U Klause se bijí za „hnědého“ Duku: Kampaň připomíná udavače z roku 1968

Autor: base, ČTK - 
14. 2. 2018
13:15

Kampaň proti pražskému arcibiskupovi a českému primasovi Dominiku Dukovi navazuje na nejhorší udavačskou tradici českých dějin. V reakci na dopis křesťanských aktivistů, kteří vyzývají papeže Františka, aby Dukovi neprodlužoval mandát, to v tiskové zprávě uvedl Institut Václava Klause (IVK). V této souvislosti připomíná dopis „99 pragováků“ z roku 1968. Duka se podle Klausova institutu o českou katolickou církev zasloužil v posledních desetiletích víc než další církevní hodnostáři.

Institut na Dukovi oceňuje zejména to, že dal církvi vlídnou a otevřenou tvář vůči státu i občanům, zastavil souboj o svatovítskou katedrálu a přispěl k prosazení církevních restitucí. „Je primasem českým. Cítí proto odpovědnost za svůj národ a právem se obává umělého vytváření muslimských minorit masovou migrací,“ uvádí. Podle IVK ale nejde pouze o dopis či petici proti Dukovi, ale společenskou diskusi a její svobodu.

Dopis pragováků z roku 1968 posloužil tehdejším komunistům jako reprezentativní hlas československé dělnické třídy k ospravedlnění intervence vojsk Varšavské smlouvy. Dopis, jehož iniciátorem prý byl velitel Lidových milicí v pražské automobilce Praga (tehdy Automobilové závody Klementa Gottwalda), byl údajně 23. července předán na sovětské velvyslanectví a 30. července 1968 jej publikoval na titulní straně sovětský deník Pravda.

Křesťanští aktivisté vyzvali dopisem papeže Františka, aby Dukovi neprodlužoval mandát. Dopis ve středu zveřejnili na happeningu před Arcibiskupským palácem. Vadí jim příklon Duky k nacionalismu a krajní pravici a také to, že se víc než církví zabývá mocí. Duka koncem dubna oslaví 75. narozeniny, a dosáhne tak věku, kdy musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Papež mu ovšem může prodloužit mandát.

Video Kardinál Duka podepsal zhotovení nových varhan - Michaela Lišková
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
satanas ( 15. února 2018 19:50 )

Kvuli tem nekolika normalnim se ruseni Celibatu nevyplati! Ti tu porodnost nezachrani!

salto ( 15. února 2018 08:11 )

Aktivista dostává stejný význam jako: neziskovka, kavárna, sluníčkář, topák atd.

defakto ( 14. února 2018 20:27 )

... křesťanští aktivisté , měli by ste se nám představit a my taky napíšeme papeži co jste zač a pro koho pracujete ! Nechápete , že sloužíte jako užiteční idioti a že v pozadí téhle špinavé hry je někdo kdo s vámi manipuluje ?

gabreta ( 14. února 2018 19:40 )

Křesťanští aktivisté? To musí bejt podle jejich chování stejná sebranka, jako Kostnickej konsil!! Nevede je náhodou Lucifer Halík, nebo Gruppenführer Herman?

flesch2z ( 14. února 2018 18:39 )

Tak jsem si poslechla argumenty demonstrantů a prý nás Duka se Zemanem táhne na východ. Tak asi měli namysli k těm pravoslavným. A druhý argument zněl, ale proti Zemanovi, že je Zeman servilní k Putinovi, protože nepotřebuje tlumočníka. Dál netřeba komentovat.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa