O pacifiku máš do dneska dojem, že je to termín, pro "amputaci dětských ručiček"!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa